fbpx
קטגוריות: תשלום כופר, עבירות מס של מייצגים

כבכל שנה, מפרסמת רשות המסים את קובץ החלטות הכופר לשנתיים שלפני כן (במקרה דנן – שנת 2018), והפעם כללה הרשימה 216 החלטות, מתוכן 89 בתיקי מס הכנסה ומיסוי מקרקעין, ו-127 החלטות בתיקי מכס ומע"מ. היו מי שהופתעו לגלות 9 מייצגים ברשימה, ביניהם רואי חשבון, יועצי מס ועורכי דין.

 

עו”ד זרקו זמיר בתוכנית סוגרים חשבון – משלמים כופר מס ונמנעים מהליך פלילי (16/7/18)

כופר מס במקום תיק פלילי

נזכיר כי במקרים בהם אדם חשוד בעבירות מסים מהותיות, שנעשו מתוך כוונה להשתמט מתשלום מס כגון הגשת דוחות כוזבים, העלמת מסים, ניכוי חשבוניות פיקטיביות, ניכוי תשומות שלא כדין ועוד, ניתנת לו האפשרות להגיש בקשה לתשלום כופר, בתמורה לסגירת ההליך הפלילי כנגדו.

ועדת הכופר של רשות המסים היא הסמכות הרשמית אשר דנה בבקשות לכופר, וזו מחליטה האם לאשר את הבקשה, ומהו גובה הסכום שעל החשוד לשלם כתחליף להעמדתו למשפט פלילי.

ניתן להגיש בקשות לכופר כבר בשלבי חקירה כנגד החשוד, אבל בקשות לכופר מוגשות גם בשלבים מאוחרים יותר בהליך הפלילי.

 

הבולטים במצעד החלטות הכופר

בעיון בקובץ החלטות ועדות הכופר לשנת 2018, ניכר היה כי בולטים במיוחד עסקים מענף הבנייה, הנדל"ן והשיפוצים, אשר זכו למעל 40 החלטות כופר. עוד בלטו עסקים בתחום ההובלות ואנשי מקצוע בתחום הרפואה, עם 7 החלטות בכל תחום. כמו כן כללו ההחלטות סוכני ביטוח, העוסקים בעבודות חשמל, אדריכלים, גננים, עסקים בענף האירועים, ועוד. מרבית העבירות שיוחסו לרשימה זו כללו העלמת עסקאות וניכוי מס תשומות שלא כדין.

סכום הכופר שהושת נע בין אלפי שקלים בודדים לבין מאות אלפי שקלים, לרוב כתלות ישירה בסכום ההעלמה, אלא אם צוין בהחלטה כי מדובר בנסיבות אישיות מיוחדות. עם זאת, בכל המקרים נראה היה כי הסרת המחדל (תשלום חוב המס) וכן המלצת היחידה החוקרת ו/או הפרקליטות, היו תנאי יסודי וראשוני לאישור הבקשה.

ראוי לציין כי סכום הכופר המוטל הינו בנוסף לסכום בגין חוב המס שיש לשלם, המהווה הסרה של המחדל.

 

השיקולים השונים לאישור בקשת כופר

אין בנמצא כללים חד משמעיים באשר למתי כופר מאושר או לא, והדבר נתון לשיקול דעתה הבלעדי של ועדת הכופר הדנה בבקשה.

עם זאת המציאות מלמדת כי קיימים מספר קריטריונים אותם לוקחת הועדה בחשבון כאשר היא מתכנסת לדון בבקשת הכופר המונחת הפניה.  השיקולים המרכזיים בעד הטלת כופר כוללים את חומרת העבירה, היקף העבירה, אורך התקופה בה נעברו העבירות, הסרת המחדל (תשלום חוב המס), האם מדובר בעבירה ראשונה, האם החשוד לקח חלק פעיל בייזום העבירה, האם היה שיתוף פעולה לאורך החקירות, העניין הציבורי שבתיק, ועוד.

גם שיקולים הקשורים לנסיבות אישיות, כגון מצבו האישי של העבריין ו/או בני משפחה התלויים בו כלכלית או רפואית, עשויים להשפיע על אישור בקשת הכופר ועל סכום הכופר שייקבע.

 

סכום הכופר

ככל שמאושרת הבקשה, ועדת הכופר קוצבת את סכום הכופר המושת על החשוד, וגם סכום זה לרוב נקבע מתוך התחשבות בקריטריונים שצוינו מעלה ובמשתנים רלוונטיים נוספים.

