זוג הפנסיונרים וחשבון הבנק הסודי בחו"ל: העלמת מסים בגובה של מעל חצי מיליון שקלים

תושב ישראל הגיע לאירופה כדי ללמוד, התאהב בבחורה מקומית – והשניים נישאו. לאחר כמה שנים עלו לישראל, אך ברקע חיכה להם חשבון בנק שהחזיקו בחו"ל ולא דווח. מה היה לרשות המסים להגיד על זה?

 

עדכון אחרון: 8/12/16

 

haalam mas

בישראל חיים אזרחים נורמטיביים רבים המחזיקים גם חשבון בנק בחו"ל – ולא כולם מודעים לדרישת רשות המסים לדווח לה באופן סדיר על ההכנסות מחשבונות אלה.

רבים ממחזיקי החשבונות הזרים שומרים בהם כספים שהתקבלו בדרכים חוקיות לחלוטין – אך במסגרת המאבק בהעלמות מס, הרשויות מגבירות מאמצים לאתר אנשים שלא דיווחו כנדרש על חשבונות בנק ורווחי הון, גם כאשר קרן ההון חוקית וכשרה.

בני הזוג א', שבמשך שנים ארוכות החזיקו שני חשבונות בנק בחו"ל, לא ידעו במשך זמן רב כי עליהם לדווח עליו לרשויות המס – והיו נתונים בסכנה של איתור עקבותיהם ופתיחה בהליך פלילי נגדם, כולל מעצר, חקירה, משפט וקנס או עונש חמור יותר. משהבינו כי הם בבעיה, פנו למשרדנו כדי שנגיש בשמם בקשה לגילוי מרצון אנונימי: הליך מיוחד המאפשר להם לדווח מיוזמתם על ההכנסות לרשות המסים, לברר את גובה החוב, לשלם – ולהסיר מעליהם את סכנת ההליך הפלילי.

מתנות מהקרובים הנדיבים

כיצד קורה ששני בני זוג החיים בישראל שנים ארוכות מנהלים שני חשבונות בנק בחו"ל? פשוט מאוד: בת הזוג נולדה והתגוררה במדינה באירופה, שם פגשה את בעלה, ישראלי שהגיע למקום לצורך לימודיו, בשנות ה-60. השניים התאהבו ונישאו, ולאחר מכן עלו לישראל והקימו בה את ביתם.

לבת הזוג היה חשבון בנק על שמה במדינה שבה גדלה. גם בעלה, שחי במדינה כמה שנים, פתח בה חשבון בנק משלו. לאחר נישואיהם, הזוג איחד את החשבונות לחשבון משותף אחד אליו העבירו את הכנסותיהם, כמו גם מתנות חתונה שקיבלו. גם לאחר שעלו לישראל, שהיתה נתונה אז במצב של סיכון בטחוני, החליטו בני הזוג להשאיר את כספי החשבון במדינה האירופית, היציבה והבטוחה. גם כספי מתנות שהועברו אליהם מקרובי משפחה באותה מדינה, נשארו באותו בנק.

ההכנסות נבעו רק מפנסיה וירושות

בני הזוג מעולם לא תכננו להעלים מס, ולא ידעו כי חלה עליהם חובת דיווח. כל הכספים שנצברו בחשבון הבנק שלהם התקבלו במדינה הזרה – כמו קצבת פנסיה לבת הזוג, או כספי ירושה ומתנות שקיבלו ממשפחתה, המתגוררת באותה מדינה. משכך, הם לא חשבו שלרשויות המס בישראל יהיה עניין במידע על החשבון הזה ועל הפעולות בו.

בשלב מסוים, נודע לבני הזוג כי למעשה היה עליהם לדווח לרשויות המס על חשבונותיהם בחו"ל – וכי למעשה, ביצעו עבירות מס מבלי להתכוון לכך. במטרה למזער את הנזק ככל האפשר, פנו בני הזוג למשרדנו על מנת שנגיש עבורם בקשה לגילוי אנונימי מרצון – מבלי להסגיר את שמם או פרטים מזהים אחרים.

הפחתה של 700,000 שקל בחוב

בבקשתנו הוכחנו כי בני הזוג הם אזרחים נורמטיביים, שפעלו בתום לב וללא כל כוונת זדון. הראינו כי הם אכן לא היו מודעים לחובת הדיווח המוטלת על מחזיקי חשבונות בנק בחו"ל. כאמור, גם הכסף שנשמר בחשבון התקבל בדרכים חוקיות ונורמטיביות, ולמעשה, כפי שהסברנו בבקשה, קצבת הפנסיה שהוכנסה לחשבון כלל לא היתה חייבת במס.

סוגיה מעניינת בבקשה היתה מיסוי קרן ההון. אף שלקוחות רבים זוכים לפטור מוחלט ממס על קרן ההון, במקרה המדובר היה צפוי מס של 25% לפחות על הקרן. זאת, מאחר שלא היו הוכחות מסודרות למקור הכספים, היות שהכל נעשה בתום לב ולפני שנים רבות. באמצעות בקשה מיוחדת, הצלחנו להפחית את המס על הקרן ל-8% בלבד, כך שבני הזוג חסכו כ-700 אלף שקל.

בבקשה כללנו את סיכום הכנסות בני הזוג מהחשבון המשותף, שהתקרבו לכמיליון שקל,  ואת מס רווח ההון שעליהם לשלם עבורו בסך של כ-250 אלף שקל. העדפנו לפרט גם על החשבון שאליו הוזרמה קצבת הפנסיה, כדי להפוך את הגילוי לשלם ומלא ולהוכיח את כוונותיהם הטובות של בני הזוג ורצונם לחשוף את כל הפרטים. לשמחתם של בני הזוג, רשות המסים אישרה את הבקשה, וכך נמנעה פתיחת הליך פלילי נגדם.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד עורכי דין מוביל למסים, מנהל תיקים והליכים בתחומי מס הכנסה ומע"מ, המתמחה בהגשת בקשות לגילוי מרצון לרשות המסים, בהליך אנונימי או מקוצר.

צרו קשר