תחנות היציאה: עסקת טיעון, כופר או קנס מנהלי

עוד במהלך המשפט, ניתן ובמקרים מסוימים רצוי להגיע לעסקת טיעון (הסדר טיעון) – בכל שלב שהוא, עד למועד גזר הדין. לעומת זאת, אם רוצים להחליף את ההליך הפלילי בתשלום כופר, הבקשה צריכה להיות מוגשת מוקדם יותר, בשלב החקירה או לכל המאוחר בזמן השימוע, לפני הגשת כתב אישום (פירוט בהמשך). עם זאת, במקרים מיוחדים תאושר בקשת כופר גם לאחר שהחל המשפט וכתב האישום הוגש.

 תחנות היציאה עסקת טיעון כופר או קנס


כזה היה המקרה של בני הזוג א' ור', שניהלו פעוטון בביתם ובמשך שבע שנים העלימו הכנסות בסכום מצטבר של יותר ממיליון שקל – עבירה חמורה שעלולה לגרור עונש מאסר. בשל נסיבות יוצאות דופן, לאחר שכבר הוגש נגדם כתב אישום, הגשנו עבורם בקשה להליך כופר, ובקשה זו אושרה. סכום הכופר נקבע על 100 אלף שקל וההליך הפלילי הופסק. 


להמיר את ההליך הפלילי בתשלום כופר

עבירות מס הן עבירות ייחודיות, במובן זה שמדובר בעבירות פליליות שניתן להמירן בכסף. ברוב המקרים, עברייני המס הם אזרחים נורמטיביים, ובעבירות אלו ניתן להסיר את המחדל, לשלם את המס וכך לתקן את הנזק שנגרם למדינה כתוצאה מעבירות המס שבוצעו.

לכן, החליט המחוקק שלא למצות את הדין עם כל עבריין מס ולהגיש נגדו כתב אישום, אלא לאפשר לחשוד/נאשם להמיר את ההליך הפלילי שמתנהל נגדו בתשלום כסף.

 

מהו כופר, ומתי ואיך ניתן להגיש אותו?

כופר הוא המרת הליכים פליליים בעבירות מסים חמורות – כלומר, עבירות שנעשו מתוך כוונה להעלמת מסים, כגון הגשת דו"חות כוזבים וחשבוניות פיקטיביות – בתשלום קנס כספי, בתוספת לתשלום המסים שהועלמו.

לרוב, בקשות הכופר מוגשות כבר בשלב החקירה. עם זאת, ניתן להגיש בקשות גם בשלב השימוע, ובמקרים מיוחדים גם לאחר שהוגש כתב אישום.

בקשת הכופר מוגשת לוועדת הכופר באמצעות היחידה החוקרת (אם הבקשה מוגשת במהלך החקירה), ולאחר מכן באמצעות הפרקליטות.מהו קנס מנהלי, ואיך אפשר להגיש בקשה בנושא? 

קנס מנהלי הוא המרת הליכים פלילים בעבירות מסים טכניות, קרי עבירות שלא נעשו מתוך כוונה להעלמת מסים, ובדרך כלל מבוצעות בשל מצב כלכלי קשה כמו אי הגשת דו"ח שנתי, אי הגשה/תשלום דוח מע"מ.

ניתן להגיש בקשה לקנס מנהלי החל בשלב החקירה ועד להכרעת הדין לאחר הגשת כתב אישום. בשלב החקירה, הבקשה מוגשת ליחידה החוקרת. לאחר שהוגש כתב אישום, הבקשה מוגשת ליחידת התביעות המשפטית הרלוונטית של רשות המסים שהגישה את כתב האישום.


כיצד נקבע סכום הקנס המנהלי?

סכום הקנס המנהלי משתנה בין מקרה למקרה, ותלוי בסוג העבירה ובכמות העבירות. סכומי הקנסות מפורסמים בתקנת העבירות המנהליות (קנס מנהלי-חיקוקי מסים). לדוגמה, קנס מנהלי על איחור של למעלה משנה בהגשת דו"ח שנתי למס הכנסה הוא 8,500 שקל, וקנס מנהלי על איחור בהגשת דו"ח תקופתי למע"מ (במקרה שסך המע"מ אינו עולה על 50,000 שקל) הוא 750 שקל.

חשוב לשים לב: במקרה שהמחדל לא הוסר לא תאושר בקשה לקנס מנהלי או בקשת כופר.


משרד עו"ד זרקו זמיר מתמחה בעבירות מסים, הלבנת הון וצווארון לבן, ועוסק בייצוג לקוחות בחקירות והליכים פליליים ואזרחיים מול רשות המסים, מס הכנסה ומע"מ.

צרו קשר