fbpx
קטגוריות: מידע בנושא עבירות הלבנת הון

שינוי בחקיקה למניעת הלבנת הון קובע כי מעתה, מי שביצע עבירות מס ייחשב כמי שביצע הלבנת הון. המשמעות: הליך פלילי וענישה חמורים הרבה יותר.

עו"ד קרן זרקו זמיר מסבירה ל"כלכליסט" אודות עבירות הלבנות הון

לא פעם נדמה שהעלמת מס הפכה לספורט לאומי בישראל, וכי רק מעטים נתפסים ונענשים. אולם תיקון חדש לחוק הלבנות הון שייכנס לתוקף באוקטובר 2016, עומד להפוך את העניין הזה מתחביב המוני לפעילות אתגרית מסוכנת.

ב-17 באפריל 2016 פורסם תיקון מספר 14 לחוק הלבנת ההון בישראל, ובו חידוש משמעותי: כל מי שמבצע העלמת מס – כלומר, אינו מדווח כנדרש על הכנסות – ייחשב למי שביצע עבירת מקור של הלבנת הון. עבירת המקור היא עבירה פלילית כמו סחר בסמים, למשל, המניבה לעבריין כסף ורכוש שאותו הוא מטמיע במערכת הפיננסית הלגיטימית, כלומר "מלבין" את ההון.

הרף: מסכום של מיליון שקל בשנה

עד כה, עבירות המקור של הלבנת הון היו עבירות פליליות חמורות למדי: סחר בסמים, סחר בנשק, זיוף כספים, פגיעה ברכוש, הימורים בלתי חוקיים או שוחד. כעת מצטרפות לרשימה זו גם עבירות של העלמת מס ואי דיווח כחוק על הכנסות – אף שעשרות אלפי ישראלים, אם לא יותר, מבצעים אותן מדי שנה.

חשוב להדגיש שלפי התיקון החדש לחוק, רק העלמות מס מסוימות אכן ייחשבו לעבירת מקור של הלבנת הון. כך למשל, העלמת מס בסכום של מיליון שקל בשנה, או 2.5 מיליון שקל בארבע שנים, תיחשב עבירת מקור, וכן אי דיווח על עסקת מקרקעין בשווי של יותר מ-1.5 מיליון שקל, או אי דיווח על עסקה למכירה או רכישה של נכס בשווי של יותר מ-100 אלף שקל. עם זאת, מדובר ברף שקל למדי להגיע אליו.

ענישה כבדה עוד לפני ההכרעה המשפטית

התיקון החדש לחוק, שכאמור ייכנס לתוקף בתחילת אוקטובר 2016, הוא למעשה חוק "מיובא", שנועד להתאים את ישראל לדרישות מערכת המס הבינלאומית. בפועל, ההגדרות בחוק כרגע רחבות למדי וכוללות גם עבירות מס קטנות, במקום להתמקד רק באלה המעלימים מס בהיקפים גבוהים של ממש ונחשבים לעבריינים בקנה מידה משמעותי.

הרף הנמוך מחיל את החוק על עצמאים, שכירים, מנכ"לים, סמנכ"לי כספים וחשבים – וחושף אותם להליך פלילי קשה במיוחד, הכולל החרמת רכוש גם במקרה של חשד בלבד לעבירה. החרמה זו, גם אם זמנית במקרה של חשד, היא נרחבת וכוללת רכוש, חשבונות בנק, נכסים ועוד – כאשר עלולות לחלוף שנים ארוכות של הליך פלילי ומשפטי עד להחזרת הרכוש לבעליו. יוצא מכך, שאדם נענש באופן קשה גם כשהוא עדיין בחזקת זכאי, כי לא הוכחה אשמתו.

הוראת השעה הורחבה להלבנת הון

בעקבות התיקון לחוק הלבנת הון, רשות המסים הרחיבה את הוראת השעה, המאפשרת לכל אדם לבצע גילוי מרצון על העלמות מס שהיה מעורב בהן – לדווח מיוזמתו ובתמורה להימנע מהליך פלילי נגדו. הוראת שעה זו, שהיתה אמורה לפוג ביוני 2016, הוארכה עד ל-31 בדצמבר 2016, וכעת כוללת סעיף המאפשר קבלת חסינות למי שדיווח לרשות המסים על מעורבות בהעלמות מס ומכאן גם בעבירות של הלבנת הון.

מלבד החרמת הנכסים הזמנית כבר במקרה של חשד בלבד לעבירה, החוק קובע גם עונש מאסר של עד עשר שנים למלביני הון. החמרה זו מחזקת עוד יותר את האטרקטיביות הרבה של הליך הגילוי מרצון לעברייני מס המבקשים להסדיר את חובם למדינה ללא מעורבות פלילית.

ההליך מוצע בשני מסלולים אפשריים: מסלול אנונימי, בו מגישים את המידע לרשות ללא פרטים מזהים, מקבלים את המידע בדבר חבות המס הנדרשת לרשות המסים, ומחליטים אם להמשיך ולשלם; ומסלול מקוצר, שבו מגישים את המידע לרשות באופן גלוי ומשלמים את החוב בהליך פשוט ומהיר.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד עורכי דין מוביל בתחום המסים, ומתמחה בעבירות מס הכנסה ומע"מ, הלבנת הון ועבירות כלכליות/צווארון לבן.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר