fbpx
קטגוריות: התמודדות עם חקירה והליך פלילי

בדומה לעבירות פליליות אחרות, גם על עבירות מס חלה התיישנות לאחר מספר שנים. תקופת ההתיישנות אמנם משתנה בין סוגי העבירות, אך אין ספק שהחוק מתייחס לעבירות מס בחומרה

עו"ד זרקו זמיר בסוגרים חשבון אודות מהי ההתיישנות על עבירות מס במקרים של מי שאינם חייבים בדוח, כמו שכירים?

עבירות מס הכנסה מתרחשות כאשר אדם החייב בתשלום מס לא ממלא את הוראות החוק בעניין התשלום והדיווח החלות עליו באופן הנדרש ממנו. במקרה כזה, אותו אדם חשוף להגשת כתבי אישום העלולים להביא להרשעתו בפלילים, לקנס כספי גבוה ולעתים אפילו למאסר בפועל.

החוק מבדיל בין שני סוגי עבירות מס: סוג ראשון הוא עבירות מס טכניות, כלומר, כאלה שבוצעו ללא כל כוונה פלילית להתחמק מתשלום מס או להעלים הכנסות – כגון אי הגשת דו"ח שנתי למס הכנסה, אי תשלום ניכויים ועוד. הסוג השני הוא עבירות מס מהותיות, שהן עבירות אשר בוצעו בכוונה להעלים מס, כמו למשל הגשת דו"חות כוזבים למס הכנסה. חומרת העונש הצפוי הולמת את סוג העבירה, כאשר העונש המקסימלי על עבירות מהותיות הוא 5 שנות מאסר בפועל, ובנסיבות מחמירות יכול להגיע גם ל-7 שנות מאסר.

מתי חלה התיישנות על עבירות מס?

לפי פקודת מס הכנסה, כל עוד מדובר בעבירת מס טכנית שלא היתה מאחוריה כוונה פלילית, התיישנות חלה לאחר שש שנים מתום שנת המס שבה בוצעה העבירה – ומרגע זה לא ניתן להגיש כתב אישום פלילי נגד מבצע העבירה. כאשר מדובר בעבירת מס מהותית, ההתיישנות חלה לאחר תקופה של עשר שנים.

כאשר כבר נפתחה חקירה, הוגש כתב אישום או נפתחו הליכים משפטיים נגד חשוד בעבירת מס כלשהי, תקופת ההתיישנות מתחילה מרגע פתיחת ההליך. במקרה של עבירה מהותית, תקופת ההתיישנות תחל מסיום ההליך האחרון נגד החשוד בעבירה.

מדוע חלה התיישנות על עבירות מס?

לפי החוק, התיישנות חלה על עבירות מס, כמו גם על עבירות פליליות אחרות, ממספר סיבות מרכזיות: אובדן העניין הציבורי בעבירה, זכותו של הנאשם לסיום מהיר של ההליך הפלילי, שיבוש העובדות בעקבות חלוף הזמן ותמריץ לרשויות לסיים את ההליכים בהקדם האפשרי ולא לדחות את הטיפול בעבירות המס.

אל תמתין להתיישנות: קבל עזרה מעו"ד מומחה למסים

למרות שהחוק קובע בבירור את מספר השנים שלאחריהן חלה התיישנות על עבירות המס, בסופו של דבר לכל עבירה נסיבות משלה, והגדרת הזמן המדויק בו התרחשה העבירה או תקופת הזמן שעל פניה נמשך ביצוע העבירה – הם אלה שיקבעו את מועד ההתיישנות.

עבירות מס מתיישנות לאחר זמן רב יותר מהקבוע בחוק לגבי עבירות פליליות אחרות, והזמן ארוך אף יותר כשמדובר בעבירות מס מהותיות. לכן, כדאי לדעת שבמקרה של חשד לביצוע עבירת מס ישנו סיכוי גבוה לנקיטת הליכים פליליים נגד החשוד עוד לפני התיישנות העבירה. בין אם הוגש נגדך כתב אישום, זומנת לחקירה או החלטת לטפל בבעיה מיוזמתך – חשוב להיעזר בעו"ד מומחה למסים על מנת להתמודד מול הליכים אלה על הצד הטוב ביותר ולהימנע מנזקים נוספים.

משרד עו"ד קרן זרקו זמיר מתמחה בייעוץ משפטי, ליווי וייצוג חשודים בעבירות מס הכנסה, מע"מ, הלבנת הון ועבירות צווארון לבן.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר