ניכוי חשבוניות מס פיקטיביות מתבצע במטרה להקטין תשלומים לרשות המסים, אך מדובר בעבירת מס המהווה סיכון פלילי למעורבים, עם עונש מאסר בפועל ותשלום קנס.

עו"ד קרן זרקו זמיר לגלובס: חשבוניות פיקטיביות, עבירה חמורה שבצידה מאסר

כל בעל עסק תוהה כיצד הוא יכול להימנע מתשלומים לרשויות המס או להקטין אותם בצורה משמעותית.  חשבוניות מס פיקטיביות מהווים דרך נפוצה אך לא חוקית לעשות זאת, שכן הן מאפשרות למקבל החשבוניות להקטין את התשלומים לרשות המסים באמצעות ניכוי מס התשומות הכלול בהן מדו"חות המע"מ התקופתיים, וכן באמצעות הגדלת הוצאותיו בדו"חות מס הכנסה השנתיים. הפקה וניכוי של חשבונית מס פיקטיבית היא עבירות מס ומהווה סיכון פלילי למעורבים בה.

על פי הפסיקה, קיימים שלושה סוגים של חשבוניות מס פיקטיביות:

  • חשבונית פיקטיבית – החשבונית הפיקטיבית הקלאסית הינה חשבונית שאינה משקפת כל עסקה ו/או שירות. מדובר בחשבונית שלא עומד מאחוריה דבר, וכל תכליתה היא להגדיל את ההוצאות ואת מס התשומות של מקבל החשבונית.
  • חשבונית מנופחת – חשבונית אשר משקפת עסקה אמיתית בין הצדדים לעסקה, אך הסכום הנקוב בחשבונית גבוה מהסכום האמיתי של העסקה.
  • חשבונית זרה – חשבונית אשר משקפת עסקה אמיתית לחלוטין, אך אינה מונפקת על ידי מבצע העבודה ו/או מספק השירות שביצעו בפועל את העבודה.

במקרה כזה ללא ספק מתבצעת עבודה, אך החשבונית הניתנת למקבל השירות הינה חשבונית זרה, שאסרה בניכוי, שכן מבצע העבודה או מספק השירות הינם זרים לחשבונית ואין להם קשר אמיתי לעוסק או החברה שמופיעים על גבי החשבוניות.

החשבונית הזרה למעשה מאפשרת למקבל אותה לנכות את מס התשומות הכלול בה, וזאת מבלי שמנפיק החשבונית ישלם במקביל את מס העסקאות העולה ממנה, גם אם מנכה החשבונית שילם למוכר את כל המס, והדבר נעשה ללא ידיעתו של מנכה החשבונית.

על פי הפסיקה, שלושת סוגי חשבוניות המס הפיקטיביות המנויות לעיל הינן חשבוניות פיקטיביות לכל דבר ועניין, ומדובר בניכוי אסור שעשוי לגרור הוצאת שומות והליכים פליליים, כפי שניתן לקרוא בהרחבה במדריך כיצד להימנע מהסתבכות עם חשבוניות פיקטיביות.

מדוע הפקת חשבוניות פיקטיביות היא אסורה?

מערכת המע"מ מושתתת על עקרון ההקבלה, שמשמעותו הקבלה בין תשלום מס עסקאות לבין ניכוי מס תשומות. רק חשבונית מס תקינה, שהוצאה כדין, יכולה לשקף את עקרון ההקבלה ולסייע למערכת גביית המס. במקרה של חשבוניות פיקטיביות, תופעה זו מחבלת בעקרון ההקבלה ומפירה אותו.

מה העונש על עבירת חשבוניות פיקטיביות?

מגמת הענישה בישראל בגין חשבוניות פיקטיביות הינה הטלת עונש מאסר בפועל, בצירוף מאסר על תנאי וקנס גבוה. על מנת להימנע מהרשעה פלילית, קיימת אפשרות להיעזר בהליך כופר, הממיר את ההליך הפלילי בתשלום כופר כספי על ידי הנאשם. זאת, על פי קביעה של וועדת הכופר ברשות המסים, לפי שיקולים שונים כגון חומרת העבירה, נסיבות ביצוע העבירה, נסיבות חייו של הנאשם, הסרת המחדלים וכדומה.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה לעבירות מס, בעל מומחיות וניסיון רב בייצוג נאשמים בתיקים פלילים של חשבוניות פיקטיביות. המשרד מעניק ייעוץ משפטי ומייצג לקוחות הנאשמים בביצוע עבירות של חשבוניות פיקטיביות, בניהול התיק בית המשפט, בביצוע עסקאות טיעון, בהגשת ערעורים, בהליכי כופר וכן במגעים עם רשות המסים כדי להסיר מחדלים ולהקל על העונש.

המשרד מייצג גם בהליכים אזרחיים וכספיים המתנהלים מול רשות המסים בעניינים הקשורים לחשבוניות פיקטיביות, כגון שומות, השגות וערעורים אזרחיים על השומות ו/או פסילת ספרים. צור עמנו קשר ונשמח לעמוד לרשותך.

לקוחות ממליצים

עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
הריני מוצא לעצמי זכות וחובה לשבח את עבודתך הנאמנה, המקצועית, והמסורה ולהביע רגשי הערכתי ותודתי לעבודתך המבוצעת במסירות תוך השקעה מיוחדת ומתן יחס אישי ואנושי. יחסי האנוש המעולים שלך ממש ראויים לכל שבח וכך גם השירות. את מוכשרת ביותר, אכפתית, אנושית בצורה בלתי רגילה, ונעימת פנים וסבר. כאזרח, ואדם אשר נזקק לעזרה גדולה בתחום המשפטי ואשר קיבל את כל השירות והיחס הטוב רציתי להביע את תודתי. הינך כוכב עולה בשמי כל המערכת המשפטית במדינה, ולהערכתי מצפה לך עתיד מבטיח ביותר לאור כל הכישורים הנדירים שלך.
מנצהורי אסף
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא