יש לך חשבון בנק בחו"ל? הזדמנות אחרונה לדווח על כך לרשות המסים

הליך אנונימי של גילוי מרצון יאפשר לכל בעל חשבון זר בחו"ל לדווח על העלמות מס שביצע ולמנוע פתיחה בהליכים פליליים נגדו.
רשות המסים מזהירה: אם יגלו את החשבונות הזרים – לא תהיה הזדמנות נוספת להימנע מענישה

בעל חשבון בנק בחו"ל? הזדמנות אחרונה לדווח למדינה ולהתחמק מהליך פלילי: רגע לפני שבנקים בכל העולם יתחילו לדווח לרשות המסים בישראל על חשבונות בחו"ל של תושבי המדינה, רשות המסים מאפשרת לבעלי הון להצהיר עליהם באמצעות הליך משופר ואנונימי של גילוי מרצון, במסגרתו כל בעל חשבון זר בחו"ל יוכל לדווח על חשבון הבנק בחו"ל וההכנסות שנבעו ממנו ולמנוע פתיחה בהליכים פליליים נגדו.

13322990 m

בעקבות המשבר הכלכלי: מדינות מתחייבות לדווח זו לזו על הון של אזרחים

בעבר נושא החשבונות בחו"ל היה טאבו, כאשר הסיכוי שרשות המסים תקבל מידע עליהם היה אפסי – אבל לאחרונה המצב משתנה. בעקבות המשבר הכלכלי העולמי וההבנה כי העשירים ביותר לא משתתפים בנטל המס, מדינות העולם הבינו עד כמה חשוב לשתף מידע, וכיום בנקים נדרשים לבחון את מקורות הכסף של הלקוחות שלהם.

השינוי החל בחקיקת חוק התאמת המיסוי הזר בארה"ב, ה־FATCA, המחייב כל מוסד פיננסי במדינות השונות לדווח לרשות המסים האמריקאית על חשבונות של אזרחי ארה"ב המתנהלים אצלו. לאור העובדה שמוסד שמסרב לשתף פעולה מסתכן בסנקציות נגדו, הצליחה ארה"ב להכניע אפילו את הבנקים השוויצריים הידועים כדיסקרטיים במיוחד. כעת, רוב הבנקים בעולם החלו לדרוש מאזרחי ארה"ב המחזיקים בחשבונות אצלם להסדיר את נושא מיסוי ההון ולהציג על כך אישור מרשויות המס.

בעקבות מהלכים אלו, גם ה-OECD החל בקידום אמנת שיתוף מידע בין רשויות המס, ומחייבת את עשרות המדינות החתומות עליה לדווח זו לזו על ההון בו מחזיקים אזרחיהן.

חובת דיווח על הון – בקרוב גם בישראל

אמנם ישראל עדיין לא נמנית על המדינות שחתמו על האמנה (מכיוון שפקודת מס הכנסה מונעת זאת ממנה), אך רשות המסים ומשרד המשפטים מקדמים בימים אלה תיקון לחוק, שכבר עבר בקריאה ראשונה בכנסת ויאפשר לישראל לעשות זאת, יחד עם החלטת ממשלה שנוסחה על ידי משרד האוצר ורשות המסים, שצפויה להתקבל בקרוב. בנוסף, תקנות חדשות שיזמה נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, מגבילות משמעותית את החיסיון בין בנקים ללקוחותיהם, ומאפשרות לרשות המסים לאתר מעלימי מס ביתר קלות. במקביל, רשות המסים הישראלית כבר פנתה לארה"ב בבקשה להעביר מידע על חשבונות של ישראלים בתחומיה. הבקשה טרם התקבלה אך ההערכה היא שתאושר.

אילו הכנסות חייבות בדיווח?

החל משנת 2003, שונתה שיטת המיסוי בישראל משיטה טריטוריאלית (בה המס חל על הכנסות נישום מישראל בלבד) לשיטת מיסוי פרסונלית (כזו שבה כל הכנסותיו של תושב ישראל חייבות במס, ללא קשר למקום בעולם בו הופקו). לאחר השינוי, כל הכנסה, רכוש או הון של תושב ישראל – מכל מקום בעולם – חייבת בדיווח לרשות המסים בישראל

יש לך הון בחו"ל? רשות המסים כבר בעקבותיך

סמנכ"ל חקירות ברשות המסים, אבי ארדיטי, אמר לאחרונה בכנס לשכת רוה"ח: "יש בידי היום רשימות של ישראלים שמחזיקים חשבונות בנק בחו"ל בעשרות מיליארדי שקלים, והם צפויים לקבל פנייה מרשות המסים. אנחנו נמצאים בעידן אחר, שבו מידע זורם גם מחו"ל לישראל ואנחנו יודעים להפעיל גם מקורות בארץ שיודעים לספק לנו חומר, וזה דבר שעברייני המס צריכים להבין אותו".

לישראלים רבים נכסים רבים בחו"ל שאינם מדווחים, לרבות חשבונות בנק. רשות המסים רוצה לעודד חשיפת הכנסות שמקורן בחו"ל, ולכן פירסמה לפני כשנתיים וחצי הוראת שעה לגבי הליך הגילוי מרצון, המתייחסת לנכסים המצויים בחו"ל. הוראת שעה זו היתה תקפה כשנה, וכיום אינה בתוקף.

מהו הליך גילוי מרצון?

הליך גילוי מרצון קיים במדינת ישראל משנת 2005. הליך זה מאפשר לאדם או חברה לדווח מיוזמתם לרשויות על עבירות מס שביצעו, כמו אי דיווח, ניהול ספרים כוזב, העלמת הכנסות או פעולות אחרות שבוצעו במטרה להתחמק מתשלום מסים. ההליך מאפשר למצהיר להימנע מהליכי חקירה ומעמידה בפני דין פלילי, בתנאי שישלם את המס שהועלם במלואו – עם ריבית והצמדה – והוא תקף כל עוד המצהיר עשה זאת מיוזמתו ולא לאחר פנייה או חקירה של הרשות.

הוראת השעה החדשה: הליך גילוי מרצון אנונימי

בהתאם לפרסומים האחרונים בנושא, בכוונת רשות המסים לפרסם הוראת שעה חדשה בעניין גילוי מרצון של נכסי ישראלים בחו"ל. במטרה להגביר את אמון הציבור בתהליך, תאפשר הרשות להגיש בקשות לגילוי מרצון באופן אנונימי. בהמשך, לאחר בחינת החוב, יימסר לרשות השם המלא של המדווח להמשך הליכי בדיקה ודיווח. 

שינוי נוסף שמתוכנן הוא יצירת מסלול מהיר לגילוי "כסף קטן": מי שמחזיק עד 2 מיליון ש"ח בחו"ל יוכל להגיש דו"ח מתקן באופן גלוי, יחד עם בקשתו. במקרה זה הרשות תעביר את התיק לפקיד השומה לבדיקת הבקשה, והמס ייגבה ללא תהליך של בחינה מעמיקה וארוכה של הרשות.

הוראת השעה החדשה צפויה להתפרסם בקרוב והיא תהווה הזדמנות אחרונה לבעלי הון בישראל המחזיקים בחשבונות זרים בחו"ל להימנע ממעורבות פלילית בשל העלמת מסים. ברשות המסים מזהירים כי ברגע שיגלו את החשבונות הזרים – לא תהיה לנאשמים הזדמנות חוזרת להימנע מענישה, וקוראים לבעלי ההון לנצל את האפשרות לגילוי מרצון בהקדם.

משרד עו"ד זרקו זמיר מומחה בנושא מיסים, ומטפל בתיקי מס הכנסה, מע"מ, צווארון לבן והלבנת הון.

נכתב ע"י