fbpx

הליך גילוי מרצון הרשמי אמנם הסתיים בדצמבר 2019, אבל בפועל ניתן עדיין, בדרכים משפטיות יצירתיות, לסגור חובות מול רשות המסים (=הסרת המחדלים) ולהימנע מהליך פלילי, ולרוב גם מקנסות כבדים.

חוסר ההיגיון בסיום הליך גילוי מרצון 2019. עו"ד זרקו זמיר בתוכנית סוגרים חשבון (הוט 3), 24/12/19

למי שכבר שכח, הליך גילוי מרצון איפשר בעבר לאזרחים לדווח מיוזמתם לרשות המסים על עבירות שביצעו, לשלם את החוב ולקבל חסינות פלילית. הנוהל היה קיים מספר שנים עם הוראות שעה מיוחדות, החל בספטמבר 2014 ועד לסיומו בדצמבר 2019, הוגשו במסגרתו עשרות אלפי  בקשות, אשר חשפו הון לא מדווח בסכום של עשרות מיליארדי שקלים. מרבית הבקשות הוגשו בהליך גילוי מרצון אנונימי, אשר איפשר לברר את היקף החוב לפני ההחלטה אם לשלמו.

ובכל זאת, גם היום יכולים מעלימי מס לפנות בליווי מומחה אל רשות המסים ולנהל משא ומתן אנונימי על הסרת המחדלים תמורת חסינות פלילית. ברוב המקרים, ניתן גם יהיה להימנע לגמרי מקנסות.

למי זה רלוונטי?

אף שנהוג לחשוב כי הליך זה רלוונטי רק למי שיש להם חובות כבדים, או שעברו עבירות הלבנת הון שמקורן בעבירות מס, זה לא נכון. ישנם אזרחים רבים, ביניהם שכירים שאינם מכירים את ההתנהלות מול רשות המיסים, אשר כלל לא יודעים שחלה עליהם החובה לדווח על הכנסות מסוימות. אלו כוללים מי שעשו רילוקיישן ופתחו חשבונות בנק בחו"ל, עובדים שמועסקים על ידי מעסיקים בחו"ל, תושבים יורדים או תושבים חוזרים אשר מנהלים חשבונות במדינות שונות, אזרחים שקיבלו נכסים בירושה, וכן אלה שיש להם הכנסות לא מדווחות בארץ, כגון הכנסות משכר דירה. ההליך המוצע כאן רלוונטי עבור אלו במיוחד.

חשוב להבין, כי גם אם העלמת המס נעשתה בתום לב או מחוסר ידיעה, ככל שהזמן חולף כך גדל גובה הקנס הצפוי ועמו הסכנה לעמידה מול הליך פלילי. כמו כן, באם אתם מנהלים חשבונות בנק לא מדווחים בחו"ל, הסיכוי שרשות המסים תגלה עליו גובר, כחלק מהמאבק הבינלאומי בהון שחור שישראל שותפה לו. מאבק זה כולל הסכמים לחילופי מידע בין מדינות על חשבונות בנק של אזרחים בחו"ל, כדוגמת הסכם ה-fatca עם ארה"ב והסכם הCRS עם מדינות ה-OECD אשר נכנס לתוקף בשנת 2018.

אז מה עושים?

באם לא הגשתם בקשה לגילוי מרצון מסיבות שונות, כגון זה שהתלבטתם, או בגלל הנטייה ל'דחיינות' המאפיינת ישראלים כה רבים, יש עדיין מה לעשות.

באם לא החלה נגדכם חקירה, ולא קיבלתם טופס דיווח על פרטים אישיים (טופס 5329) מרשות המסים, סיכוי גבוה כי אין לרשות המסים אין חשדות נגדכם בשלב זה. במקרה כזה ניתן לפנות באמצעות מומחה לפקיד השומה האזרחי או הפלילי, אשר ינהל עמו משא ומתן להסרת המחדלים תמורת חסינות פלילית. הפניה של המומחה יכולה להתבצע מבלי שהוא חושף את פרטיכם, מה ששומר אתכם אנונימיים. המומחה ייצג את פרטי התיק ונסיבותיו מול פקיד השומה ויוכל לברר עבורכם האם קיימת נכונות לסגור את הדברים ללא הליך פלילי ובהסרת המחדלים בלבד. זכרו כי עורך דין המייצג אתכם מחויב לחסיון לקוח, ולכן אתם מוגנים מפני הפללה על ידו, על פי החוק.

באם מדובר בתיק שהיקפו קטן, רוב הסיכויים כי התיק אכן ייסגר עם הסרת המחדלים, וכי לא תידרשו גם לקנסות נוספים. סביר כי רשות המסים תעדיף לסגור תיקים קטנים מהר ככל הניתן, מסיבות הקשורות לכח אדם ומשאבים שונים. במקרים כאלו מומלץ לפעול במהירות, לדווח ולשלם את המס הנדרש, על מנת להקדים את רשות המסים. גם אם סכום החוב הוא נמוך במיוחד ואינכם מודאגים בגינו, חבל להסתבך בגלל כסף קטן.

כך למשל, פנסיונרית אשר לא דיווחה על הכנסות חורגות מתקרת הפטור של דירה שהיא משכירה ב-7,600 שקל לחודש מזה שנתיים וחצי, שילמה את המס אשר נדרש ממנה, ונמנעה מהליך פלילי ומקנסות. סכום נמוך ונסיבות שונות כגון היעדר עבר פלילי, מצב רפואי בעייתי, גיל מבוגר ועוד, יובילו לעתים קרובות לכך שרשות המסים תסתפק בהסרת המחדלים, ללא כל עניין בחקירה פלילית.

באם לא החלה נגדכם חקירה, אך מדובר בתיקים גדולים ומורכבים יותר, עדיין כדאי יהיה לרוב לבצע פניה לפקיד השומה. במקרים אלו ימליץ לכם המומחה האם לפנות לפקיד שומה אזרחי או פלילי. במקרים רבים בתיקים 'כבדים' או בנסיבות שונות ההופכות את העבירה ל'חמורה', מומלץ יהיה כי המומחה יפנה ישירות לפקיד השומה הפלילי, ולאחר דין ודברים עמו אף יפעל ליזום חקירה גלויה נגדכם. מדוע? חקירה גלויה תאפשר לכם לנהל משא ומתן על כופר-מס כבר בשלבים מוקדמים של ההליך, ובכך להימנע מהליך פלילי בהמשך. מדובר בתשלום של סכום כסף הנוסף לחוב והמהווה את ה'עונש', אשר מעניק לכם בתמורה חסינות פלילית מלאה ושמירה על שמכם הטוב.

גם במקרים בהם כבר החלה חקירה בעניינכם, עומדת בפניכם האפשרות להליך כופר אשר מהווה חלופה להליך פלילי.

לסיכום, חשוב לזכור כי לרשות המסים אין אינטרס לנהל חקירות ותיקים פליליים כאשר המחדלים הוסרו, למעט במקרים מיוחדים. כאשר הפנייה לרשות המסים היא יזומה מצד עובר העבירה, עשויה להיות גם הערכה מסוימת לעצם ההודאה והנכונות לסגור את הדברים מבעוד מועד, אשר תיטיב עמכם. כמובן שעדיין כל מקרה לגופו ולנסיבותיו, אך היות ומומחה יכול לרוב לייצג אתכם מול פקידי השומה כאשר אתם נותרים אנונימיים, ועומדת לכם הגנת חסיון עו"ד-לקוח כך שאין הוא יכול להידרש להפליל אתכם, הרי שאין לכם מה להפסיד, ויפה שעה אחת קודם.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה למסים, בעל ניסיון עשיר בליווי הליכי כופר, הליכים מינהליים וניהול משא ומתן מוצלח מול רשויות המס בסוגיות מגוונות. מוזמנים ליצור עמנו קשר ולתאם פגישת ייעוץ.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר