fbpx
קטגוריות: מידע בנושא עבירות מס הכנסה

התירוצים המוזרים ביותר של נישומים בביקורות מס ברחבי הארץ.

צבע הכסף: התחמקות מתשלומי מס ומהם טיעונים רלוונטיים להימנעות מפלילים או הפחתת העונש

בשבועות האחרונים ביצעו נציגי רשות המסים מבצעים נרחבים של ביקורות בשטח, באזור ירושלים רבתי, תל אביב-יפו, בני ברק, אשדוד ועוד, ואל מול עסקים מכל התחומים, הסוגים והמינים. מבצע ייחודי אף הוקדש לעוסקים פטורים בכל רחבי הארץ, קהל שנהוג היה לחשוב לגביו כי יש לו גם 'פטור' מביקורות.

בפועל בחנו המבקרים הפרות הקשורות לרישום כנדרש וניהול ספרים, לאי דיווח על כספים (כולל כספים שעוברים באפליקציות דיגיטליות) ולהפרות של חוק צמצום השימוש במזומן.

בחלקו הראשון יסקור המאמר דוגמאות לתירוצים שונים של נישומים, ובחלקו השני את הפעולות שהיה צריך לעשות מבעוד מועד על מנת לא להיזקק לתירוצים אלו, תוך הימנעות מענישה, קנסות, שומות חדשות ומפסילת ספרים.

המתבלבלים, העסוקים והשכחנים – ביקורות במחוז תל אביב

עם תחילת השנה בוצעו ביקורות ב-166 בתי עסק בתל אביב. ב-21 בתי עסק (12%) נמצאו הפרות שונות, ובעיקר אי רישום / אי דיווח, וכן נמצאו 23 בתי עסק אשר הפרו את חוק השימוש במזומן (40% מתוך 58 בתי עסק שנבדקו).

דוגמאות נבחרות של 'תירוצים' בהם השתמשו חלק מבעלי העסקים ש'נתפסו' בת"א:
– "אני רושם רק ביום הפירעון" (עסק לשכירות עסקית – אי רשום צ'קים של 24,000 ₪).
– "היה לי לחץ, ולא הספקתי לרשום" (מסעדה – ביטולי עסקאות, הפרש קופה ואי רישומים).
– "כנראה התבלבלתי, זה קורה" (חנות תכשיטים – אי רישום קניות).
– "לא יודעת, אולי שכחתי" (תשלום באפליקציית ביט במתפרה).
– "הייתה לי בעיה עם המים, ולא הספקתי לרשום" (אי רישומים שונים במכון לשטיפת רכבים).

גם בירושלים נערכו 36 ביקורות. נמצא כי גן ילדים בעיר כלל לא מדווח על קיומו למס הכנסה, וכי כל תשלומי ההורים (מעל 55,000 ₪) נרשמו במחברת שנמצאה בגן. הגננת הסבירה: אמרו לי שזה עסק קטן, ולכן אין לי חובת דיווח".

בעלי חנות פלאפל ירושלמית אשר לא רשמו הכנסות מאשראי הסבירו כי העובדים הינם ילדים, ולכן "הם לא ידעו שצריך לרשום את האשראי בקופה הרגילה".
במספרה בעיר הקודש נמצא כי כל הכסף הולך ישירות לכיס ללא תיעוד, אך לדברי המנהל: "לא הייתי כאן, אני צריך לברר מול העובד שלי".

חנויות, דוכנים בשוק ונהגי מוניות – שליש מהעסקים באשדוד ביצעו הפרות

באשדוד נערכו בשבועות האחרונים רק 43 ביקורות, אבל בשליש מתוכן נמצאו הפרות של הוראות מס הכנסה שונות וגם כמה הפרות של חוק השימוש במזומן. מבקרי מס הכנסה עברו בין דוכנים ברחבי השוק, עלו על מוניות ברחבי העיר וקפצו לביקור בחנויות ואצל נותני שירות שונים.

גם כאן, חלק ניכר מההפרות היו קשורות לאי רישום של הכנסות שנתקבלו, ולעתים אף לאי ניהול ספרים כלל.

כך למשל, ניסו הרוכלים ברחבי השוק להצדיק את ההפרות: "אין לי מושג למה הקופה לא מראה את המכירות עד כה"; "אני רושם בסוף היום סיכום כללי של הכל ולא מפרט כל עסקה בנפרד"; ואפילו "אבא שלי החליף אותי, אבדוק במצלמות, אני בטוח שהוא רשם בקופה". הגדיל לעשות בעל דוכן לפירות וירקות אשר נמצא כי כלל אינו מנהל ספרים, אשר טען כי "הענין נמצא בטיפול רואה החשבון שלי".

כמו כן, 4 מתוך 5 נהגי מוניות באשדוד הפרו הוראות מסיבות שונות, בכללן: "לא הספקתי לרשום"; "רציתי לרשום אבל בדיוק עלו לי נוסעים"; "רגע, רק עכשיו התעוררתי, זו הנסיעה הראשונה שלי היום", ועוד כהנה וכהנה.

