העונש המפתיע של "עבריין המס הסדרתי"

נ', שניהל חברה שנקלעה לקשיים כלכליים, הודה כי הגיש באיחור דו"חות תקופתיים לרשויות המס. התביעה דרשה מאסר בפועל, אך משרדנו טען שלא היה כל תכנון מוקדם מאחורי העבירות– והשופטת גזרה מאסר על תנאי

עברין מס סדרתי 1

נ', מנהל בחברה לייצור ושיווק עוגות שפעלה בנתניה, הואשם בכך שלא הגיש במועד את דו"חות המע"מ התקופתיים לרשות המסים. בנוסף, נ' העביר לרשות המחאות שלא כובדו, ולכן לא שילם את המס הנדרש ממנו בעקבות אחד הדו"חות.

נ' הודה בביצוע העבירות, והשופטת בתיק הרשיעה אותו ב-12 עבירות של אי הגשת דו"חות במועד, וכן בעבירה של הגשת דו"ח תקופתי ללא התשלום הנובע ממנו. התביעה דרשה להטיל על נ' עונש מאסר בפועל, בטענה כי אמנם אין לו עבירות קודמות, אך העבירות שהודה בביצוען מצביעות על כך כי הוא למעשה עבריין מס סדרתי.


טענות ההגנה: העבירות נבעו ממצב כלכלי קשה

משרדנו, שהגן על נ', טען כי הוא לא ביצע את העבירות מתוך תכנון מוקדם וכוונה להתחמק מתשלומי המס שעליו לשלם, אלא בשל מצב כלכלי קשה של החברה – שהגיעה לחדלות פירעון – ושלו עצמו. עוד טענולהגנתו שנ' אמנם הגיש כמה דו"חות באיחור, אך היה מדובר באיחור קל בלבד, והוא שילם את כל הנדרש ממנו, עוד בטרם הוגש נגדו כתב אישום. דו"חות אחרים לא הוגשו מאחר שהחברה פורקה, ולא היה מי שיכין אותם.

בנוסף, הסברנו כי לקוחותיו של נ' שילמו לו רק חודשיים לאחר שסיפק להם את הסחורה, אך כפי שנדרש בחוק, הוא הוציא חשבוניות כבר בעת האספקה – וכך נדרש לשלם מע"מ בסכומים גבוהים לרשויות, אף שטרם קיבל את התשלומים בפועל מלקוחותיו. כך, לקוחות רבים נותרו חייבים כספים לחברה לאחר שקרסה.

לאור טענות אלה, וכן לאור השוואה לגזרי דין במקרים דומים, הגענו למסקנה שהעונש המרבי שיוטל על נ' צריך להסתכם במאסר על תנאי בלבד, ולא בעונש מאסר בפועל.


השופטת קבעה: התביעה הגזימה בחומרת העבירות

בגזר דינה ציינה השופטת דוגמאות לתיקים שבהם הנאשמים אמנם הגישו דו"חות מס באיחור, אך שילמו את כל המס שנדרש מהם –ועונשם היה כמה חודשי עבודות שירות. השופטת התייחסה גם לסיפור חייו של נ', אשר חי תקופה מסוימת בארה"ב ועשה בה חיל, ואז חזר לישראל, השקיע כסף רב בחברת העוגות – והפסיד את כל הונו, כאשר כיום הוא נאלץ לעבוד בבניין כדי לפרנס את משפחתו.

לסיכום, טענה השופטת כי עבירותיו של נ' אינן כה חמורות כפי שהתביעה ניסתה לצייר אותן, ולא מהוות פגיעה קשה בציבור משלמי המסים; וכן ציינה כי יש לקוות שלאחר שמצא עבודה, יצליח נ' לעמוד בהסדר תשלומים עם רשויות המס.

אף שנ' לא הסיר את המחדלים ולא שילם את המע"מ, ולאור כל השיקולים שלעיל,החליטה השופטת לקבל את עתירת משרדנו לעונש, וגזרה על נ' עונש קל של מאסר על תנאי וקנס בסך 9,000 שקל, לצד התחייבות של נ' כי לא יחזור על העבירות שביצע.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה לעבירות מס הכנסה, מע"מ, עבירות צווארון לבן והלבנת הון, ומומחה בייצוג נאשמים בעבירות של אי הגשת דו"חות לרשות המסים.

נכתב ע"י