עבירות מס הכנסה נגרמות כאשר נישום החייב במס לא ממלא אחר הוראות החוק הנוגעות לתשלומים ולדיווחים הנדרשים למס הכנסה, ובמקרה של הרשעה הן עלולות להטיל על הנישום מאסר בפועל וקנס כספי. מהן עבירות מס הכנסה ומהי הענישה המקובלת כיום? עורך דין לענייני מס הכנסה משיב לשאלות נפוצות.

עו"ד קרן זרקו זמיר מסבירה ל"כלכליסט" אודות עבירות מס טכניות והימנעות מהן

עבירות מס הכנסה נגרמות כאשר נישום החייב במס לא ממלא אחר הוראות החוק הנוגעות לתשלומים ולדיווחים הנדרשים למס הכנסה, ובמקרה של הרשעה הן עלולות להטיל על הנישום קנס כספי גבוה ואף מאסר בפועל. משרד עו"ד זרקו זמיר מתמחה בייצוג חשודים ונאשמים בביצוע עבירות מס הכנסה, ובעל ניסיון ומוניטין בייצוג לקוחות מול רשות המסים והפרקליטות.

המשרד מייצג חשודים ונאשמים בעבירות מס טכניות כגון אי-הגשת דו"ח שנתי למס הכנסה במועד, אי-הגשת הצהרת הון במועד, אי-ניכוי מס במקור או אי-העברת מס שנוכה לפי פקודת מס הכנסה, ובעבירות מס מהותיות כגון העלמת הכנסות, השמטת הכנסות, ניהול פנקסי חשבונות כוזבים, הגשת דו"חות כוזבים וסיוע לאחר בביצוע עבירות מס.

עורך דין לענייני מס הכנסה משיב:

מהן עבירות מס טכניות?

עבירות מס טכניות הן עבירות שבוצעו ללא כוונה פלילית להעלים הכנסות, ובהן עבירות כמו אי-הגשת דו"ח שנתי למס הכנסה במועד, אי-הגשת הצהרת הון במועד, אי-ניכוי מס במקור או אי-העברת מס שנוכה לפי פקודת מס הכנסה.

כתבי האישום בעבירות מס הכנסה טכניות מוגשים על ידי תביעות מס הכנסה, והחוק קובע עד שנת מאסר בפועל בגין עבירות מס הכנסה מסוג זה, כאשר מגמת הענישה בבית המשפט משתנה בהתאם לנסיבות. אם המחדלים שבגינם הוגש כתב האישום לא הוסרו, העונש שיוטל על העבריין בתיקי מס הכנסה יהיה מאסר בפועל.

במידה שהמחדלים הוסרו הענישה תהיה מקלה יותר, ובמקום מאסר בפועל יוטל בדרך כלל עונש מאסר על תנאי וקנס, או לחילופין קנס מינהלי, לאחר בחינה של פרמטרים נוספים בעניין הנאשם.

מהן עבירות מס הכנסה מהותיות?

עבירות מס הכנסה מהותיות הינן העבירות המוגדרות בחוק כעבירות מס חמורות כגון העלמות מס, השמטת הכנסות, ניהול פנקסי חשבונות כוזבים, הגשת דו"חות כוזבים וסיוע לאחר בביצוע עבירות מס.

כתבי האישום בעבירות מהותיות של העלמת הכנסות מוגשים על ידי הפרקליטויות השונות, על פי רוב על ידי פרקליטות מיסוי וכלכלה (מחוז ת"א). העונש המקסימלי הקבוע בפקודת מס הכנסה בגין כל עבירה כזו הינו עד 7 שנות מאסר.

מתי יש צורך בייצוג משפטי בעבירות מס הכנסה?

הייצוג המשפטי של לקוחות החשודים בביצוע עבירות מס של העלמת הכנסות, באמצעות עורך דין לענייני מס הכנסה, יכול להתחיל בכל אחד מהשלבים הבאים:

  • יעוץ משפטי בטרם החקירה או במהלך החקירה, ברשות המסים או ביחידות המשטרה הכלכליות.
  • ייצוג משפטי בשלב מעצר ימים או מעצר עד תום ההליכים.
  • ייצוג משפטי מול רשויות החקירה במס הכנסה.
  • ייצוג משפטי בשלב השימוע, טרם הגשת כתב אישום בעבירות פשע.
  • ייצוג משפטי לאחר הגשת כתב אישום בכל הערכאות המשפטיות בנוגע לעבירות מס הכנסה, הן בעבירות המוגדרות כעבירות מס טכניות והן בעבירות המוגדרות עבירות מס מהותיות.

משרדנו מייצג לקוחות אשר הורשעו בביצוע עבירות מס, בהליכי ערעור על הרשעות או גזרי דין.

אנו מומחים בהגשת בקשות שונות בשם הלקוחות עקב ביצוע עבירות מס, כגון בקשה לעיכוב הליכים בפני היועץ המשפטי לממשלה, עסקאות טיעון והסדרים שונים, עתירות לנשיא בבקשה לחנינה, הליכי גילוי מרצון בכדי למנוע חקירה והגשת כתב אישום וכדומה. הכל באמצעות עורך דין לענייני מס הכנסה, מומחים ומנוסים עם הצלחות בשטח.

מה עושים במקרה של זימון לחקירה או מעצר?

לפני הגשת כתב אישום נגד נישום שעבר עבירת מס, הוא נקרא לחקירה במשרדי רשות המסים ולעתים אף נעצר לצורכי חקירה.

חשוב לזכור כי הזכות להיפגש ולהיוועץ עם עורך דין בשלב החקירה ובשלב המעצר היא זכות בסיסית וקריטית, ומומלץ לא לוותר עליה, על מנת לשמור על זכויות הנחקר/העצור ולמנוע פערים ביחסי הכוחות שלו אל מול החוקרים. התייעצות עם עו"ד אינה הופכת חשודים לאשמים, נהפכו מימוש זכות ההיוועצות עשויה למנוע זאת.

עבירות מס הכנסה הן המומחיות שלנו: אנו במשרד עו"ד זרקו זמיר מעניקים מענה מלא לנאשמים בעבירות מס הכנסה טכניות ומהותיות, הכולל סיוע מיידי לפונים אל רשויות המס במטרה להסיר מחדלים, למנוע פתיחת הליכי חקירה ונקיטה בהליכים במישור הפלילי, ולהקל על העונש.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד עורכי דין מוביל בתחום המסים, המומחה בעבירות מס הכנסה, מע"מ ומכס, הלבנת הון ועבירות כלכליות/צווארון לבןוהמעניק יעוץ משפטי משלב החקירה ועד לניהול תיקים וייצוג שוטף מול הרשות להלבנת הון, רשות המסים ובתי המשפט. למשרד התמחות ייחודית בליווי הליכי כופר מס, הליכים מינהליים מול רשות המסים וגילוי מרצון.

לקוחות ממליצים

לקוחות ממליצים

עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
הריני מוצא לעצמי זכות וחובה לשבח את עבודתך הנאמנה, המקצועית, והמסורה ולהביע רגשי הערכתי ותודתי לעבודתך המבוצעת במסירות תוך השקעה מיוחדת ומתן יחס אישי ואנושי. יחסי האנוש המעולים שלך ממש ראויים לכל שבח וכך גם השירות. את מוכשרת ביותר, אכפתית, אנושית בצורה בלתי רגילה, ונעימת פנים וסבר. כאזרח, ואדם אשר נזקק לעזרה גדולה בתחום המשפטי ואשר קיבל את כל השירות והיחס הטוב רציתי להביע את תודתי. הינך כוכב עולה בשמי כל המערכת המשפטית במדינה, ולהערכתי מצפה לך עתיד מבטיח ביותר לאור כל הכישורים הנדירים שלך.
מנצהורי אסף
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא