עונש כבד על עבירות מס? לא אם אתה מפורסם

לאחר שהעלמות מס של מפורסמים כמו אייל גולן ויהודה ברקן הסתכמו בעונשים קלים בלבד, בניגוד למגמת הענישה המחמירה של בית המשפט בעבירות מס, אי אפשר שלא לתהות: האם אנשים מפורסמים המואשמים בהעלמת מסים מקבלים עונש קל יותר מאנשים רגילים שמבצעים את אותן עבירות בדיוק?

העלמת מס נחשבת לעבירה חמורה, שהעונש עליה במקרה של הרשעה כולל קנסות כבדים ועלול להגיע אפילו למאסר בפועל. למרות זאת, לאחרונה נחשפנו לכמה מקרי העלמות מס בסכומים גבוהים – שהסתיימו בעונשים קלים של מספר חודשי עבודות שירות בלבד. המשותף לכל המקרים הללו: פרסום וכסף.

האם ייתכן שכאשר מדובר באדם מוכר ומפורסם, בית המשפט מוצא לנכון להקל בעונשו? מקרה אחד שמעורר את השאלה הזו הוא זה של הזמר אייל גולן, שהואשם בעבירות של העלמת הכנסות בגובה של כ-2.5 מיליון שקלים – ללא ספק עבירת מס בהיקף גבוה במיוחד. אך למרות שללא ספק מדובר בעבירה חמורה שככל הנראה היתה מובילה אדם רגיל היישר לבית הכלא, על אייל גולן נגזרו 4 חודשי עבודות שירות בלבד.

גם המקרה של השחקן והבמאי יהודה ברקן מעורר תהיות: יהודה ברקן נאשם בהעלמת מס בסך של כ-1.6 מיליון שקלים, אך נענש רק ב-6 חודשי עבודות שירות על המעשה. ואלה רק שתי דוגמאות מני רבות.

למה מפורסמים מקבלים עונש קל יותר על העלמת מסים?

מטריד לחשוב שמפורסמים נוטים לקבל עונשים קלים יותר על ביצוע עבירות מס לעומת נאשמים שאינם מוכרים, ובית המשפט גוזר עליהם עונשים כבדים ביותר מאחורי סורג ובריח. דווקא במקרה של סלבריטאים, היינו מצפים לענישה חמורה במיוחד כדי ליצור הרתעה בקרב הציבור מביצוע עבירות דומות. אם כך, מהי הסיבה להקלה בעונש?

הסיבה העיקרית: כסף

חלק גדול מאותם מפורסמים מסוגל לעמוד בהוצאות כספיות גבוהות ולשלם את חובם למדינה באופן מיידי – מה שאדם פשוט לא תמיד יכול לעשות. לאחר ביצוע חקירות כלכליות והגשת כתבי אישום נגדם בחשד לביצוע עבירות מס, הם משלמים את המסים שהועלמו ללא עיכוב, בתוספת הצמדה, ריבית וקנסות מלאים.

תשלום החוב עשוי לאפשר לנאשם להמיר את ההליכים הפליליים בתשלום כופר בלבד, ובהחלט עשוי להקל על ההחלטה הסופית של בית המשפט בגזירת עונש קל יחסית על הנאשם.

הסיבה השנייה: "הוא כבר נענש מספיק"

בניגוד לאנשים מן השורה, הנאשמים המפורסמים זוכים ב"עונש" נוסף כתוצאה מפתיחת חקירות כלכליות והגשת כתבי אישום נגדם, והוא הפגיעה במוניטין ובשמם הטוב. מהרגע שמתעורר חשד נגד אדם מפורסם, בין אם ביצע עבירה ובין אם לא, הוא מוצא עצמו חשוף לסיקור תקשורתי מסיבי, כאשר כל פרטי הפרשה נידונים שוב ושוב בכלי התקשורת.

גם הציבור לא חוסך את דעותיו בנושא, ולעתים "מעמיד למשפט" וחורץ מראש את גזר דינו של אותו אדם מפורסם, הרבה לפני שהתייצב בבית המשפט. הפגיעה בשמם הטוב של אנשים מוכרים ומפורסמים מזיקה לקריירה, לתדמית ועשויה לפגוע משמעותית גם בפרנסה. כל אלה מהווים עונש בפני עצמו, שאינו נעלם מעיני בית המשפט, ובהחלט באים בחשבון בין שיקוליו של בית המשפט לקראת גזירת עונשו של הנאשם.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה לעבירות מס הכנסה, מע"מ, צווארון לבן והלבנת הון, ומייצג חשודים ונאשמים מול רשות המסים, במהלך חקירות כלכליות, הגשת בקשות לגילוי מרצון, מעצרים והליכים משפטיים.
 

נכתב ע"י