חשד לביצוע עבירת מע"מ עלול להוביל לחקירה כלכלית מטעם רשות המסים – ובהמשך גם להגשת כתב אישום פלילי. בכל מקרה של חיפוש, חקירה כלכלית או ליווי למעצר, חשוב לעדכן מיד את רואה החשבון שלך וליצור קשר עם עו"ד מומחה למסים. עד אז, שמור על שתיקה.

עו"ד זרקו זמיר מסבירה לגלובס כיצד לנהוג במהלך חקירה של רשות המיסים

רשות המסים פותחת בחקירה כלכלית נגד בעל עסק או חברה כאשר קיים חשד לביצוע עבירות מס – ובהן גם עבירות מע"מ. מטרתה של החקירה הכלכלית היא לאגור את הראיות הנדרשות נגד החשודים בביצוע העבירה לצורך ביסוס של כתב אישום, שעלול להוביל להרשעה בפלילים, תשלום קנסות ובנסיבות מחמירות – עד לשבע שנות מאסר בפועל.

עבירות מע"מ נפוצות הן למשל אי-הגשת דו"חות במועד לרשות המסים, אי-הוצאת חשבוניות מס, הכנה וניהול של פנקסי חשבונות כוזבים, ניכוי חשבוניות פיקטיביות, ניכוי תשומות בלי חשבוניות מס והוצאת חשבוניות פיקטיביות. החוק הישראלי מבחין בין עבירות מע"מ קלות שבוצעו ללא כוונה להתחמק מתשלום מס, לבין עבירות מע"מ חמורות שבוצעו מתוך כוונה פלילית של ממש, והענישה נקבעת בהתאם לחומרת העבירה.

מה קורה במסגרת חקירה כלכלית?

כשמתעורר חשד לעבירת מע"מ (בדרך כלל בעקבות הלשנה אנונימית על בית העסק או מידע מסוים שנחשף במסגרת חקירה אחרת), רשות המסים פותחת בחקירה כלכלית סמויה נגד החשודים, כדי לגבש מספיק חומר ראייתי לצורך הגשת כתב אישום. עם סיום החקירה הסמויה, החקירה הופכת לגלויה כאשר חוקרי מע"מ מגיעים אל בית העסק לצורך חיפוש, או על מנת ללוות את החשוד לחקירה או למעצר.

לפני הכל: עדכן את רואה החשבון וצור קשר עם עו"ד

בשלב בו חקירה כלכלית הופכת לגלויה וחוקרי מע"מ מגיעים אליך לצורך חיפוש או כדי ללוותך לחקירה או למעצר, מומלץ לעדכן את רואה החשבון שלך וליצור מיד קשר עם עורך דין מומחה לעבירות מס, מאחר שזהו השלב שבדרך כלל יוביל ישירות לחקירה במשרדי רשות המסים. עד הגעתו של עורך הדין, שמור על שתיקה – זוהי זכותך המלאה ואל תוותר עליה עד לקבלת הנחיות מדויקות כיצד לפעול.

מה לעשות במקרה של חקירה כלכלית, חיפוש או מעצר?

הדבר הראשון שמומלץ לעשות הוא להיצמד לעו"ד מומחה ומנוסה. כמו כן, לפרטים מלאים ולטיפים הורידו את המדריך שלנו לכל שלבי ההליך הפלילי וכן את מדריך החובה: הסתבכת עם רשות המסים? כך תצא מזה בשלום.

למדריכים נוספים שלנו להורדה לחצו כאן.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד המתמחה בחקירות כלכליות בעקבות עבירות מע"מ, ומספק ייצוג ויעוץ משפטי לחשודים ונחקרים ברשות המסים. בכל מקרה של חיפוש בבית העסק שלך, חקירה כלכלית, חשד לעבירת מע"מ או הגשת כתב אישום – אל תהסס ליצור עמנו קשר.