ניכוי חשבוניות פיקטיביות במיליוני שקלים הסתיים בעבודות שירות

א', בעלים בחברת בנייה, הואשם לפי חוק מע"מ בעבירות של ניכוי חשבוניות פיקטיביות, בסכום של 1.8 מיליון שקלים. המדינה טענה כי עבירות אלו בוצעו באופן שיטתי, בכוונה תחילה ובמטרה להתחמק מתשלום מסים.

5285661 m

ניכוי חשבוניות פיקטיביות היא עבירה חמורה ביותר, אשר גורעת מכספי מסים המיועדים לציבור ופוגעת בו. לכן, מדיניות הענישה המקובלת בעבירות מסוג זה היא נוקשה מאוד בדרך כלל: מאסר ממושך בפועל, קנס משמעותי ומאסר על תנאי, שיבהירו היטב לנאשם את חומרת מעשיו וישמשו כהרתעה לבעלי עסקים אחרים.

אילו נסיבות יכולות להקל על עונשו של נאשם בעבירת חשבוניות פיקטיביות?

משרדנו ייצג את א' בבית המשפט, ובמסגרת דיון הטיעונים לעונש העלינו מספר טענות על מנת שבית המשפט יקל עמו בעונש: הנאשם היה צעיר מאוד בעת ביצוע העבירה (כבן 20 בלבד), היה מכור לסמים – מהם נגמל במאמצים חוזרים ונשנים, והוא מפרנס את הוריו החולים מהכנסה דלה שיש לו מעבודה קבועה. בנוסף, נטען כי במקרה זה היה הנאשם קרבן אשר שימש "קוף" כאשר נוצל על ידי אחרים לצורך ניכוי החשבוניות הפיקטיביות, ולמעשה לא קיבל לכיסו שום סכום כסף מביצוע עבירות המס האמורות.

לזכותו של הנאשם עמדה גם העובדה כי הודה בהאשמות נגדו, הכיר בחומרתן ושיתף פעולה באופן מלא עם רשות המסים ובית המשפט, חסך זמן שיפוט ניכר, ובעיקר נראה כי הפיק לקחים מהמקרה והביע חרטה אמיתית וכנה על מעשיו.

הנסיבות האישיות הקשות הביאו להפחתה משמעותית בעונש

בית המשפט בחן את השיקולים נגד הנאשם ובעדו, מתוך הבנה כי מדובר במקרה חמור מאוד מחד ונסיבות מיוחדות מאידך, והגיע למסקנה כי שותפו של א' בחברה ניצל את גילו הצעיר ואת מצבו המעורער של הנאשם, שלא איפשר לו להבין לגמרי את חומרת מעשיו או להרהר בהם. בנוסף, לנסיבות חייו הקשות של א' היתה חשיבות מכרעת בהחלטה הסופית לגבי גזר דינו, והשופטת קבעה שאכן יש להתחשב בהן. לכן, החליטה לאמץ את הסדר הטיעון אליו הגענו עם המדינה. המשקל העיקרי בהחלטה ניתן להודאה, לחרטה ולמצב האישי של הנאשם.

בזכות הנסיון הרב של משרדנו בתחום המסים, משרדנו הצליח להשיג הסדר טיעון מקל מול הפרקליטות, וכן לשכנע את בית המשפט לכבד את הסדר הטיעון על אף היותו מקל במיוחד. העונש שהוטל הוא 6 חודשי מאסר בלבד שא' ריצה בעבודות שירות, קנס כספי על סך 10,000 ₪ ששולם ב-20 תשלומים שווים, ומאסר על תנאי.

 

נכתב ע"י