fbpx
קטגוריות: מיסוי אזרחי, מקרקעין וחברות

כמחצית מהחלטות הכופר של מס הכנסה בשנת 2016, ניתנו בגין השמטת הכנסות משכר דירה. כאשר הליכי 'גילוי מרצון' יפורסמו צפוי כי ייחשפו רבים נוספים.

במס הכנסה מתמקדים כעת בבעלי דירות אשר לא מדווחים על הכנסותיהם משכר דירה, סוגרים חשבון, 23/10/19

הפרסום האחרון של רשות המיסים על החלטות וועדות הכופר במהלך שנת 2016, מראים כי 50% מן ההחלטות, בעיקר בתיקי מקרקעין ומס הכנסה, דנו באי דיווח על הכנסות משכר דירה.

המקרים שנדונו בוועדות התייחסו לשנים של הכנסות לא מדווחות בסכומים שנעו בין מאות אלפי שקלים למיליוני ₪, בין אם לא דווחו כלל על ידי בעלי הדירות, ובין אם דווחו באופן חלקי בלבד.

אלו גם אלו היו חשופים לאותי סע' אישום: 'אי דיווח' – עבירת מס מהותית, שהעונש עליה חמור, היות ומדובר בהעלמת הכנסות לכל דבר.

משכירי הדירות על הכוונת

הדבר אינו מפתיע. רשות המסים הבהירה פעמים רבות בשנים האחרונות כי 'משכירי הדירות על הכוונת', ודאגה לאסוף מודיעין ולבצע הצלבות מידע בין הרשויות השונות על מנת לאתר את בעלי הדירות ולזהות את 'החשודים המיידיים'. כבר אין צורך להמתין ל'הלשנות' של שכנים טובים או שוכרים מאוכזבים, רשות המסים כבר יודעת לאסוף מידע רב וחכם לבדה.

אחת ההמחשות המשמעותיות לאיסוף וניטור המידע של רשות המסים היא משלוח טפסי 5329 לעשרות אלפי ישראלים. טפסים אלו, הדורשים מהאזרחים לדווח ולהצהיר על מקורות הכנסה, נשלחו לאחר שאנשי מס הכנסה הצליבו מגוון נתונים, ביניהם: רישומי נסח טאבו, המעידים על בעלות על דירות; רישומי משרד הרישוי המעידים על בעלות על רכבים; רישומים שונים המעידים על תכיפות הנסיעות לחו"ל; ועוד. כאשר כלל רישומים אלו לא הוצמדו לדיווחי מס רלוונטיים, החליטה הרשות לשלוח מכתבים לאזרחים, רבים מהם שכירים, ולברר בעצמה האם מדובר בהעלמות מס.

אף אחד לא חסין

ככל שמטרותיה של רשות המסים מחודדות יותר, בד בבד עם ההתפתחות הטכנולוגית, המאפשרת ניטור והצלבות של מאגרי נתונים על כל אזרח ואזרח, צפוי כי זרועה הארוכה של רשות המסים לא תדלג בעתיד על אף אחד ממעלימי ההכנסות.

חשוב להבין כי לא מדובר תמיד במי שמעלימים הכנסות בכוונה תחילה. רבים מבעלי הדירות כלל אינם יודעים את חובותיהם למס הכנסה. כך למשל, ישנם פנסיונרים המחזיקים בדירות שנים רבות, ובגין כך שהיו תמיד שכירים, כלל לא ידעו שעליהם לדווח על רווחים, היות והם אינם מכירים את חוקי המס. אך כפי שרובנו יודעים, אי ידיעה אינה פוטרת מענישה.

המרת ההליך הפלילי

בצד המקל, מעמידה רשות המסים גם את הגזר. מצד אחד, יותר ויותר שכירים בעלי דירות נדחקים לפינה על ידי אנשי הרשות, אך מצד שני עומדות בפניהם שתי אפשרויות מרכזיות: תשלום כופר מס, ועד סוף שנת 2019 – גילוי מרצון.

תשלום כופר מס מתאים למי שכבר החלה חקירה גלויה בעניינו (גם מי שרק החלה בדיקה בעניינו יכול לפעול לקידום חקירה גלויה על מנת להגיש בקשת כופר). במקרים אלו יש להגיש בקשה לוועדת הכופר, ובאם זו תאושר תתבצע המרה של ההליך הפלילי בכופר – תשלום כספי נוסף על החוב, המהווה חלופה לעונש ולאישום. איש מקצוע מומחה יכול להגדיל את הסיכוי לקהלת הבקשה, ואף לנהל משא ומתן על גובה הכופר, לאור נסיבות התיק ולפי העניין.

הליך גילוי מרצון, אשר חודש עד לסוף שנת 2019, איפשר למי שהעלימו הכנסות, בין אם ביודעין ובין אם לא, לגלות את ההעלמות ולשלם את החוב ללא הליך פלילי או קנסות כבדים. הליך זה מתאים רק למי שלא החלה כנגדו בדיקה או חקירה, ולמי שלא הגיש בקשה לגילוי מרצון בעבר. חשוב מאוד להגיש את הבקשות לגילוי מרצון באמצעות אנשי מקצוע על מנת להימנע מהפללה עצמית, ולוודא כי התבצעו הקיזוזים האפשריים על סכום החוב הסופי לתשלום. ניתן לקרוא עוד על התאמתכם להליך גילוי מרצון כאן.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה למיסוי פלילי, בעל התמחות ייחודית בליווי הליכי גילוי מרצון והגשת בקשות כופר לרשות המסים. הנכם מוזמנים לפנות אלינו להתייעצות בכל עת.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר