רשות המסים חושפת: כמה משלמים עברייני מס כדי להימנע מהליך פלילי?

זמר מפורסם, קבוצת כדורסל, סופרת ואספן מכוניות – הם רק חלק מעברייני המס שנתפסו ונאלצו לשלם כופר לרשות המסים בשנת 2013, לפי מסמך רשמי שפרסמה הרשות לאחרונה.

7813142 m

העלמת עסקאות, דיווחים כוזבים ושיטות יצירתיות להתחמקות מתשלום מס: כל אלה מופיעים בהחלטות ועדות הכופר של מע"מ ומס הכנסה למחצית הראשונה של שנת 2013, שפורסמו לאחרונה. הוועדות דנו בכל הבקשות להמיר הליכים פליליים בתשלום כופר וקיבלו אותן בהתאם לשיקולים שונים כמו מצבו האישי של הנאשם, עבירות קודמות, הסרת המחדל ועוד.

בקבוצת הכדורסל מפצלים משכורות, הזמר המפורסם משמיט הכנסות

עבירות המס השונות כוללות אנשים שניפחו את הוצאותיהם, כאלה ששיקרו לגבי מקום המגורים שלהם כדי ליהנות מהטבות מס, או שפשוט השמיטו חלק מההכנסות שקיבלו. בין המקרים החריגים שפורסמו בקובץ ההחלטות בלט המקרה של בעלי קבוצת הכדורסל מכבי חיפה, שהחליטו לפצל את משכורותיהם של השחקנים הזרים ולערוך חוזי שכר כפולים בסך של כ-1.7 מיליון דולר, כדי להתחמק מתשלום מס הכנסה. הכופר שנקבע לתשלום בעקבות המעשה עמד על חצי מיליון שקלים.

גם הזמר ישי לוי מופיע ברשימת משלמי הכופר לשנת 2013, כאשר נחשד בהשמטת הכנסות במשך ארבע שנים, שסכומן הגיע ל- 103,000 שקלים ועליהן כמובן לא שולם מס הכנסה. לוי נענש בתשלום כופר על סך 50,000 שקלים בנוסף על המס הנדרש, בהתאם להמלצת הוועדה.

הסופרת שהעלימה עסקאות ומטבעות הזהב הנסתרים

הרשימה לא מסתכמת רק בעבירות מס הכנסה. גם בעבירות המע"מ והמכס ישנה רשימה ארוכה של משלמי כופר, ביניהם הסופרת סביון ליברכט, שנחשדה בהעלמת עסקאות שהמס עליהן עומד על סך של 64,157 שקלים ותשלום הכופר שלה נקבע ל-16,040 שקלים.

מקרים מעניינים נוספים כוללים אספן מכוניות שהגיש נתוני יבוא כוזבים במטרה ברורה להתחמק מתשלום מכס בגובה 429,884 שקלים, ונאלץ לשלם כופר על סך של 215,000 שקלים בנוסף על תשלום המס שהעלים. בין הנאשמים נמצא אפילו אדם שהעביר מטבעות זהב במסלול האדום במכס, אך בחר שלא להצהיר על כולם, כדי לא לשלם מס בסך 65,055 שקלים. התוצאה: הוא נענש בתשלום כופר של 32,500 שקלים, לאחר שהסיר את המחדל ושילם גם את המס הנדרש.

מהו הליך הכופר?

הליך כופר הוא חלופה אפשרית להליך פלילי, ואם הוא מאושר על ידי ועדת הכופר ברשות המסים - הנאשם בעבירות מס משוחרר מאחריות פלילית לעבירה שביצע, וההליכים הפליליים נגדו מופסקים. עם זאת, תשלום כופר במקום הליך פלילי לא מבטל את הצורך לשלם את המס בו עבריין המס חייב, אלא מהווה מעין קנס כבד בנוסף לתשלום זה.

מלבד הסרת "הכתם הפלילי", תשלום כופר חוסך זמן, כסף ופרסום שלילי, מונע מהנאשם חרדה ומתח הנלווים לניהול משפט פלילי נגדו, וכמובן חוסך את אי הוודאות הכרוכה במאבק בבית המשפט, שאף פעם אין לדעת כיצד יסתיים. הליך כופר מביא את העניין לסיומו באופן המהיר והיעיל ביותר, במינימום נזק תדמיתי ונפשי.

לחץ כאן להחלטות וועדת הכופר 2013 – מחצית ראשונה

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד עורכי דין מומחה בתחום עבירות המס, ומספק ליווי, יעוץ וייצוג לחשודים ולנאשמים, לרבות טיפול בבקשות להמרת הליכים פליליים בתשלום כופר.

 

נכתב ע"י