המטבעות הוירטואליים, ובראשם הביטקוין, הופכים נפוצים ומוכרים, אך מעלים גם שאלות מס מורכבות באשר למהות השימוש בהם.

רובנו שמענו על הביטקוין, אשר הינו מרכזי בעולמות המטבעות הוירטואליים, אשר הופכים פופולאריים יותר לאחרונה.

מדובר לכאורה במטבע לכל דבר, שעשרות אלפי עסקים בכל רחבי העולם מוכנים לקבל תשלום באמצעותו, אך ההבדל בינו לבין מטבעות רגילים הוא כי אין מאחוריו גוף ממשלתי או בנק, וכי לא ניתן להחזיק בידיים שטרות או מטבעות שלו.

הערך למטבע נוצר כתוצאה מהיותו מופץ בכמות מוגבלת, כאשר לכל ביטקוין קיים רצף של מספרים ייחודי שאינו ניתן לחיקוי. כיום, מנסות כבר כמה מדינות להעניק לביטקוין מעמד של מטבע חוקי, בראשן גרמניה וניו יורק.

אך יחד עם פופולאריות זו עולות גם סוגיות מס מורכבות באשר למהות העסקאות הנוצרות, בעיקר בכל הקשור לעצם הגדרתם כמבטבעות מלכתחילה. קיים וויכוח משפטי נרחב באשר להאם מדובר במטבע, או שבעצם אנו דנים בניירות ערך, בנכסים או במוצרים פיננסיים אחרים, מאחר ולכל הגדרה משמעויות שונות מבחינת היבטי מיסוי הקשורים לרווח שנוצר בעסקה.

במדינת ישראל טרם הוסדרה החקיקה בנושא, ועדיין לא ברורה המגמה המשפטית באשר למטבעות וירטואליים בכלל, או הביטקוין בפרט.

עד להבהרה של בתי המשפט והמחוקק באשר למהי ההתייחסות המשפטית החד משמעית, הוציאה רשות המסים חוזר בתחילת שנת 2018, המנסה לאטום את הסדק בסכר, בכל הקשור להיבטי מס הכנסה, מס ערך מוסף ומיסוי בינלאומי במטבעות אלו.

משרדנו עוקב בדריכות אחר כלל ההתפתחויות בנושא, בארץ ובעולם, ומספק ייעוץ וליווי אישיים בתחום, על פי הכללים הנהוגים כיום, ותוך מודעות לשינויים היומיומיים התכופים ולמשמעותם.

הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר לבחינת המשמעויות המשפטיות וכללי המיסוי באשר לעסקאות במטבעות וירטואליים שכבר התבצעו או בכל הקשור לתכנון המס בעסקאות עתידיות.

לקוחות ממליצים

עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
הריני מוצא לעצמי זכות וחובה לשבח את עבודתך הנאמנה, המקצועית, והמסורה ולהביע רגשי הערכתי ותודתי לעבודתך המבוצעת במסירות תוך השקעה מיוחדת ומתן יחס אישי ואנושי. יחסי האנוש המעולים שלך ממש ראויים לכל שבח וכך גם השירות. את מוכשרת ביותר, אכפתית, אנושית בצורה בלתי רגילה, ונעימת פנים וסבר. כאזרח, ואדם אשר נזקק לעזרה גדולה בתחום המשפטי ואשר קיבל את כל השירות והיחס הטוב רציתי להביע את תודתי. הינך כוכב עולה בשמי כל המערכת המשפטית במדינה, ולהערכתי מצפה לך עתיד מבטיח ביותר לאור כל הכישורים הנדירים שלך.
מנצהורי אסף
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא