משרד עורכי דין זרקו זמיר הוא משרד מומחה בתחום חקירות מס. המשרד מספק יעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות מס מול מס הכנסה, מע"מ, היחידות הכלכליות של משטרת ישראל, הרשות לניירות ערך, הרשות לאיסור הלבנת הון והפרקליטויות הכלכליות השונות, לפני החקירות הכלכליות ובמהלכן, בשלב המעצר ולאחר הגשת כתב האישום.

עו"ד זרקו זמיר מסבירה לגלובס כיצד לנהוג במהלך חקירה של רשות המיסים

חקירות מס הן חקירות פליליות המתבצעות כנגד אדם, עסק או חברה, על רקע חשד לביצוע עבירות מול רשויות המס כגון אי תשלום מע"מ, אי הגשת דוחות, העלמות מס, דוחות כוזבים, תלושי שכר פיקטיביים הוצאה או ניכוי של חשבוניות פיקטיביות וכדומה.

עבירת מס יכולה להתרחש בהיקף מצומצם וללא מעורבות גורמים נוספים מלבד העבריין עצמו, כמו בעל עסק שלא הפיק חשבוניות מס, ועד לעבירות מס רחבות היקף, המערבות נושאי משרה רבים וחברות קש בארץ ובעולם,. לעתים גם נחקרים כעדים להעלמות מס של אחרים, זקוקים ליעוץ וייצוג מקצועי על ידי מומחים בתחום.

מתי נפתחת חקירת מס בגין חשד לביצוע עבירה?

לפני פתיחת חקירה מס גלויה על ידי יחידות חקירה של רשויות המס, מתקיימת בדרך כלל חקירה סמויה כנגד החשודים בביצוע העבירה, בעקבות מידע מסוים שהגיע לרשויות כתוצאה מהלשנה או כתוצאה מניהול חקירה אחרת. חקירה סמויה המבוצעת לפני חקירה מס גלויה, כוללת לעתים האזנות סתר, מעקבים, תשאול ספקים או לקוחות ואף הוצאת צווים לחשבונות בנק – כדי לאסוף את הראיות הדרושות נגד האדם החשוד בביצוע העבירות, מבלי שנודע לו כי מתבצעת נגדו חקירה.

לאחר שלב איסוף הראיות הדרושות במסגרת חקירה סמויה, החקירה הופכת לגלויה בן רגע: החוקרים מגיעים בו-זמנית אל כל המעורבים החשודים בביצוע העבירה והמקורבים אליהם ללא הודעה מוקדמת, וזאת כדי למנוע אפשרות לתיאום גרסאות ושיבוש הליכי החקירה. ברגעים אלה, כאשר אדם עומד לבדו מול החוקרים המנוסים ונדרש להפריך את החשדות המועלים נגדו ולהוכיח את טענותיו – אין תחליף לייצוג מקצועי של עורכי דין הבקיאים בנושא חקירות מס.

באילו מקרים צריך להיעזר בשירותי עורך דין?

בשנים האחרונות, בתי המשפט בישראל נוטים להחמיר עם נאשמים בביצוע עבירות מס כגון העלמת מס, מניות חשבוניות פיקטיביות ועוד. מסיבה זו, מומלץ לחשודים ולנאשמים בעבירות מס להיעזר בייצוג משפטי, אך גם מי שחשודים או נאשמים בעבירות טכניות של אי הגשת דו"חות מס הכנסה, אי הגשת דו"חות מע"מ, אי הגשת דוחות מס הכנסה במועד, אי העברת ניכויים וכדומה, עשויים לשפר משמעותית את מצבם אם ייעזרו ביעוץ משפטי.

מה לעשות במקרה של חקירת מס, חיפוש או מעצר?

להתייעץ עם מומחים. משרד עורכי דין זרקו זמיר מומחה בפתרון סוגיות מורכבות מעולם המסים ופועל בתחום מזה 12 שנים. למשרד ניסיון עשיר בייעוץ וייצוג בתיקי מס על היבטיהם הפליליים והאזרחיים, וכן מיומנויות ייחודיות בטיפול בעבירות כלכליות (צווארון לבן, הלבנת הון ועוד) ובליווי הליכי גילוי מרצון, קנס מנהלי וכופר. המשרד משלב ניסיון וידע מקצועיים בטיפול בסוגיות מורכבות, תוך מזעור סיכונים וזירוז תהליכים, יחד עם שירות אישי ומסור הקשוב ללקוח, והמספק לו מעטפת ביטחון והכוונה החל משלבי חשד, מעצר וחקירה ועד לסיום כלל ההליכים. ניתן ליצור עמנו קשר בכל עת.