כל מה שצריך לדעת על פתיחת חקירה בעבירות מס

 מה ההבדל בין חקירה גלויה לסמויה? מהי עילה לעיכוב או מעצר? מתי להתייעץ עם עו"ד? וכיצד סוגרים חקירה ללא הליך פלילי? זאת ועוד במאמר הבא

 פתיחת חקירה

 הורד את המדריך המקיף לכל שלבי ההליך הפלילי (לחץ על התמונה מעלה או כאן

 

 

רשות המסים מחפשת מידע על כולנו

כשמדובר בעבירות מס, הרשות החוקרת היא רשות המסים, שממש כמו המשטרה – יכולה לערוך חיפוש אצלך בבית או בעסק, לבצע חקירה פרטית ואף לעכב אותך, במקרה שיש חשד לעבירות מס. חוקרי רשות המסים הם חוקרים מקצועיים ומנוסים שעברו הכשרה מקיפה, המסייעת להם לגלות ראיות מפלילות.כשמדובר בעבירות מס, הרשות החוקרת היא רשות המסים, שממש כמו המשטרה – יכולה לערוך חיפוש אצלך בבית או בעסק, לחקור ואף לעכב אותך, במקרה שיש חשד לעבירות מס. חוקרי רשות המסים הם חוקרים מקצועיים ומנוסים שעברו הכשרה מקיפה, המסייעת להם לגלות ראיות מפלילות.

אם העבירה היא בתחום המע"מ, כדאי לדעת שלמבקרי מע"מ יש סמכות אזרחית וגם פלילית לחקירה תחת אזהרה. כלומר, גם אם קיבלת זימון לדיון במע"מ, ייתכן שמדובר בחקירה – גם אם לא הודיעו לך על כך.

 

חקירה גלויה או סמויה: מה ההבדל?

בעבירות מס בהיקף כספי גדול, או כאלו שאנשים רבים מעורבים בהן – לרוב החקירה מתחילה באופן סמוי. כלומר, רשות המסים מקבלת מידע על חברה או אדם מסוים ומתחילה לחקור את הנושא ללא ידיעתם. חקירה סמויה יכולה לכלול האזנות לשיחות של החשוד (עם צו מבית משפט), מעקבים אחריו, קבלת חומרים מבנקים ועוד.

במעבר בין חקירה סמויה לגלויה, החוקרים משתמשים פעמים רבות באלמנט ההפתעה: הם דופקים על דלתו של החשוד באמצע הלילה ולוקחים אותו לחקירה כשהוא מבולבל, מופתע ולא מוכן כלל. לפעמים החקירה מתחילה כחקירה גלויה, בלי שלב של איסוף ראיות סמוי.

 

עיכוב ומעצר: מתי מותר לעכב או לעצור חשודים?

לכל שוטר או רשות חוקרת יש זכות לעכב חשוד לפרק זמן של עד שלוש שעות. מעבר לשלוש שעות, מדובר במעצר. מותר לעצור חשודים ל-24 שעות בלבד מרגע שהתחיל העיכוב – ואז חייבים להביא את החשוד בפני שופט, שקובע אם להאריך את המעצר או לשחרר את החשוד.

לרוב,  חשודים בעבירות מסים אינם נעצרים, אך כאשר מדובר בפרשיות גדולות, עם מעורבים רבים והיקפי מס גדולים, רשות המסים מבקשת לעצור את החשודים מחשש שהם ישבשו את הליכי החקירה - כלומר, ישמידו ראיות לעבירה, יתאמו גרסאות וכדומה.

 

האם יש צורך בייעוץ עו"ד בשלב החקירה?

אם זומנת או עוכבת לחקירה, וכן במקרה שרק נפתח הליך ביקורת של רשות המסים, מומלץ לפנות ללא דיחוי לעורך דין בתחום עבירות המס.

עורך הדין ינחה אותך מה לעשות כדי להתנהל בחוכמה מול הרשויות, וגם יסביר לך איך מתנהלת החקירה ומהן זכויותיך כחשוד, ויעניק לך טיפים חשובים ביותר לחקירה, שעשויים להשפיע על התפתחות ההליך הפלילי.

פנייה מיידית לעורך דין תאפשר לך לשבת איתו בנחת, ללא לחץ זמן, ולתכנן את הצעדים הבאים בתבונה, מבלי להזעיק אותו באמצע הלילה לחדר החקירות - שם הזמן לייעוץ מוגבל ביותר, והייעוץ נעשה כאשר אתה נתון בלחץ רב.

 

האם אפשר לסגור את החקירה כבר בשלב זה?

 בהחלט. יש שתי אפשרויות לעצור את ההליך הפלילי כבר בשלב החקירה:

• בקשת כופר – בתהליך זה, עורך הדין המייצג אותך פונה לרשות המסים בבקשה בה אתה מתחייב להסיר את המחדלים: כלומר, להגיש דו"חות מס לשנים הרלוונטיות, לשלם את המסים שלא שילמת קודם לכן, וגם לשלם כופר כספי, שהוא מעין קנס המחליף את ההליך הפלילי.
• המרה בקנס מינהלי – בעבירות מס קלות יחסית, לעתים ניתן להחליף את כתב האישום בתשלום קנס מינהלי. אפשר לעשות זאת גם בשלבים המוקדמים של ההליך, וגם לאחר שכבר הוגש כתב אישום.

דוגמה לסגירת ההליך הפלילי עוד בשלב החקירה ניתן למצוא בסיפורו של א', רופא שיניים, שהואשם בהעלמת הכנסות בגובה של חצי מיליון שקלים. כבר בשלב הראשוני של החקירות נגדו, ביקשנו להמיר את ההליך הפלילי בתשלום כופר לרשות המסים, ואכן, הצלחנו להגיע להסכמה כי הוא ישלם כופר בסכום של 150 אלף שקל, בנוסף למס שהיה עליו לשלם קודם לכן. כך, החקירה נסגרה – וההליך הפלילי הסתיים, מבלי שא' הועמד לדין.

 

משרד עו"ד זרקו זמיר מתמחה בעבירות מסים, הלבנת הון וצווארון לבן, ועוסק בייצוג לקוחות בחקירות והליכים פליליים ואזרחיים מול רשות המסים, מס הכנסה ומע"מ.

צרו קשר