fbpx
קטגוריות: מידע בנושא עבירות מס הכנסה

חקירתה של בר רפאלי בחשד להעלמת מס חמורה בהיקף של מיליוני שקלים, עוררה סערה בכלי התקשורת בישראל. האם היא צפויה להיכנס לכלא?

עו"ד קרן זרקו זמיר מסבירה ל"כלכליסט" אודות הקלות של עברייני מס סלבס

בר רפאלי, דוגמנית העל הישראלית, נחקרה לאחרונה בחשד להעלמת מסים שבוצעה לכאורה על ידיה ועל ידי אמה, ציפי רפאלי, בסכום של כמה מיליוני שקלים. החשדות נגד בר רפאלי ואמה הם שלא דיווחו על מלוא ההכנסות של הדוגמנית, דיווחו על מקום מגורים כוזב במטרה להתחמק מתשלום מס על הכנסות מעבודות שביצעה בחו"ל, וקבלת "הנחות סלב" והטבות שונות, עליהן לא דיווחו השתיים כהכנסה כמתבקש בחוק.

הטענה: בר רפאלי כלל לא מתגוררת בישראל

מס הכנסה מחייב כל תושב בישראל בתשלום מס על עבודות, ולא משנה היכן בוצעו בעולם. תושבי חוץ, לעומת זאת, מחויבים לשלם מס רק על עבודות שביצעו בישראל. במצב בו אדם מחלק את חייו בין כמה מדינות, כמו אורח החיים שמנהלת בר רפאלי, התושבות נקבעת לפי מספר הימים בהם אותו אדם נמצא בישראל, יחד עם קריטריונים נוספים כמו החזקת רכב, רכישת דירה, מגורים של בני משפחה ועוד.

בין היתר, בר רפאלי חשודה כי הצהירה שמרכז חייה אינו בישראל, ושהדירות השכורות בהן התגוררה היו על שם בני משפחתה, למרות שהיא זו שהתגוררה בהן בפועל.

מוצרים שניתנו תמורת פרסום – נחשבים כהכנסה

טענות נוספות נגד בר רפאלי היו כי קיבלה לכאורה מוצרים יקרי ערך תמורת פרסומם, כמו למשל רכב יוקרה בו השתמשה לאחר שחתמה על חוזה שמציין כי כל תשלום מס על קבלת הרכב יהיה באחריותה בלבד. בנוסף לרכב ולמוצרים אחרים, רפאלי חשודה כי נהנתה גם מ"הנחות סלב" והטבות שונות הניתנות למפורסמים מפעם לפעם, שחלקן הגיעו לסכומים גבוהים ביותר.

בין ההטבות צוינו הנחה של כחצי מיליון שקלים ברכישת דירה והנחה נוספת על עיצוב הדירה, בסך של כמה עשרות אלפי שקלים, בתמורה ליחסי ציבור ופרסום כי הדיירת בבניין היא לא אחרת מאשר בר רפאלי.

למרות ההנחות, יש לשלם את המס בהתאם לשווי המקורי

למרות שידוע לכל כי מפורסמים נהנים מ"הנחות סלב", יש להתייחס אליהן ברצינות רבה. הנחות סלב שלא מדווחות כהכנסות עלולות לגרום להאשמה בעבירות מס, ואותם מפורסמים שבחרו שלא לדווח, ייאלצו להתמודד עם ההשלכות.

כאשר מדובר בהנחות משמעותיות ומתנות בסכומים גדולים שהולכים ומצטברים לסכומי ענק, חובה לדווח ולשלם את המסים הנדרשים כחוק, כמו למשל מס רכישה על רכישת דירה. למרות שקבלנים ובעלי חברות יכולים להחליט להעניק למפורסם כזה או אחר הנחה משמעותית ברכישת דירה או מוצר יקר ערך, רשות המסים עדיין דורשת מס רכישה בהתאם לשווי המלא של הנכס או המוצר, ואת המס הזה חובה לשלם במלואו.

ומה אם לא מדובר במתנה בלבד אלא במוצר תמורת פרסום? בכל מקרה שבו מפורסם מקבל לידיו פריט יקר ערך ומבטיח תמורתו פרסום – מדובר בעסקת ברטר לכל דבר, וגם היא חייבת בדיווח ובתשלום מס.

איזה עונש צפוי לבר רפאלי?

לאחר החקירה, בר רפאלי ואמה נעצרו ושוחררו בתנאים מגבילים, הכוללים ערבות אישית בסך חצי מיליון שקלים לכל אחת, ערבות בנקאית של רבע מיליון שקלים לכל אחת ועיכוב יציאת השתיים מהארץ, שאף מונע מהדוגמנית לעבוד בחו"ל. אם יוכח כי השתיים אכן אשמות בעבירות החמורות המיוחסות להן, עונשן עלול להיות חמור ולהגיע לקנסות כבדים במקרה הטוב, ובמקרה החמור ביותר – למאסר בפועל.

האם יש סיכוי שנראה בקרוב את בר רפאלי מאחורי סורג ובריח? למרות הכל, כנראה שלא.
בפני מעלימי מס עומדות בדרך כלל שתי אפשרויות: לעמוד לדין ולהסתכן בהרשעה ובעונש כבד במיוחד, או להודות בעבירות המס שבוצעו ולבחור בתשלום כופר כספי לרשות המסים, הכולל את סכום המס שלא שולם בתוספת קנס. תשלום הכופר, למעשה, יכול לסיים את הפרשה כולה באופן מהיר ויעיל, ללא שום תיעוד פלילי.

תשלום כופר לרשות המסים – מפסיק את ההליך הפלילי

הליך הכופר הוא חלופה שמציעה רשות המסים להליך פלילי במקרה של העלמת מס. אדם החשוד בעבירה זו יכול להגיש בקשה להמרת ההליכים נגדו בתשלום כופר, המשחרר אותו מכל אחריות פלילית למעשיו. בקשת הכופר נידונה בוועדה מיוחדת של רשות המסים, שמחליטה אם לאשר אותה בהתאם לקריטריונים מסוימים, כמו מצבו של מגיש הבקשה, נסיבות חייו, קיומן או היעדרן של עבירות מס קודמות ועוד.

אדם שאושרה בקשתו להמרת ההליכים בכופר, נדרש לשלם את כל סכום המס בו הוא חייב, בתוספת קנס משמעותי, ובכך מופסקים לאלתר ההליכים הפליליים שנפתחו נגדו. תשלום כופר מאפשר לסיים את הפרשה במהירות ובקלות יחסית, מסירה מעל הנאשם את הכתם שדבק בו בקשירת שמו לפלילים, חוסכת לו אי-ודאות הנלווית לעמידה לדין, ובמקרה של מפורסמים כמו בר רפאלי – מצמצמת משמעותית את הנזק התדמיתי הגדול שעלול להיגרם לה בהליך משפטי ממושך.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה לעבירות מס הכנסה, מע"מ, צווארון לבן והלבנת הון, ומייצג חשודים ונאשמים מול רשות המסים במסגרת תיקי העלמות מס, הגשת בקשות לגילוי מרצון, מעצרים והליכים משפטיים.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר