האם אהוד אולמרט יקבל עונש מאסר בפועל?

פסיקתו של השופט דוד רוזן במקרה אהוד אולמרט הצליחה להפתיע גם את בכירי עורכי הדין בארץ. כזכור, לאחר שהורשע בשתי עבירות שוחד הקשורות אל פרויקט הולילנד בירושלים, ובעקבות דרישה יוצאת דופן של הפרקליטות, צפוי בית המשפט המחוזי בתל אביב לגזור את עונשו של ראש הממשלה לשעבר. הפרקליטות דרשה הטלת עונש של 5-7 שנות מאסר וקנס גבוה העומד על 1.2 מיליון שקלים וההערכות הן שאולמרט יהיה ראש הממשלה הראשון בתולדות המדינה שייאלץ לרצות עונש מאסר בפועל.

6342534 m

הסוגיה המלווה את משפטו של אהוד אולמרט נמצאת בראש הכותרות כבר חודשים ארוכים. בסוף מרץ הרשיע בית המשפט את אולמרט בשתי עבירות של קבלת שוחד על סך יותר מחצי מיליון שקלים. על פי ההרשעה, אותו סכום הועבר לאחיו של אהוד, יוסי אולמרט, על ידי יזם המעוניין לקדם את פרויקט הנדל"ן הגדול בירושלים. מלבד אולמרט הורשעו באותה פרשת שחיתות גם מרבית הנאשמים.

חוק העונשין הישראלי ומגמת בית המשפט להחמיר בעונש

על פי חוק העונשין הישראלי, בית המשפט רשאי להפעיל שיקול דעת רחב בנוגע לסוג ולהיקף העונש המוטל על הנאשם. יחד עם זאת, התיק הפלילי המזוהה עם אהוד אולמרט ועומד להסתיים בקרוב ממש לא ייחתם בתשלום קנס, במאסר על תנאי או בעבודות שירות. הצפי הוא שבית המשפט ימשיך את המגמה של החמרת ענישה עם עברייני צווארון לבן וזאת באמצעות גזירת עונש מאסר בפועל. לא רבים יודעים זאת, אך המגמה להחמיר בענישה על עבירות שחיתות היא חלק ממהלך מוכרז של בתי המשפט. אם לוקחים בחשבון כי מדובר על עבירה חמורה וסכום משמעותי שבוצעה על ידי נציג ציבור בכיר, מבינים כי ההערכה לעונש מאסר בפועל אינה מופרכת אלא אפילו ריאלית ומתבקשת.

אך מלבד ההיבט המשפטי, פרשת אהוד אולמרט מעלה לא מעט תהיות מוסריות, חברתיות וציבוריות. מערכת המשפט מייצגת את הגורם היחיד המסוגל להגביל טיפוסים מושחתים המתברגים בקלות לעמדות מפתח בפוליטיקה ובהנהגה. השאלה היא האם הציבור הישראלי טעה באופן בו הוא בוחר להתמודד עם נאשמים מן הסוג הזה ומה ניתן היה לעשות אחרת. השאיפה היא שעונשים מהסוג שיקבע בית המשפט עבור אהוד אולמרט ייצרו הרתעה מסוימת, אך לא בטוח שניתן להשיג את המטרה הזו ביתר קלות.

מטריד גם לחשוב על כך שכל המקרים שנחשפו בשנים האחרונות הם רק טיפה בים. יש המון פרשיות שחיתות שכנראה עוד לא הגיעו אל בין כתלי בית המשפט ולידיעת הציבור הרחב. הנבחרים שלנו מאז ומעולם היו מעורבים בפרשיות שחיתות כאלה ואחרות ועלינו לעשות הכל על מנת להפסיק את התופעה הזו, הן בשל ההגינות והן בשל הצורך בשוויון בפני החוק.

עו"ד מיסים קרן זרקו זמיר מתמחה בעבירות אלו, צור קשר לסיוע וייעוץ משפטי !

 

נכתב ע"י