שנת ההכרעה של מעלימי המסים

רשות המיסים הישראלית הגבירה את מאבקה בהעלמת המיסים, במקביל למאמץ כלל עולמי להצר את צעדיהם של אלה שמנסים לתכנן מס או להבריח את כספם ממדינה למדינה. מרגישים לכודים? אל דאגה: הליך הגילוי מרצון של רשות המיסים יכול לפתור לכם את הבעיה.

5854552111 l

השנה העברית החולפת תיזכר בחלחלה אצל לא מעט מהעוסקים בתחום המיסים. שורה של צעדים שעליהם הכריז ראש רשות המיסים, משה אשר, דחקה לפינה את מעלימי המס. צעדים אלה כללו הן הוראות חקיקה, שהחמירו את ההתייחסות הפלילית למעלימי המס; והן מעשים בשטח, כמו פשיטות רבות על חברות ומשרדים, וחקירות מתוקשרות בנושא הון שחור. כך למשל, מצאו עצמן בחדר החקירות יזמת הנדל"ן ענבל אור, והדוגמנית והמגישה בר רפאלי.

ההחמרה של רשות המס בכל הנוגע להעלמות לא נולדה בחלל ריק, אלא היא תולדה של החרפת המאבק הכלל-עולמי בהעלמות מס ובהסטת כספים ממדינה למדינה, כדי להימנע מתשלומי מס. דוגמה עדכנית במיוחד היא החלטתה של הנציבות האירופית לגבי חברת אפל האמריקאית, שפעלה באירלנד מאז שנות ה-80 כדי להפחית ככל האפשר את תשלומי המס שלה. באוגוסט השנה קבעה הנציבות כי מקלט המס שקיבלה אפל לא היה חוקי, וכי עליה לשלם מס בגובה 13 מיליארד דולר.


חילופי מידע בין ישראל לארה"ב

אפל ואירלנד אמנם הודיעו כי בכוונתן לערער על קביעת הנציבות האירופית, אך עדיין, מדובר במסר חד וברור: הרשויות האירופיות מכריזות מלחמה על תכנון המס, ובכוונתן לוודא שאיש, ובוודאי לא חברות ענק, לא יקבל יחס מועדף בנושא. גם בארה"ב מחריפים את המאבק, וכחלק מכך, חוקק הקונגרס האמריקאי לפני מספר שנים את ה-FATCA – הוראות שנועדו למנוע מאזרחים אמריקאיים את האפשרות לחמוק מתשלום מס.

כדי לעקוב אחרי הכסף, הוראות ה-FATCA דורשות מבנקים הפועלים מחוץ לארה"ב לדווח על כספים של אזרחים אמריקאיים הנמצאים אצלם, גם אם אלה לא חשודים בעבירה. באחרונה חתמה גם ישראל על אמנת FATCA עם ארה"ב – וכתוצאה מכך, הבנקים הישראליים אמורים להתחיל להעביר מידע לארה"ב. סביר להניח כי בפעולת גומלין, גם הבנקים האמריקאיים יעבירו לישראל את המידע שברשותם על לקוחות ישראליים המסיטים כספים מישראל.


ידוענים על ספסל הנאשמים

להסכמים הבינלאומיים נוספו שינויי חקיקה בישראל. כך למשל, נקבע לקראת סוף השנה כי מעתה, העלמת מס תיחשב כעבירת מקור להלבנת הון. פירוש חקיקה זו הוא החמרת היחס לעברייני מס, שייחשבו כעת כמי שעברו עבירה פלילית, ובהתאם יעמדו בפני סנקציות קשות – ובהן החרמת רכושם עוד טרם הסתיים המשפט בעניינם.

גם מאמצי האכיפה הוכפלו ושולשו: זה כמה שנים שידוענים מככבים גם במדורי הפלילים, בחשד להעלמת מס. בר רפאלי, כאמור, נחקרה בעניין; גם נגד ענבל אור נפתחה חקירה פלילית; ואילו הזמרים משה פרץ וקובי פרץ הורשעו השנה בעבירות מס חמורות, כאשר על קובי פרץ אף נגזר מאסר בן שנתיים. רשות המיסים גם טורחת לפרסם בהבלטה פשיטות שלה על משרדיהם של נחקרים, ולהתגאות בסכום שהיא מכניסה לקופת המדינה כתוצאה מהמאבק בעברייני המס.


הגזר של רשות המיסים

ברור, אם כן, שישראלים שעוסקים בהעלמת מס בדרכים שונות – באי דיווח כנדרש, בהעברתו למדינות אחרות ועוד – נמצאים כיום במצב קשה יותר מאשר לפני שנה. אפשרויות המילוט של הכסף למדינות אחרות מצטמצמות והולכות, כמו גם הסיכוי שרשות המיסים תפספס את העבריין ותניח לו להמשיך במעשיו. אבל יש דרך לצמצם את הנזק – וגם היא נמצאת בידי רשות המיסים, שהרחיבה השנה את המבצע המיוחד המאפשר גילוי מרצון.


מדובר למעשה בהוראת שנה שתוקפה שב והוארך כמה פעמים, והיא עתידה להסתיים ב31.12.16. הוראה זו  מספקת לעברייני מס אפשרות להתוודות על מעשיהם ולשלם את חובם בשני מסלולים אפשריים. המסלול הראשון, גילוי מרצון אנונימי, מאפשר לכל אדם להעביר את המידע על ההון שלו לרשות המיסים, בלי להסגיר את שמו; לאחר קבלת השומה, הוא יכול לשלם אותה, או להפסיק את הההליך. המסלול השני הוא גילוי מקוצר, המאפשר לקבל שומה, לשלם אותה תוך שבועיים – ולהתחיל את השנה החדשה בראש שקט.

משרד זרקו-זמיר מתמחה בייצוג נאשמים בעבירות מס, כולל ביצוע גילוי מרצון וסיוע בהליכים משפטיים.

צרו קשר