הלבנת הון היא ביצוע פעולה בכסף או ברכוש שמקורו בפשיעה, במטרה להסתיר או לטשטש את מקורו, את זהותם של בעלי הזכויות בו או את מיקומו, להטמיעו ברכוש חוקי ולהכינו לשימוש חוזר. עורכי דין המתמחים בהלבנת הון נדרשים למיומנויות מיוחדות לאור ייחודיות העבירה וחומרתה וכן לאור הסנקציות הלא סטנדרטיות שניתן להטיל כבר בשלבי החשדות.

עו"ד קרן זרקו זמיר מסבירה ל"כלכליסט" אודות עבירות הלבנות הון

חוק איסור הלבנת הון נועד להבטיח שלא יהיה ניתן להשתמש בהון שהוצא מהמחזור לצורך מימון עסקאות עברייניות נוספות, למנוע יצירת רווחים על ידי עבריינים ובכך לבטל תמריצים כספיים לעבור עבירה. הביטוי "הלבנת הון" מתייחס לכל פעילות פיננסית שאינה חוקית, כך שהפעילות הבלתי חוקית של הלבנת הון נעשית היום לא רק בידי חברי ארגוני פשע אלא גם בידי אנשים מן הישוב.

המלחמה בהלבנת הון

הלבנת הון קשורה באופן ישיר לפשיעה שאינה דווקא משתייכת לתחום עבירות הצווארון הלבן, מכיוון שפעמים רבות מדובר בכספים שהתקבלו מפעילות כגון סחר בסמים, סחר בלתי חוקי בנשק, סחר בנשים ובילדים או בגביית דמי חסות, ועשויים לעשות דרכם לחשבונות בנק המצויים ברחבי העולם. השיטה בדרך כלל זהה: הפקדת כסף (בדרך כלל מזומן) בחשבון בנק תוך טשטוש מקורו וזהות בעליו, כשבהמשך נעשות בדרך כלל פעולות פיננסיות תמימות למראה כגון המרות מטבע, רכישת נכסים פיננסיים, העברות לבנקים אחרים והעברות למדינות אחרות. לאחר שמקור הכסף טושטש, הכסף נראה "לבן" ולגיטימי. הוא הוטמע במערכת הכלכלית ואינו מעורר חשד.

עבירות מקור

הלבנת ההון הינה תמיד עבירה שנגררת אחרי עבירת מקור. כלומר אם אדם ביצע עבירות שייצרו לו הכנסות, כגון סחר בסמים, קבלת שוחד, ויפעל בהמשך כדי להלבין את ההכנסות שהופקו בעבירות, הוא מבצע בשלב השני עבירות הלבנת הון.

עבירת המקור היא העבירה הפלילית המניבה לעבריין כסף ורכוש שאותו הוא מטמיע במערכת הפיננסית הלגיטימית, כלומר "מלבין" את ההון.

עבירות מס כעבירות מקור לחוק איסור הלבנת הון

בשנת 2016 תוקן חוק איסור הלבנת הון באופן שעבירות מס שונות, בהיקפים מסוימים, הוגדרו כעבירות מקור לחוק אסור הלבנת הון.

לדוגמא העלמת מס בסכום של מיליון שקל בשנה, או 2.5 מיליון שקל בארבע שנים, תיחשב עבירת מקור, וכן אי דיווח על עסקת מקרקעין בשווי של יותר מ-1.5 מיליון שקל, או אי דיווח על עסקה למכירה או רכישה של נכס בשווי של יותר מ-100 אלף שקל. עם זאת, מדובר ברף שקל למדי להגיע אליו.

הענישה

חוק איסור הלבנת הון מפרט סוגי עבירות שונים והענישה המקסימלית על עבירות אלו הינה עד 10 שנות מאסר.

לצד רף הענישה המחמיר, חוק איסור הלבנת הון, מאפשר חילוט רכושו של מי שהורשע בעבירות הלבנת הון. צווים לחילוט זמני של רכוש יוצאים חדשות לבקרים גם בשלבים הראשונים של החקירות, שלב בו  מדובר בחשדות בלבד. חילוט זה, גם אם הוא זמני במקרה של חשד, עשוי להיות נרחב ולכלול רכוש רב, חשבונות בנק, נכסים ועוד – כאשר עלולות לחלוף שנים ארוכות של הליך פלילי ומשפטי עד לחילוט סופי של הרכוש או להחזרת הרכוש לבעליו. יוצא מכך, שאדם נענש באופן קשה גם כשהוא עדיין בחזקת חף מפשע.

ייעוץ משפטי וייצוג בתיקי הלבנת הון

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד הכולל עו"ד להלבנת הון שהינם מומחים ובעלי ידע וניסיון רב בייצוג נאשמים, חשודים וחברות בחקירות ובבתי משפט, בגין עבירות אלו, ובכלל זה:

  • תפיסת רכוש: ייצוג לקוחות אשר הרשויות מנסות לתפוס את רכושם בארץ ו/או בחו"ל, במקרים של חשד למעורבות בהלבנת הון.
  • הליכי חילוט רכוש הן בהליך פלילי או אזרחי: לעתים מבקשת המדינה לחלט את רכוש החשוד או הנאשם בהלבנת הון, כיוון שהושג על פי טענתה כתוצאה מביצוע העבירות.
  • הליכי שחרור מהקפאה: ייצוג לקוחות אשר חשבונות הבנק שלהם הוקפאו.
  • עיצום כספי: ייצוג וליווי משפטי ללקוחות אשר הוטל עליהם עיצום כספי, במסגרת ועדה להטלת עיצום כספי או הליכי ערעור על עיצום כספי. העיצום הכספי הינו קנס שנקבע בהתאם להפרות שונות שנקבעו, ומחושב לפי היקף ההפרה, נסיבותיה ונסיבותיו של המפר.

מה עושים במקרה של זימון לחקירה או מעצר?

לפני הגשת כתב אישום נגד חשוד בעבירות הלבנת הון, הוא נקרא לחקירה במשטרה או במשרדי רשות המסים ופעמים רבות אף נעצר לצורכי חקירה.

חשוב לזכור כי הזכות להיפגש ולהיוועץ עם עורך דין הלבנת הון מומחה הוא כבר בשלבי החקירה ובשלב המעצר. זכרו כי זוהי זכות בסיסית וחשובה ביותר, על מנת לשמור על זכויות הנחקר/העצור, למנוע פערים ביחסי הכוחות שלו אל מול החוקרים ובעיקר על מנת למנוע טעויות שעלולות לגבות מהחשוד מחיר כבד ביותר בעתיד.

משרד עו"ד קרן זרקו זמיר כולל עורכי דין מומחים להלבנת הון, העומדים לימין לקוחותינו בין אם הם נחקרים, חשודים או נאשמים בתיקי הלבנת הון. אנו מעניקים יעוץ משפטי וייצוג בבתי משפט לנאשמים בעבירות הלבנת הון בכל שלבי ההליך הפלילי, ומענה מיידי במקרים דחופים.

לקוחות ממליצים

עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
הריני מוצא לעצמי זכות וחובה לשבח את עבודתך הנאמנה, המקצועית, והמסורה ולהביע רגשי הערכתי ותודתי לעבודתך המבוצעת במסירות תוך השקעה מיוחדת ומתן יחס אישי ואנושי. יחסי האנוש המעולים שלך ממש ראויים לכל שבח וכך גם השירות. את מוכשרת ביותר, אכפתית, אנושית בצורה בלתי רגילה, ונעימת פנים וסבר. כאזרח, ואדם אשר נזקק לעזרה גדולה בתחום המשפטי ואשר קיבל את כל השירות והיחס הטוב רציתי להביע את תודתי. הינך כוכב עולה בשמי כל המערכת המשפטית במדינה, ולהערכתי מצפה לך עתיד מבטיח ביותר לאור כל הכישורים הנדירים שלך.
מנצהורי אסף
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא