הליך גילוי מרצון יחודש בינואר 2018

 

רשות המסים, משרד האוצר ומשרד המשפטים, הגיעו להבנה משותפת לפיה נוהל גילוי מרצון יחודש בינואר 2018. 

לאור מבול הפניות הצפוי אנו ממליצים לקבוע פגישה כבר עכשיו על מנת לבחון את התאמתכם לנוהל ולהתחיל לייצר את התשתית הראייתית מבעוד מועד. 

עדכון אחרון: 20/11/17

הליך גילוי מרצון חוזר בספטמבר 2017

 

גילוי מרצון מאפשר למי שעברו עבירה ולא דיווחו עליה, בהנחה שלא החל הליך בעניינם, לדווח מיוזמתם לרשות המיסים, לשלם את החוב ולהימנע מהליך פלילי.

הליך גילוי מרצון עם הוראות השעה המיוחדות, בכללן הליך אנונימי, החל בספטמבר 2014 והסתיים בסוף דצמבר 2016, ומאז לא ניתן היה לעשות שימוש בהליך. בתקופה זו הוגשו לרשות המיסים מעל 7,300 בקשות אשר חשפו הון לא מדווח בסכום העולה על 20 מיליארד ₪. לפני ההליך האנונימי הוגשו מאות בודדות של בקשות לגילוי מרצון בכל שנה בלבד.

ההארכה האחרונה של הנוהל באוגוסט 2016 אפשרה לכלול בהליך גם עבירות הלבנת הון שמקורן בעבירות מס. כמו כן, למי שעסקו בענף היהלומים התאפשרה הארכה מיוחדת של הליך גילוי מרצון עד לסוף פברואר 2017.

 

מה צפוי לכלול הנוהל החדש?

על פי דיווחים בכלי התקשורת בתחילת נובמבר 2017, הנוהל החדש יהיה דומה לקודמיו, וגם הפעם יכלול ככל הנראה שני מסלולים ייחודיים: 

    1) הליך אנונימי – אשר מאפשר בירור היקף החוב באופן אנונימי לפני ההחלטה אם להתקדם בהליך ולשלמו.
    2) הליך מקוצר – אשר מאפשר סגירת החוב תוך 15 יום בחובות קטנים מחצי מליון ש"ח (על הון הקטן מ-2 מליון ש"ח). יתכן ויהיו שינויים קלים בפרטי ההליך המקוצר בנוהל החדש.

לאור כך שלאחר סיום ההליך, התאפשרה הארכה ליהלומנים בלבד לתקופה נוספת של חודשיים, אנו מעריכים כי העוסקים במקצועות היהלומים יוכלו להגיש בקשות גם בנוהל החדש.

לבסוף, לאור המאבק הבינלאומי בהון שחור, שישראל שותפה לו, ובכלל זה הסכמים לחילופי מידע בין מדינות על חשבונות בנק של אזרחים בחו"ל, כדוגמת הסכם ה-fatca עם ארה"ב והסכם הCRS עם מדינות ה-OECD הצפוי להיכנס לתוקף בשנת 2018, אנו מעריכים כי הליך הגילוי מרצון יאפשר גם הפעם הכללה של עבירות הלבנת הון שמקורן בעבירות מס.

אלו הן כמובן הערכות בלבד, ואף שאלו מבוססות על אמירות רשמיות, נותר להמתין ולראות מה בדיוק יכלול הנוהל החדש שרשות המיסים תפרסם בינואר 2018. 


אז מה עושים בינתיים?

אף שהודעה רשמית עדיין לא יצאה, מומלץ למי שמתעניין בהליך לפנות כבר לייעוץ אצל עו"ד מומחה על מנת להבין האם הוא כלל מתאים להליך, ולהתחיל ולפעול להכנת התשתית לבקשה. חשוב להבין כי לעתים קרובות מדובר בתהליך ארוך של איסוף מסמכים, פעמים רבות גם מחו"ל, ולכן יפה שעה אחת קודם. 

אם כבר החלו חקירה או הליך פלילי, בכל מקרה לא ניתן יהיה להגיש בקשה לגילוי מרצון, ובמקרה שכזה ראוי לבחון יחד עם מומחה בקשה לכופר-מס, אשר יכולה להוות המרה של ההליך הפלילי תמורת קנס נוסף המהווה את ה'כופר'.

אנו כמובן נמשיך ונעדכן בכל הנוגע לחידוש נוהל גילוי מרצון, והנכם מוזמנים להצטרף לקבלת הניוזלטר שלנו על מנת לקבל עדכונים שוטפים על התפתחויות בעולם המיסים.

 

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה למיסוי פלילי, עם ניסיון עשיר ומוצלח והתמחות מיוחדת בליווי הליכי כופר והליכי גילוי מרצון.

צרו קשר