טופס 5329 הגיע לאלפי ישראלים: רשות המסים דורשת דיווח על פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה

כ-14 אלף איש קיבלו בשבועות האחרונים את טופס 5329 מרשות המסים, החושדת כי הם משכירים דירה ולא מדווחים על הכנסות החורגות מגובה הפטור. גם מי שטרם קיבל את המכתב ומעלים הכנסות, יכול להתחיל ולפעול בעניין

 

לאנשים רבים ציפתה הפתעה בתיבת הדואר בשבועות האחרונים: מכתב מרשות המסים, הדורשת מהם לדווח על כל הכנסותיהם בטופס 5329. המכתבים האלה לא נשלחו במקרה, ומיועדים לאנשים שהרשות כבר קיבלה עליהם נתונים מחשידים – כמו מספר רב של דירות, נסיעות תכופות לחו"ל, רכישת רכבי יוקרה ועוד.

כך למשל, אחד ממקבלי המכתבים הוא אדם שבבעלותו ארבע דירות. הוא משכיר שלוש מהן מבלי לדווח על דמי השכירות, החורגים מהתקרה הפטורה ממס. כך, במשך שמונה שנים הוא העלים הכנסות של כ-800 אלף שקל. ככל הנראה, המידע על כך הגיע לרשות המסים – בין אם באמצעות הפעלת מודיעין, בין אם בהצלבת נתונים עם רישומי הטאבו ומשרד הפנים, ובין אם בעקבות הלשנה.

אם הנכם בעלי דירות ולא קיבלתם את המכתב, מוקדם מדי לנשום לרווחה. על הכוונת של רשות המסים נמצא כל מי שמשכיר דירה אחת או יותר, וחורג מתקרת הפטור בדמי השכירות מבלי לדווח – עבירת מס לכל דבר; וכן מי שחשוד בעבירות מס נוספות. זה גם לא משנה אם אתם שכירים או עצמאים או אם היקף ההכנסות לא גדול: אם ההכנסות חורגות מתקרת הפטור – אתם חשופים מבחינה פלילית.

מה עושה מי שקיבל בדואר את טופס 5329?


מי שכבר קיבל את המכתב – עלה על הרדאר של רשות המסים, אשר שולחת את טופס 5329 כאמצעי לבדיקה ראשונית של אנשים שהתקבל מידע מחשיד לגביהם. באמצעות הדו"ח, מבקשת הרשות לקבל נתונים נוספים בטרם תחליט אם לפתוח בחקירה פלילית כנגד אותם אנשים, בגין חשד לאי דיווח על הכנסות.

אם קיבלתם מכתב כזה, מומלץ מאוד שתפנו בהקדם לעו"ד מומחה למסים, שיוכל לספק לכם יעוץ וליווי בתהליך מול הרשות. יעוץ כזה יכול לחלץ אתכם מחקירה פלילית, הגשת כתב אישום ואף עונש מאסר, להסדיר את החוב מול פקיד השומה ולהחליף את ההליך הפלילי בתשלום כופר, שהוא מעין קנס המשולם בנוסף למס הנדרש.

גם למי שטרם קיבל את המכתב אך לא דיווח על הכנסות שקיבל כדאי לפעול במהירות, לדווח ולשלם את המס הנדרש, עוד לפני שרשות המסים תעלה על עקבותיו ותפנה אליו לאחר שקיבלה עליו מידע. מומלץ לעשות זאת גם במקרה של סכומים בהיקפים קטנים – אחרי הכל, חבל להסתבך בגלל כסף קטן.

כך, לדוגמא, פנתה למשרדנו פנסיונרית המשכירה דירה ב-7,600 שקל לחודש מזה שנתיים וחצי, ולא דיווחה על הכנסות חורגות מתקרת הפטור בסך של כ-20 אלף שקל. אנו דיווחנו עבורה לפקיד שומה אזרחי על הכנסות אלה, והיא שילמה את המס אשר נדרש ממנה. לאור הסכום הנמוך והעובדה שהלקוחה חצתה את גיל 70, סביר להניח שרשות המסים לא תפתח בחקירה פלילית במקרה כזה.

אפשר להמיר את ההליך הפלילי בתשלום כופר


עד סוף שנת 2016 ניתן היה להיעזר בהליך גילוי מרצון, שאיפשר לדווח על עבירות מס באופן יזום ולהסדיר את העניין מול הרשות, ללא הליך פלילי. הליך זה הסתיים נכון לעכשיו, ובכל מקרה הוא היה רלוונטי רק למי שטרם קיבל מכתב ושלרשות המסים לא היה מידע מוקדם על העבירות שביצע. הפיתרון העומד כיום בפני מי שמבקש להסדיר את הנושא מול רשות המסים, בין אם קיבל את הטופס ובין אם לא, הוא לפנות להליך כופר – אך זה לא כל כך פשוט.

כדי להמיר את ההליך הפלילי בכופר, צריכה להיפתח חקירה גלויה נגד האדם שהעלים הכנסות. לכן, מי שמבקש להסיר כל סכנה של העמדה לדין פלילי (וטרם החלה חקירה פלילית גלויה נגדו), יכול לפנות באופן יזום ואנונימי באמצעות מייצג לפקיד שומה חקירות, לנסות לקבל ממנו הבטחה להמלצה על כופר, ולבקש זימון לחקירה. כך ניתן לוודא שלא ייפתח הליך פלילי יזום של רשות המסים, שבהכרח יהיה פחות סימפטי ועשוי לכלול הגשת כתב אישום, מעצר ואף עונש מאסר.

משרד עו"ד זרקו זמיר מתמחה בתחום המסים, ומספק ייצוג ויעוץ משפטי בתיקי עבירות מס הכנסה, עבירות מע"מ, הלבנת הון וצווארון לבן.

נכתב ע"י