טופס 5329: הפתעה מרשות המסים בתיבת הדואר

עדכון אחרון: 23/6/19

 

לאנשים רבים, חלקם הניכר שכירים, ציפתה הפתעה בתיבת הדואר בשבועות ואף בחודשים האחרונים: מכתב מרשות המסים הכולל את טופס 5329 – 'דיווח על פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה'.

 21234522 m

המכתבים האלה לא נשלחו במקרה, ומיועדים לאנשים שלרשות המסים יש כבר מידע בעניינם - כמו מספר רב של דירות, נסיעות תכופות לחו"ל, רכישת רכבי יוקרה ועוד. כך למשל, אחד ממקבלי המכתבים הוא אדם שבבעלותו ארבע דירות. הוא משכיר שלוש מהן מבלי לדווח על דמי השכירות, החורגים מהתקרה הפטורה ממס. כך, במשך שמונה שנים הוא העלים הכנסות של כ-800 אלף שקל. ככל הנראה, המידע על כך הגיע לרשות המסים – בין אם באמצעות הפעלת מודיעין, בין אם בהצלבת נתונים עם רישומי הטאבו ומשרד הפנים, ובין אם בעקבות הלשנה.

אם הנכם בעלי דירות, בעלי חשבונות בחו"ל, או בעלי רכוש משמעותי אחר, ולא קיבלתם את המכתב, מוקדם מדי לנשום לרווחה. על הכוונת של רשות המסים עשויים להימצא משכירי דירות,  החורגים מתקרת הפטור בדמי השכירות מבלי לדווח – עבירת מס פלילית לכל דבר; מי שיש לגביו מידע אודות חשבונות שהוא מנהל בחו"ל; וכן מי המידע לגביו דורש בירור אודות מעורבות במגוון נרחב של עבירות מס נוספות. זה גם לא משנה אם אתם שכירים או עצמאים או אם היקף ההכנסות לא גדול: אם לא דיווחתם – אתם חשופים מבחינה פלילית.


מה עושה מי שקיבל בדואר את טופס 5329?


מי שכבר קיבל את המכתב – עלה על הרדאר של רשות המסים, אשר שולחת את טופס 5329 כאמצעי לבדיקה ראשונית של אנשים שיש לגביהם מידע הדורש בירור נוסף. באמצעות הדו"ח, מבקשת הרשות לקבל נתונים נוספים בטרם תחליט אם לפתוח בחקירה פלילית כנגד אותם אנשים, בגין חשד לאי דיווח על הכנסות.


אם קיבלתם מכתב כזה, מומלץ מאוד שתפנו בהקדם לעו"ד מומחה למסים, שיוכל לספק לכם ייעוץ וליווי בתהליך מול הרשות. יעוץ כזה יכול לחלץ אתכם מחקירה פלילית, הגשת כתב אישום ואף עונש מאסר, להסדיר את החוב מול פקיד השומה ולהחליף את ההליך הפלילי באמצעות הליך אזרחי, בקשת גילוי מרצון או תשלום כופר, שהוא מעין קנס המשולם בנוסף למס הנדרש.

גם מי שטרם קיבל את המכתב אך לא דיווח על הכנסות, ראוי לו שיפעל במהירות לדווח ולשלם את המס הנדרש, עוד לפני שרשות המסים תקבל לגביו מידע ותפנה אליו. מומלץ לעשות זאת גם במקרה של סכומים בהיקפים קטנים – אחרי הכל, חבל להסתבך בגלל כסף קטן.

כך, לדוגמא, פנתה למשרדנו פנסיונרית המשכירה דירה ב-7,600 שקל לחודש מזה שנתיים וחצי, ולא דיווחה על הכנסות חורגות מתקרת הפטור בסך של כ-20 אלף שקל. אנו דיווחנו עבורה לפקיד שומה אזרחי על הכנסות אלה, והיא שילמה את המס אשר נדרש ממנה. לאור הסכום הנמוך והעובדה שהלקוחה חצתה את גיל 70, רשות המסים פסחה על חקרה פלילית בעניינה.


כל האפשרויות להמרת ההליך הפלילי

מי שקיבלו את הטופס, יכולים לנסות ולדווח על עבירות המס באופן יזום לרשות, ולנסות ולהסדיר את הדברים במינימום נזק.

לכאורה, הליך גילוי מרצון יכול היה להוות פתרון מצוין. ההליך, שחזר בסוף שנת 2017 ועתיד להסתיים בסוף שנת 2019, מאפשר לגלות את העבירות מיוזמתכם לרשות המסים, ובאם הבקשה מתקבלת – לזכות בחסינות פלילית לאחר תשלום החוב. אך חשוב לזכור שרשות המסים אינה מקבלת בקשות לגילוי מרצון במקרים בהם החלה כבר בדיקה בעניינו של הנישום. עורך דין מומחה למסים יוכל לייעץ לכם מתי בקשה של גילוי מרצון בעניינכם דווקא תסייע לכם למזער את הנזק, ומתי כדאי יהיה דווקא לפנות להליך אחר לגמרי. אנו ממליצים לקרוא בהרחבה למי מתאים הליך גילוי מרצון 2018, כאן.

אפשרויות נוספות העומדות בפניכם להפחתת נזקים הן פניה לפקיד שומה אזרחי, בליווי מומחה, על מנת לסגור את הדברים בהליך אזרחי, הכולל סגירת החוב ותשלום קנסות בלבד. חשוב לדעת כי אם העבירות המדוברות הן מורכבות יותר, יתכן ולא ניתן יהיה להימנע מן המישור הפלילי. במקרה כזה, עשויה לעמוד בפניכם האפשרות להמרת ההליך הפלילי בכופר מס.

על מנת להגיש בקשה לכופר, צריכה להיפתח חקירה גלויה נגד האדם שהעלים הכנסות. במקרה כזה, מי שמבקש להסיר כל סכנה של העמדה לדין פלילי (וטרם החלה חקירה פלילית גלויה נגדו), יכול לפנות באופן יזום ואנונימי באמצעות מייצג מומחה לפקיד שומה חקירות, לנסות לקבל ממנו הבטחה להמלצה על כופר, ולבקש זימון לחקירה. כך ניתן לוודא שלא ייפתח הליך פלילי יזום של רשות המסים, שבהכרח יהיה פחות סימפטי ועשוי לכלול הגשת כתב אישום, מעצר ואף עונש מאסר. בקשות לכופר מתאפשרות גם לאחר הגשת כתב אישום, אך אז מדובר בהליך מורכב יותר, הכולל מעורבות של הפרקליטות ושל היועץ המשפטי לממשלה, והדורש עיכוב הליכים, ולכן ההיצמדות שלכם למומחה בכלל ההליכים שצוינו היא קריטית.

לקריאה נוספת על הליך הכופר, לחצו כאן.

לקריאה נוספת על הליך גילוי מרצון, לחצו כאן.

 

משרד עו"ד זרקו זמיר מתמחה בתחום המסים, ומספק ייצוג ויעוץ משפטי בתיקי עבירות מס הכנסה, עבירות מע"מ, הלבנת הון וצווארון לבן.

צרו קשר