לאחר הסרת המחדל ותשלום הכופר, מתבטל ההליך הפלילי.

מומלץ להציג טיעונים ענייניים ואישיים הקשורים לבקשה להקטנת סכום הכופר עוד בעת הגשת הבקשה, אך גם לאחר שסכום הכופר נקבע, ניתן להגיש בקשה חוזרת להקטנת הסכום, בתמיכת מסמכים נלווים רלוונטיים. ככל שהבקשה מנומקת יותר, הן משפטית והן במישור האישי, כך הסיכוי להקטנת סכום הכופר גדל.

סכום הכופר הנהוג עומד בממוצע על כ-30% מהיקף העלמת מס ההכנסה, או המע"מ שלא שולם. זוהי נקודה משמעותית, היות וליווי של איש מקצוע מומחה עשוי לסייע לכם להראות שסכום ההעלמה אשר עליו דובר בתחילה, ניתן להפחתה משמעותית לאור טיעונים משפטיים שונים, ולבקש להפחית את סכום הכופר בהתאמה.

 

השתת כופר על מייצגים

ברשימת החלטות הכופר של שנת 2018 הופיעו גם 9 מייצגים – עורכי דין, רואי חשבון ומנהלי חשבונות.

הדבר עשוי להיתפס כתמוה, מאחר ורבים מאלו אמור להכווין את לקוחותיהם להימנעות מעבירות מסים, או לכל הפחות אמורים להוות דוגמא אישית לאנשי מקצוע אשר הוסמכו על ידי גופים רשמיים, והפועלים לפי כללים.

כך למשל, על משרד להנהלת חשבונות שנחשד כי ניכה תשומות שלא כדין בסכום של כ-240,000 ₪, הושת כופר של 72,000 ₪. במקרה אחר, הושת על רואה חשבון כופר של 40,000 ₪ לאחר שנחשד כי ניכה תשומות שלא כדין בסכום של כ-136,000 ₪.  רואה חשבון נוסף נחשד כי סייע לאחרים לערוך דוחות כוזבים בסך של כ-670,000 ₪, ועליו הושת כופר של 180,000 ₪.

גם עורכי הדין כיכבו ברשימה. על עו"ד מת"א שנחשד כי סייע לאחר לפצל משכורות בסך של כ-300,000 ₪, הושת כופר של 120,000 ₪. על עורכי דין אחרים, שנחשדו כי סייעו ללקוחות  להגיש דוחות כוזבים למיסוי מקרקעין, הושת כופר של 80,000 ₪. היו גם כמה עורכי דין שהושת עליהם כופר לאחר שהשמיטו הכנסות לאורך שנים, בסך של מאות אלפי שקלים.

לקריאה נוספת אודות עבירות מס של מייצגים, לחצו כאן.

האם רשות המסים מחמירה עם מייצגים?

לעניות דעתנו ולאור ניסיוננו,  התשובה היא כן. הפסיקה מראה כי קיימת החמרה כוללת עם מייצגים בכל הקשור לאחריותם לגבי עבירות של לקוחות, החל מהתרשלות בביצוע הבדיקות הנדרשות ועד לשותפות פעילה בעבירות של הלקוח. מעבר לכך, גם בעבירות של מייצגים שאינן קשורות ללקוחות, קיימת החמרה פעמים רבות לאור הדוגמא האישית ואמות המידה הנדרשות ממייצג.

עם זאת, גם מייצגים הם בני אדם, היכולים לבצע טעויות, ושיש לנהוג בהם בשוויוניות וללא אפליה או אכיפה בררנית. ולכן אין כל פגם בעיננו שמייצגים מממשים את זכותם להמרת החשדות הפליליים כנגדם בכופר כסף, כמו כל אדם אשר ביצע עבירת מס והעומד בקריטריונים שהוזכרו מעלה.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה למסים ועבירות כלכליות, בעל ניסיון עשיר ומוצלח בהגשת בקשות כופר לרשות המסים. למשרד התמחות ייחודית בליווי מייצגים – רואי חשבון, יועצי מס ועורכי דין, ואנו גם מעבירים הרצאות מקצועיות לקהלים אלו ברחבי הארץ.

כתבו תגובה:

*

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר