לא דיווחו על דמי שכירות משלוש דירות – ונחלצו בלי הליך פלילי

זה הסיפור על בני הזוג שהחזיקו בבעלותם שלוש דירות להשכרה, ובמשך שנים לא ידעו שעליהם לדווח על הרווחים מהן. אך אל דאגה – הסוף טוב

 

עדכון אחרון: 6/11/17

brlev

בימים אלה, שבהם המס המיוחד על בעלי שלוש דירות ומעלה נמצא במוקד הדיון, כדאי להיזכר שלא כל מי שמחזיק בבעלותו כמה דירות להשכרה, הוא טייקון אמיד במיוחד. לא פעם מדובר באנשים מבוגרים יחסית, שירשו דירות מהוריהם המנוחים, ובכספים שחסכו במשך עשרות שנים, רכשו גם דירה כדי להשכיר אותה. בשכר הדירה שהם מקבלים, אותם אנשים לא טסים לחופשות סקי בחו"ל או רוכשים מרצדס; הם פשוט מתקיימים ממנו לאחר יציאתם לפנסיה, או מסייעים לילדים ולנכדים.

עם זאת, כדאי לזכור שכאשר בעלי דירה משכיר אותה למישהו אחר, עליו לדווח על כך לרשות המיסים, וכן לדווח על גובה הכנסותיו מהשכרה זו. דירה שמושכרת למטרת מגורים לשוכר קבוע, וששכר הדירה עבורה אינו עולה כ-5,000 שקלים (סכום המשתנה מעת לעת), פטורה ממס.

אשתו של רב החובל

במקרה של בני הזוג ש' וע', המתגוררים בחולון, הם החזיקו בבעלותם שלוש דירות שאותן השכירו – אך לא דיווחו לרשויות כנדרש. הבעל, ע', עבד במשך עשרות שנים כרב חובל, ויצא לפנסיה ב-2012; ואילו ש', אשתו, נשארה בבית וגידלה את ילדיהם. לאחרונה הגיעו למשרדנו השניים שהינם בשנות ה-70 לחייהם. השניים ביקשו שנסייע להם בהליך גילוי מרצון מול רשות המיסים – כדי שיוכלו להימנע מפתיחת חקירה נגדם, מאחר שלא דיווחו כנדרש כל השנים.

הדירה הראשונה הגיעה לידיהם ב-2001, לאחר שאמו של ע' נפטרה, והורישה לו את דירתה. ע' בחר להעביר את הדירה לבעלותה המלאה של אשתו, ש', ללא כל תמורה. בני הזוג השכירו דירה זו מ-2001 ועד 2012, אך כפי שהדגשנו בפנייה לרשות המיסים, עד 2010 היתה זו הדירה היחידה שהשכירו – ובני הזוג לא חרגו מתקרת הפטור ולכן לא היו חייבים בדיווח בשנים אלו. בהליך גילוי מרצון, אנו מעבירים לרשויות המס מידע על הכנסות שלא דווחו קודם לכן. זאת, במטרה להימנע מפתיחת הליך פלילי שעשוי לגרור מעצר, חקירה, כתב אישום, מאסר בפועל וקנסות. הליך גילוי מרצון החדש צפוי להתפרסם בינואר 2018.

לפי החישוב – לא היתה חבות מס כלל

את הדירה השנייה רכשו בני הזוג ב-2011. הם השקיעו בה את החסכונות שצברו במשך עשרות שנות עבודתו של ע', במטרה להשכיר אותה וליהנות מרווחיה. הדירה השלישית הגיע לידיה של ש' ב-2013, בירושה מאמה שנפטרה. בבקשתנו חישבנו את סך ההכנסות מהדירות השונות, שעליהן לא דיווחו בני הזוג: בסך הכל, בין השנים 2011 ל-2015 הצטברו הכנסות אלה לסכום של כ-420 אלף שקל.

ואולם, לאחר חישוב שיעור מס שולי, תוך שקלול הגיל ונקודות הזיכוי של השניים, וכן העובדה שהבעל, ע', זכאי לפטור, העלינו כי השניים אינם חייבים כלל במס – להפך, מגיע להם החזר של עשרות אלפי שקלים.

קראו עוד על 'למי מתאים הליך גילוי מרצון 2018?'

משרד עו"ד קרן זרקו זמיר מתמחה בתחומי המס לסוגיהם, כולל ייצוג לקוחות מול רשויות המס והגשת בקשות לגילוי מרצון.

 

צרו קשר