התיישנות עבירות מס: אחרי כמה זמן כבר לא ניתן לפתוח בהליכים פליליים?

בדומה לעבירות פליליות אחרות, גם על עבירות מס חלה התיישנות לאחר מספר שנים. תקופת ההתיישנות אמנם משתנה בין סוגי העבירות, אך אין ספק שהחוק מתייחס לעבירות מס בחומרה

26008886 m-400X220

עבירות מס הכנסה מתרחשות כאשר אדם החייב בתשלום מס לא ממלא את הוראות החוק בעניין התשלום והדיווח החלות עליו באופן הנדרש ממנו. במקרה כזה, אותו אדם חשוף להגשת כתבי אישום העלולים להביא להרשעתו בפלילים, לקנס כספי גבוה ולעתים אפילו למאסר בפועל.

החוק מבדיל בין שני סוגי עבירות מס: סוג ראשון הוא עבירות מס טכניות, כלומר, כאלה שבוצעו ללא כל כוונה פלילית להתחמק מתשלום מס או להעלים הכנסות – כגון אי הגשת דו"ח שנתי למס הכנסה, אי תשלום ניכויים ועוד. הסוג השני הוא עבירות מס מהותיות, שהן עבירות אשר בוצעו בכוונה להעלים מס, כמו למשל הגשת דו"חות כוזבים למס הכנסה. חומרת העונש הצפוי הולמת את סוג העבירה, כאשר העונש המקסימלי על עבירות מהותיות הוא 5 שנות מאסר בפועל, ובנסיבות מחמירות יכול להגיע גם ל-7 שנות מאסר.

מתי חלה התיישנות על עבירות מס?

לפי פקודת מס הכנסה, כל עוד מדובר בעבירת מס טכנית שלא היתה מאחוריה כוונה פלילית, התיישנות חלה לאחר שש שנים מתום שנת המס שבה בוצעה העבירה – ומרגע זה לא ניתן להגיש כתב אישום פלילי נגד מבצע העבירה. כאשר מדובר בעבירת מס מהותית, ההתיישנות חלה לאחר תקופה של עשר שנים.

כאשר כבר נפתחה חקירה, הוגש כתב אישום או נפתחו הליכים משפטיים נגד חשוד בעבירת מס כלשהי, תקופת ההתיישנות מתחילה מרגע פתיחת ההליך. במקרה של עבירה מהותית, תקופת ההתיישנות תחל מסיום ההליך האחרון נגד החשוד בעבירה.

מדוע חלה התיישנות על עבירות מס?

לפי החוק, התיישנות חלה על עבירות מס, כמו גם על עבירות פליליות אחרות, ממספר סיבות מרכזיות: אובדן העניין הציבורי בעבירה, זכותו של הנאשם לסיום מהיר של ההליך הפלילי, שיבוש העובדות בעקבות חלוף הזמן ותמריץ לרשויות לסיים את ההליכים בהקדם האפשרי ולא לדחות את הטיפול בעבירות המס.

אל תמתין להתיישנות: קבל עזרה מעו"ד מומחה למסים

למרות שהחוק קובע בבירור את מספר השנים שלאחריהן חלה התיישנות על עבירות המס, בסופו של דבר לכל עבירה נסיבות משלה, והגדרת הזמן המדויק בו התרחשה העבירה או תקופת הזמן שעל פניה נמשך ביצוע העבירה – הם אלה שיקבעו את מועד ההתיישנות.

עבירות מס מתיישנות לאחר זמן רב יותר מהקבוע בחוק לגבי עבירות פליליות אחרות, והזמן ארוך אף יותר כשמדובר בעבירות מס מהותיות. לכן, כדאי לדעת שבמקרה של חשד לביצוע עבירת מס ישנו סיכוי גבוה לנקיטת הליכים פליליים נגד החשוד עוד לפני התיישנות העבירה. בין אם הוגש נגדך כתב אישום, זומנת לחקירה או החלטת לטפל בבעיה מיוזמתך – חשוב להיעזר בעו"ד מומחה למסים על מנת להתמודד מול הליכים אלה על הצד הטוב ביותר ולהימנע מנזקים נוספים.

משרד עו"ד קרן זרקו זמיר מתמחה בייעוץ משפטי, ליווי וייצוג חשודים בעבירות מס הכנסה, מע"מ, הלבנת הון ועבירות צווארון לבן.

נכתב ע"י