מבריח אייפון מחו"ל? זה מה שיקרה אם תיתפס במכס

סמארטפון חדש בחו"ל אולי עולה פחות מאשר בישראל, אבל ניסיון להכניס לארץ מוצרים החייבים בתשלום מס הוא עבירה פלילית לכל דבר – ועלול לעלות ביוקר אם נתפסים עם המכשיר המוברח

זה לא סוד שמחירם של סמארטפונים חדשים בחו"ל, נמוך משמעותית ממחירם בישראל. אבל למרות שרכישה של אייפון בארצות הברית, למשל, יכולה לחסוך כמה מאות שקלים, לא כולם לוקחים בחשבון את העובדה שעל רכישות מסוג זה שבוצעו בחו"ל חובה לשלם מכס בעת ההגעה לישראל. מי שנתפס מבלי להצהיר על האייפון החדש שהסתיר בכיס האחורי – עלול לשלם מחיר הרבה יותר כבד ממה שהצליח לחסוך. 

2014-11-17 05.00.50
כל מוצר שנרכש בחו"ל בשווי של יותר מ-200 דולר, חייב בדיווח במסלול האדום במכס בזמן החזרה לישראל. מעבר במסלול הירוק עם מוצר יקר כמו סמארטפון מבלי לדווח עליו כנדרש, מהווה עבירה פלילית לכל דבר. מי שייתפס כשהוא מנסה להבריח את הטלפון ללא דיווח – מכשירו יוחרם, וכדי לקבלו בחזרה ייאלץ לשלם את המס הנדרש בתוספת קנס מנהלי גבוה.

שילם מחיר יקר על קניית אייפון בזול

תשלום קנס מנהלי או כופר בעבירות מכס נועד להחליף את ההליך הפלילי המוטל על מבצע העבירה, כאשר סכום הקנס זהה לסכום המס המוטל על המוצר. באחד המקרים שהתרחשו לאחרונה בנתב"ג, אדם חזר מחופשה בחו"ל כאשר ברשותו מכשיר אייפון 6 חדש, וניסה לעבור איתו במסלול הירוק – מבלי לדווח.

לרוע מזלו הוא נתפס, ונאלץ לשלם מסים בגובה 1,100 ₪ על המכשיר עצמו, וקנס בגובה של 1,100 ₪ נוספים. בסופו של דבר, הטלפון שעליו שילם רק 3,000 ₪ בחו"ל – הגיע למחיר של 5,200 ₪, בנוסף לאי הנעימות הרבה הכרוכה בהסתבכות עם רשות המסים.

ומה לגבי רכישת מוצרים באינטרנט?

תשלום מכס לא חל רק על סמארטפונים או מוצרים אחרים שנופשים בחו"ל מביאים איתם לישראל, אלא גם במקרה של רכישה שבוצעה באינטרנט, שהפכה לנפוצה מאוד בשנים האחרונות. כיום אפשר ליהנות מפטור ממס יבוא על רכישת מוצרים מאתרים שונים בחו"ל בשווי של עד 75 דולר. מעבר לסכום זה – חובה לשלם את המס במלואו.

במקרה של דברי דואר, יש מי שמנסה לעקוף את החוק ולהצהיר על גבי החבילה כי היא מכילה מוצרים בשווי נמוך יותר מתכולתה האמיתית וכך להתחמק מתשלום, אך זהו תרגיל שלא תמיד מצליח: המכס מבצע ביקורת ופותח חבילות באקראי, ובמקרים בהם מתגלה פער בין ההצהרה שעל האריזה לבין התכולה האמיתית – החבילה מוחרמת מיד.

חבילה מחו"ל הוחרמה במכס? תתכוננו לקנס

כדי לקבל את המוצרים שהוחרמו על ידי המכס, יש לפנות לרשות המסים ולבקש לשלם את המס הנדרש על המוצר בתוספת קנס מנהלי או תשלום כופר – במקרים חריגים של הזמנה בסכום גבוה מאוד. ועדת התפיסות של רשות המסים תדון בבקשה ותחליט אם להחזיר את החבילה, מה יהיה גובה המס והקנס שישולם, או אם בכלל להחרים את החבילה לצמיתות, במקרה של הברחת מוצר לא חוקי לישראל (כמו סמים למשל) או מוצרים הדורשים רשיונות יבוא או תקנים (תרופות, סיגריות ועוד).

לפני רכישה בחו"ל באופן אישי או דרך האינטרנט, רצוי תמיד לבדוק מראש מה שווי המוצר והאם הוא חייב במס, ולחסוך אי נעימות והסתבכות בעבירה פלילית. בכל מקרה של תפיסה על ידי המכס, הניסיון לחסוך כסף עלול להפוך לחוויה לא זולה ולא רצויה בכלל.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד עורכי דין מומחה לתחום המסים, ומייצג חשודים ונאשמים בתיקי העלמות מס, מכס, הלבנת הון וצווארון לבן.

 

נכתב ע"י