גילוי מרצון ליהלומנים יסייע לעוסקים בענף להגדיל אשראי עסקי בבנקים

רשות המיסים והמפקחת על הבנקים פרסמו השבוע הודעה משותפת לפיה שלחו מכתב הבהרה לבנקים בישראל בדבר  פתיחת חשבונות ומתן אשראי לעוסקים בענף היהלומים, בהסתמך על הליך גילוי מרצון החדש.

עדכון אחרון: 25/01/2018

 

הליך גילוי מרצון

 

במשך שנים התמודדו העוסקים בענף היהלומים בישראל בקשיים בפעילותם מול המוסדות הפיננסיים, בעיקר הבנקאיים, על רקע עלייה כללית בסיכונים המאפיינים את הענף.  כתוצאה מכך, הבנקים העניקו פחות אשראי ליהלומנים והיו כאלו שלא העניקו להם אשראי בכלל.

מגלים מרצון – מקבלים אשראי

על רקע זה ועל רקע חידוש נוהל גילוי מרצון, פועלת רשות המיסים להסדרת תחום מיסוי היהלומנים בשיתוף עם הבורסה ליהלומים, וכחלק מהמהלך מאפשרת ליהלומנים להגיש בקשות לגילוי מרצון, לצד עדכון החקיקה בענף בנושאים הקשורים לדרך ניהול החשבונות והמלאי. 

לשיטתם של הנוגעים בדבר, צעדים אלו ישפרו משמעותית את ציות היהלומנים לחוקי המס, ובהתאם - יפחיתו את הסיכון עבור הבנקים בהם היהלומנים מחזיקים חשבונות, מה שאמור להוביל להיתכנות גבוהה לקבל דירוגי אשראי טובים יותר מבנקים אלו.

במכתב ששלחו רשות המיסים והמפקחת על הבנקים צוין כי הבנקים יוכלו להסתמך על אישור הגשת בקשה לגילוי מרצון על ידי היהלומנים (כל עוד לא נדחתה הבקשה על ידי רשות המסים), במסגרת תחשיבי הסיכונים הכללי שהם לוקחים, וזאת אף לפני שמסתיים הדיון של הרשות בבקשה.  

גילוי מרצון 2018

גילוי מרצון פועל כבר כמה שנים ומאפשר למי שעברו עבירות מסים ולא החלה נגדם חקירה לדווח מיוזמתם לרשות המסים על העבירות, לשלם את המס, ואגב כך להימנע מהליך פלילי וקנסות כבדים. ההליך לא היה אפשרי בשנת 2017, אך בדצמבר 2017 החליטה רשות המסים להאריכו בשנתיים נוספות, עד לסוף שנת 2019. ההליך החדש מאפשר גם הגשה אנונימית של הבקשה, על מנת לברר את היקף החוב לפני ההחלטה אם לשלמו, והליך זה מתאפשר לשנה בלבד, עד לסוף שנת 2018.

בעבר, לא אפשרה רשות המסים לעוסקים בתחום היהלומים להגיש בקשות לגילוי מרצון, וניסתה להגיע להסדר ייחודי עם ראשי הענף, אשר לא צלח. לבסוף, לקראת סיום הליך גילוי מרצון הקודם בדצמבר 2016, אישרה הרשות הארכה מיוחדת ליהלומנים בלבד למספר חודשים על מנת שיוכלו להנות אף הם מהנוהל. בנוהל החדש לשנים 2018-2019, יוכלו היהלומנים כאמור להגיש מלכתחילה בקשות לגילוי מרצון.

ניתן לקרוא עוד על הליך גילוי מרצון 2018 כאן

מתוך דה מרקר: עו"ד זרקו זמיר מסבירה על חשיבות ניצול הליך גילוי מרצון

משרד עו"ד זרקו זמיר מתמחה בייצוג נאשמים בעבירות מסים, עבירות כלכליות והלבנת הון, עם התמחות ייחודית בליווי הליכי גילוי מרצון ובקשות לכופר מס.

צרו קשר