מצעד התירוצים של מעלימי ההכנסות לשנת 2020 – כיצד היה ניתן להימנע מהם?

עדכון אחרון: 20/2/20

בשבועות האחרונים ביצעו נציגי רשות המסים מבצעים נרחבים של ביקורות בשטח, באזור ירושלים רבתי, תל אביב-יפו, בני ברק, אשדוד ועוד, ואל מול עסקים מכל התחומים, הסוגים והמינים. מבצע ייחודי אף הוקדש לעוסקים פטורים בכל רחבי הארץ, קהל שנהוג היה לחשוב לגביו כי יש לו גם 'פטור' מביקורות.

תירוצים של מעלימי הכנסות - עו"ד מיסים זרקו זמיר

בפועל בחנו המבקרים הפרות של הוראות מס הכנסה, הפרות הקשורות לרישום תקבולים וניהול ספרים, אי דיווח על כספים (כולל כספים שעוברים באפליקציות דיגיטליות) וכן הפרות של חוק צמצום השימוש במזומן.

בחלקו הראשון יסקור המאמר דוגמאות לתירוצים שונים של נישומים, ובחלקו השני את הפעולות שהיה צריך לעשות מבעוד מועד על מנת שלא להיות זקוקים לתירוצים אלו, תוך הימנעות מענישה, קנסות, שומות ופסילת ספרים.

מצעד התירוצים   

המתבלבלים, העסוקים והשכחנים. עסק לשכירות עסקית שנתפס על אי רשום צ'קים של 24,000 ₪, טען כי הוא רושם רק ביום הפירעון גם אם הוא שבועות לאחר ביצוע העסקה. בעל מסעדה סיפר שאינו מספיק לרשום בגלל לחץ גדול של סועדים, ובעל מכון לשטיפת רכבים שכח לרשום כי הייתה לו בעיה עם המים. בגן ילדים נרשמו כל תשלומי ההורים (מעל 55,000 ₪) במחברת רגילה בגן, והגננת הסבירה: אמרו לי שזה עסק קטן, ולכן אין לי חובת דיווח".

רוכלים בשוק טענו כי הם רושמים רק בסוף היום ובוודאי שלא כל עסקה בנפרד, ונהגי מוניות הסבירו כי הם לא הספיקו לרשום כי בדיוק עלו נוסעים והם שוחחו עימם, או בגלל שזו רק הנסיעה הראשונה שלהם היום, והם בכלל לא מזמן התעוררו.

הסנדלרים היחפים.  הפרות תמוהות של אי רישום הכנסות נמצאו בקרב רואי חשבון ומנהלי חשבונות. שני משרדים כאלו לא דיווחו בספרים על העברות בנקאיות, צ'קים ועוד תשלומים שונים, בסכומים העולים על 20,000 ₪. שניהם אגב השתמשו באותו התירוץ - "לא הספקנו עדיין לרשום / אנחנו רושמים הכל במרוכז בסוף החודש". נזכיר כי מדובר בבעלי מקצוע שתפקידם להנחות את לקוחותיהם בניהול חשבונאי כחוק, ואשר צריכים להיות הראשונים לספר לנו כי כל הכנסה אמורה להירשם ברגע שהיא מתקבלת, כפי שיפורט בהמשך.

עוסקים פטורים - לא פטורים מביקורת. במבצע ייחודי נבדקו גם 201 עוסקים פטורים מכל רחבי הארץ, ובקרב 23% מתוכם נמצאו ליקויים בניהול הספרים וברישום ההכנסות.

נציין כי עוסק פטור הוא מי שהכנסתו השנתית אינה עולה על כ-100,491 ₪ (נכון לשנת 2020), ולכן עסקאותיו פטורות ממע"מ. ביקורת על עוסקים פטורים היא משמעותית, מאחר ואם נמצא כי אלו מעלימים הכנסות, יתכן כי בפועל הם עוברים את תקרת הפטור וצריכים לשנות את רישומם לעוסקים מורשים, על כל המשתמע מכך.

בין העסקים היו: מאמני כושר, קוסמטיקאיות ובעלות מכון לפדיקור ומניקור, יועצים שיווקיים, קונדיטורים, ספרים ועוד. בין היתר, נטען על ידם כי הם לא ידעו שצריך קבלה, כי הם עזרו לחבר, כי הם חשבו שמספיק שובר האשראי שמנפיקה חברת האשראי, או כי אינם רושמים כי העסק כנראה ייסגר בקרוב, אז בשביל מה?. עוסק פטור ואחד אף טען כי לא רשם תקבולים מאחר וידו נפצעה לאחר נשיכת חתול. 

אז מה היה צריך לעשות? 

נתמקד בשתי נקודות מרכזיות, אשר היו גם הנפוצות ביותר בסבבי הביקורות האחרונים. 

ראשית, כאשר אנו מקבלים כספים עלינו לרשום זאת מיד ולהוציא קבלה. על פי החוק, יש לרשום תקבולים "מייד ובסמוך לקבלתם", וכאשר אנו לא עושים זאת, אנו עשויים לעמוד מול פסילת ספרים של העסק (בהסתמך על סע' 145ב לפקודת מס הכנסה).

חשוב להבין כי קבלה היא אישור על קבלת הכסף או אמצעי התשלום, גם אם מדובר בצ'ק דחוי וגם אם עדיין לא פרענו את הצ'ק. בהתאם, אנו מחויבים להוציא קבלה מיד כאשר אנו מקבלים לידינו צ'קים, ובוודאי אם אנו מקבלים מזומן או סכומים בהעברה בנקאית.

כאשר אנו מקבלים סכום שהפירעון שלו הוא מיידי (כמו מזומן או העברה בנקאית) ניתן להוציא 'חשבונית מס – קבלה'. כאשר אנו מקבלים צ'קים דחויים, עלינו להוציא באופן מיידי קבלה עבור הצ'קים הדחויים (המפרטת בתוכה את פרטי הצ'קים לרבות מועד פרעונם) ואת חשבוניות המס נוציא עד 14 ימים מיום פרעון השיק עבור הסכום שנפרע.

רישומים אלו הם מהותיים היות ועל בסיס סכומי חשבוניות המס מוגשים הדיווחים החודשיים למע"מ, המקדמות למס הכנסה ולביטוח לאומי, דוחות המס השנתיים ועוד. עוסקים פטורים אינם מוציאים חשבוניות מס, כי הם אינם משלמים ומקזזים מע"מ, אבל הם מחויבים ברישום ההכנסות ובהוצאת קבלות באופן מיידי בדיוק כמו כולם.

בעצם, מבחינת מס הכנסה, מרגע שלא רשמתם תקבול, כל ספר התקבולים שלכם מוטל בספק, ולכן ניתן לפסול אותו. המשמעות של פסילת ספרים היא קנס גבוה היכול להגיע עד ל1% מהמחזור, וסנקציות נוספות שהרשות עשויה להחליט לגביהן, כמו הוצאת שומות לפי מיטב השפיטה, אי הכרה בהוצאות העסק או קביעת שיעור מס גבוה.

שימו לב כי לפני החלטה על פסילת ספרים יזמנו אתכם לשימוע על מנת להשמיע טענות. שימוע זה הינו זכות ולא חובה, אבל אם תיצמדו לאיש מקצוע מנוסה יתכן והשימוע יהפוך את הקערה ויחסוך לכם הרבה עוגמת נפש בעתיד – אל תזלזלו בחומרה של פסילת ספרים. למאמר מפורט אודות פסילת ספרים, לחצו כאן.

באשר לסוגיה השניה - שימו לב למגבלות השימוש במזומן. בינואר 2019 נכנס לתוקפו החוק לצמצום השימוש במזומן אשר מגביל את היקף ביצוע העסקאות במזומן, על פי קריטריונים שונים הקשורים לסוג העסקה והצדדים השותפים לה.

לפי עיקרי החוק בכל הקשור לעסקים, כאשר אחד הצדדים הוא עוסק ניתן לשלם/לקבל עד 11,000 ₪ במזומן או עד 10% מהעסקה, הנמוך מביניהם. רק כאשר שני הצדדים אינם עוסקים, ניתן לשלם/לקבל עד 50,000 ₪ במזומן, או עד 10% מהעסקה, הנמוך מביניהם.  לעיון במדריך מקוצר ופשוט אודות חוק השימוש במזומן זה לחצו כאן.

לסיכום, ניתן לראות כי בעוד שהגברת האכיפה וגל הביקורות מצד רשות המסים אינם חדשים, התירוצים של הנישומים הולכים ומתחדשים, אך בהגברה של מודעות ובאמצעות מהלכים אופרטיביים פשוטים, תוכלו להימנע מהצורך בתירוצים אם וכאשר תעמדו לביקורת בעתיד. ואם בכל זאת הסתבכתם? אל תהססו לפנות לאנשי מקצוע מומחים על מנת למזער נזקים, להימנע מפסילת ספרים, מקנסות ועוד.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה למסים, המלווה את לקוחותיו בכל שלבי ההליכים, מביקורת, חקירה, מעצר ועד לייצוג מלא בבתי המשפט ומול רשויות המס.

צרו קשר