הפשיטה על מלון הילטון, חשבון הבנק הסודי של העולים מרוסיה – ותשלום הכופר לרשות המסים

עולים מרוסיה ששמרו על חסכונותיהם היקרים בבנק UBS השווייצרי, עלו לרוע מזלם ברשת של רשות המסים בישראל. כיצד הם יצאו מזה ללא תיק פלילי?

האם מצאתם את עצמכם פעם בסצינה שכאילו נלקחה מסרט ריגול? ביוני 2014 הגיע לישראל נציג של בנק UBS השווייצרי, במטרה להיפגש עם לקוחות ישראליים של הבנק. בעת שישב בלובי של מלון הילטון עם אחד הישראלים שמחזיקים חשבון "כבד" בבנק - פשטו על המקום חוקרי רשות המסים, והעבירו את הבנקאי ואת הלקוח כאחד לחדרי החקירה, בחשד שהבנק השווייצרי מסייע ללקוחותיו להעלים הכנסות מהרשויות בישראל.

וזה עוד לא הכל: רשות המסים ערכה חיפוש מקיף בכליו של הבנקאי, בחדר המלון שלו ובנציגות המקומית של הבנק – וגילתה רשימה ובה מאות שמות של ישראלים שניהלו חשבון בבנק הזר, ולא תמיד טרחו לדווח על כך לרשויות בישראל. עבור החוקרים היה מדובר במכרה זהב ומקור מידע יקר ערך; אך לצערם של מאות ישראלים, שהסוד הגדול שלהם נחשף –נפתחה נגדם חקירה שעלולה להוביל לתיקים פליליים ואף לעונשי מאסר.

חקירות נגד בעלי חשבונות זרים

לאחר הפשיטה, התפרסם מידע רב על זהות לקוחות הבנק, ביניהם "דגים גדולים" שהחזיקו בחשבונות הזרים שלהם מאות אלפי ומיליוני דולרים. הלקוח שנעצר במלון, למשל, החזיק בחשבון ובו 15 מיליון יורו, שעליהם לא דיווח. חקירה נפתחה נגד עשרות ישראלים – ביניהם היו גם אזרחים פשוטים כמו זוג פנסיונרים, עולים ותיקים מרוסיה, שהסכום שהחזיקו בחשבון הבנק היה נמוך הרבה יותר.

השניים עלו לישראל מרוסיה בשנות ה-90', השתקעו בעיר קטנה בפריפריה והשתלבו בעבודה כשכירים. בשנת 2006, לאחר שפרצה מלחמת לבנון השנייה, החלו לדאוג לגורל חסכונותיהם, שנצברו בשנים ארוכות של עבודה קשה. לאור חששם לעתידה של מדינת ישראל, הם החליטו להוציא ממנה את החסכונות – ולהעבירם לבנק UBS בשווייץ.

בני הזוג כלל לא חשבו כי הם עוברים על החוק

ב-2014, בעקבות הפשיטה של רשות המסים, נמצאו גם פרטיהם של בני הזוג ל' ונ' ברשימת הלקוחות של UBS – והם זומנו לחקירה. בני הזוג הופתעו מאוד מהעניין, כי לא דמיינו שהם עוברים על החוק. חוששים והמומים הם הגיעו למשרדנו – כדי לברר כיצד יוכלו למזער ככל האפשר את הנזקים.

במטרה להסיר מעליהם את האיום מוקדם ככל האפשר, הגשנו בשם בני הזוג בקשת כופר לרשות המסים. בהליך כופר, מעלים המס פונה לרשות, חושף את כל המידע על הכסף שהעלים, ומבקש להמיר את ההליך הפלילי שבפניו הוא עומד, ועלול להגיע לכדי מאסר או קנס כבד, בתשלום כופר -כלומר, תשלום המסים שבהם הוא חייב, בתוספת קנס כספי.

הרווח שנצבר: 20 אלף דולר בלבד

בבקשת הכופר, ציינו את נסיבות חייהם של בני הזוג, והדגשנו את העובדה שהם הורים לילד יחיד, המשלמים משכנתא, ושעבדו כשכירים כל חייהם. עוד פירטנו כי הם כבר אינם צעירים, וכי הבעל, פוטר מעבודתו במסגרת צמצומים – ועקב גילו המבוגר אינו מצליח למצוא עבודה חדשה – כך שבני הזוג מסתמכים אך ורק על הכנסתה של הרעייה, שגם היא כבר התקרבה לגיל 70 באותה עת.

בנוסף, הראינו כי בשמונה השנים של פעילות החשבון, הרווח שנצבר בו היה 20 אלף דולר בלבד. בהסתמך על כל הסיבות שפירטנו, ביקשנו מהרשות להסכים להמרת ההליך הפלילי בכופר, וכן לקבוע סכום נמוך ככל האפשר, בהתחשב ביכולות המוגבלות של בני הזוג. לשמחת כל הצדדים המעורבים - הבקשה התקבלה.
משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד עורכי דין מוביל למסים, מנהל תיקים והליכים בתחומי מס הכנסה ומע"מ, ומטפל בהגשת בקשות להליך כופר לרשות המסים.

צרו קשר