fbpx
קטגוריות: מיסוי אזרחי, מקרקעין וחברות

שר האוצר חושב שהפיתרון לעליית מחירי הדיור טמון בהטלת מס על בעלי שלוש דירות ומעלה, אבל יש דברים רבים שהוא שכח לקחת בחשבון.

הוויכוח הציבורי על החלטתו של שר האוצר משה כחלון להטיל מס על בעלי שלוש דירות ומעלה ממשיך להתלהט. הצעתו של כחלון, האמורה להיכלל בחוק ההסדרים ל-2017-2018, קובעת כי כל מי שברשותו שלוש דירות או יותר – ישלם מס על הדירה השלישית ומעלה.

הצעת החוק של כחלון נועדה, כמובן, לממש את ההבטחה שעליה נישא כל הדרך לעשרה מנדטים ולמשרד האוצר, כאשר הצהיר כי הוא זה שיצליח היכן שכל השאר נכשלו, ויוריד את מחירי הדיור. המס החדש, לשיטתו, לא נועד רק לתרום מאות מיליוני שקלים לקופת המדינה, אלא גם לפגוע בכדאיות של רכישת דירות להשקעה. לפי החזון של כחלון, בעקבות המס המשקיעים ימכרו את הדירות שהשכירו, השוק יוצף בדירות חדשות – והמחירים יירדו.

גם במשרד האוצר מתנגדים

אולם ההצעה עוררה גלים רבים, ויש לה מתנגדים אפילו בתוך משרד האוצר. כך למשל, נטען בתחילה כי הטלת מס של 1% משווי הדירה ללא קשר למיקומה וגודלה, אינה צודקת; בעקבות הביקורת, שונתה ההצעה וכעת היא כוללת נוסחה סבוכה לחישוב שיעור המס שישלם כל בעל דירה שלישית ומעלה (להערכת האוצר, יש יותר מ-50 אלף איש בישראל העונים לקריטריון זה).

אחרים מתריעים כי הטלת המס תשיג את האפקט ההפוך מזה שכחלון מייחל לו: בעלי הדירות, הם אומרים, לא יהססו לגלגל את המס על השוכרים – כלומר, להעלות את שכר הדירה כך שלא יצטרכו להוציא כסף על המס. כך, גם הדירות להשכרה יתייקרו מאוד ויתרחקו מהישג ידם של זוגות צעירים.

פתרונות אינסטנט במקום מדיניות 

אחרי תוכניתו של שר האוצר הקודם, יאיר לפיד, למע"מ 0% על דירות – שנכשלה ונקברה – נראה שבממשלה בכלל ובמשרד האוצר בפרט לא ממש יודעים איך לעצור את עליית מחירי הדירות, שנמשכת כבר קרוב לעשור. כל כמה חודשים צצה תוכנית חדשה שאמורה להביא את הבשורה, אבל יש בה יותר חורים מאשר בגבינה שוויצרית.

ניקח למשל את התוכנית הנוכחית. כחלון מאמין שהמס החדש יניא משקיעים מלרכוש דירות נוספות; אך כל מי שמכיר קצת את הפסיכולוגיה של הישראלי הממוצע, מבין שעבורנו, נדל"ן הוא סמל לביטחון כלכלי ונפשי. שוק המניות מסוכן, הפנסיות שלנו עוברות "תספורת" ומידלדלות: אלטרנטיבת ההשקעה היחידה שמוכיחה את עצמה לאורך זמן היא הנדל"ן.

כחלון לא למד את הלקח של לפיד?

הציבור הישראלי, ובתוכו רבים שהצביעו למפלגתו של כחלון, "כולנו", מגיב באכזבה לצעד החדש של שר האוצר. כך למשל, בדיון שערכנו בפייסבוק על החוק, כתב אחד הגולשים: "בואו ונגיד שמישהו קנה בירוחם 3 דירות שעלותן הכוללת אולי 2 מיליון שקל והוא משכיר אותן. עליו יחול המס. ומה קורה עם תושב המרכז שקנה דירה אחת באחד ממגדלי היוקרה בעלות של 15 מיליון שקל? עליו לא יחול המס. כמה שר האוצר יכול להיות רפה שכל ולא לראות את המצב לאשורו?".

גולש אחר קבע: "חוק לא טוב, מעוות ומנוגד להגיון כלכלי. בעיית הדיור לא תיפתר על ידי חוקים ומסים, אלא כשההיצע ישתווה לביקוש. אין קיצורי דרך. חשבנו שאחרי הפיאסקו של מע"מ אפס של לפיד , כחלון למד לקח – והתבדינו. מאכזב מאוד". בתגובה אחרת נכתב: "אין תוכנית, אין ממה להתרגש, עוד שנה יהיה שר חדש, חוקים ישתנו. הכל עבודה בעיניים. עצוב שככה מתנהלת מדינה שמחשיבה עצמה למתקדמת".

במציאות שבה מדיניות הממשלה בנושא הנדל"ן משתנה כמעט כל יום, עם פתרונות אינסטנט שרובם לא יוצאים לפועל, ואחרים מתגלים כחסרי כל השפעה – ייתכן בהחלט שבעוד שנה יהיה שר חדש שיציע הצעות משלו, והמס על הדירה השלישית יישכח כמו רעיונות אחרים לפניו. ובהחלט אפשר להמר שגם בעוד שנה, מחירי הדיור עדיין יוסיפו להיות גבוהים מדי.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד עורכי דין מוביל בתחום המסים, ומתמחה בעבירות מס הכנסה ומע"מ, הלבנת הון ועבירות כלכליות / צווארון לבן.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר