הבריח סיגריות בשווי מאות אלפי שקלים, נתפס במכס – ונענש בתשלום כופר בלבד

נ׳, תייר מארגנטינה בשנות השלושים לחייו, עבר במסלול הירוק בנמל התעופה בן גוריון, ונתפס על ידי המכס כשברשותו 400 פקטים של סיגריות – אותם ניסה להבריח לארץ בארבע מזוודות. במכס ביקשו לעצור את נ' ולהגיש נגדו כתב אישום מהיר, לאור עובדת היותו תייר.

8809194 m

נ' הודה בחקירתו כי עבר במודע במסלול הירוק למרות שידע כי לפי חוק, עליו להצהיר על הסיגריות שברשותו, והודה כי כוונתו אכן היתה להתחמק מתשלום מס. בהמשך, החשוד אף הודה כי ביצע עבירה דומה בעבר, כאשר הבריח 200 פקטים נוספים של סיגריות דרך המסלול הירוק, אותם מכר.

איך מומלץ להתנהג בחקירה ברשות המסים? לחץ כאן לקבלת מדריך במתנה

לפי חוק איסור הלבנת הון, כל אדם הנכנס לישראל או יוצא ממנה, חייב לדווח על סכומי כסף העולים על 100,000 שקלים (גם אם מדובר במטבע זר) או מוצרים בשווי של 200 דולר ומעלה – גם כאלה שנקנו בחנויות הדיוטי פרי. נ' לא דיווח על המוצרים שברשותו, ולכן כאשר נתפס בשדה התעופה, נלקח לחקירה והואשם בניסיון להתחמק במכוון מתשלום מס, ביבוא ובהברחת מוצרים לשם מכירה אסורה.

תשלום הקנס: בהתאם לסוג ושווי המוצרים שהוברחו


עם תחילת הטיפול בתיק, ביקשנו להמיר את ההליכים נגד נ' בהליך כופר, המאפשר תשלום כנגד ביטול ההליכים הפליליים, שחרור הנאשם מאחריות פלילית למעשיו, והחזרת המצב לקדמותו – מבלי להכתים את שמו בהרשעה פלילית. כשמדובר בעבירות מכס, סכום הכופר הינו סכום המס שלא שולם כתוצאה מאי-דיווח, אשר במקרה זה עמד על כ-150,000 שקלים, בגין 600 פקטים שהועברו לישראל בשני המקרים בהם הודה החשוד.

הברחת סיגריות בכמות כה גדולה ובהיקף כספי עצום, נחשבת לעבירה חמורה יותר מהברחת מוצרים בשווי נמוך ולשימוש אישי שאינו למכירה, שאז ניתן להמיר את ההליך הפלילי בקנס מינהלי בלבד ולא בתשלום כופר. במקרה בו הטובין המוברחים ניתנים להחזרה אל הנאשם והמכס מאשר את החזרתם, יש לשלם את מסי היבוא הנדרשים על אותם מוצרים. כאשר המוצרים המוברחים הם סיגריות, מדובר בטובין שמוחרמים וכמובן שאינם מוחזרים לידי הנאשם, והנאשם נושא בתשלום כופר בלבד – ללא מס.


ההליכים הפליליים הומרו בתשלום כופר מופחת


הברחת סיגריות לישראל היא תופעה הנמצאת במגמת עלייה בשנים האחרונות, ורשויות המכס מייחסות לה חומרה רבה. כאשר מדובר בעבירה שמטרתה להתחמק במכוון מדיווח ומתשלום מס, העונש צפוי להיות מאסר בפועל וקנסות גבוהים.

ההחלטה להמיר את האישום הפלילי בכופר, תלויה לא מעט בשיקולים כמו חומרת העבירה, הרשעות קודמות, מצבו האישי של הנאשם ובני המשפחה התלויים בו ועוד. לאור הנסיבות שהעלינו לגבי נ', שמלבד היותו תייר גם נמצא במצב כלכלי רע ומפרנס את משפחתו ממשכורת נמוכה ביותר – הסכימה ועדת הכופר לבקשתנו והטילה עליו תשלום כופר מופחת של כ-100,000 שקלים בלבד.

אילו סכומי כופר משלמים עברייני מס כדי להימנע מהליכים פליליים? לחץ כאן

משרד עו"ד זרקו זמיר מייעץ ומייצג חשודים ונאשמים בעבירות מס הכנסה, עבירות מע"מ ועבירות מכס בחקירות, מעצרים והליכים פליליים מול רשות המסים, ומתמחה בהגשת בקשות להמרת ההליך הפלילי בתשלום כופר.

 

נכתב ע"י