הסנדלרים היחפים – הפרות תמוהות בקרב רואי חשבון ומנהלי חשבונות

בכמה וכמה ביקורות שנערכו בסבבים האחרונים אצל מייצגים, נמצא כי חלקם אינם רושמים הכנסות כחוק. סוגיה זו תמוהה במיוחד, מאחר ומדובר בבעלי עסקים שתפקידם העיקרי להנחות את לקוחותיהם בניהול חשבונאי כחוק, כך שהם אמורים להיות הראשונים לשמור על החוק, או לפחות להיות מי שמכירים את ההוראות לעומק.

בבני ברק למשל, נמצאו שני משרדים – אחד לראיית חשבון והשני להנהלת חשבונות, אשר לא דיווחו בספרים על העברות בנקאיות, צ'קים ועוד תשלומים שונים, בסכומים העולים על 20,000 ₪ בכל משרד בנפרד.

לשני המשרדים לפחות היה את אותו התירוץ, התמוה עוד יותר לעוסקים בתחום זה:
– "לא הספקנו עדיין לרשום / אנחנו רושמים הכל במרוכז בסוף החודש".
וזאת מפי אלו האמורים לספר לנו כי כל הכנסה אמורה להירשם ברגע שהיא מתקבלת.
עם זאת, מבקרי מס הכנסה כבר היו פחות מופתעים מבעבר אל מול המייצגים. בביקורת שנערכה לפני מעט למעלה משנה בירושלים, נמצא רואה חשבון אשר לא דיווח על עסקאות בסך 44,000 ₪. כשנשאל כיצד זה שלא דיווח באופן מיידי, הוא טען: "לצערי חשבתי שיש לי 7 ימים להוציא חשבונית מס קבלה. אני רושם פעם בשבוע".

לא פטורים מביקורת

במבצע ייחודי זה נבדקו 201 עוסקים פטורים מאילת ועד לצפון הארץ, ובקרב 23% נמצאו ליקויים בניהול הספרים וברישום ההכנסות. עוסק פטור הוא מי שהכנסתו השנתית אינה עולה על כ-100,491 ₪ (נכון לשנת 2020), ולכן עסקאותיו פטורות ממע"מ. ביקורת על עוסקים פטורים היא משמעותית, מאחר ואם נמצא כי אלו מעלימים הכנסות, יתכן כי בפועל הם עוברים את תקרת הפטור וצריכים לשנות את רישומים לעוסקים מורשים, על כל המשתמע מכך.

דוגמאות לעסקים שזכו לביקורות היו: מאמן כושר, קוסמטיקאיות ובעלות מכון לפדיקור ומניקור, יועצת שיווקית, קונדיטורית, בלדר, משכירי לינה, ספריות ועוד. לדאבונם של אלו, במסגרת הביקורות נמצאו הפרות וליקויים רבים, בעיקר כאלו של אי רישום הכנסות. חלקם לא רשמו הכנסות מאפליקציות כמו 'ביט', או מכרטיסי אשראי והעברות בנקאיות ורבים מהם שילשלו מזומן לכיסם ללא תיעוד.

להלן דוגמאות להסבריהם של העוסקים הפטורים: "לא ידעתי שצריך קבלה, אף אחד לא טרח להסביר לי" "עזרתי לחברה ואלו היו ההוצאות שלי, פעם הבאה ארשום"; "חשבתי שהפתק שיוצא באשראי הוא מספיק כי זה רשום אצל חברת האשראי"; "אני לא רושמת כי אני שוקלת לסגור את העסק בעתיד"; "הייתי בתקופה קשה", ואפילו "יש לי בעיה ביד, חתולה נשכה אותי".

אז מה היו צריך לעשות?

נתמקד בשתי נקודות מרכזיות, אשר היו גכם הנפוצות ביותר בביקורות שצוינו.

ראשית, יש לרשום תקבולים כאשר אלו מתקבלים, או כלשון החוק -"מייד ובסמוך לקבלה". פקודת מס הכנסה מבהירה בסעיף 145ב' (פסילת ספרים בשל אי רישום תקבולים או אי ניהול קופה רושמת) מתי עשויה להתבצע פסילת ספרים בגין אי רישום תקבולים. מה שבטוח, התירוצים שהוזכרו מעלה אינם מהווים עילה מוצדקת שלא לפסול את הספרים.

בעצם, מבחינת מס הכנסה, מרגע שלא רשמתם תקבול, כל ספר התקבולים שלכם מוטל בספק, ולכן ניתן לפסול אותו. המשמעות של פסילת ספרים היא קנס גבוה היכול להגיע עד ל1% מהמחזור, ואף קבלת שומות חדשות ומעודכנות לפי מיטב השפיטה.

שימו לב כי לפני החלטה על פסילת ספרים, יזמנו אתכם לשימוע על מנת להשמיע טענות. שימוע זה הינו זכות ולא חובה, אבל אם תיצמדו לאיש מקצוע מנוסה יתכן והשימוע יהפוך את הקערה ויחסוך לכם הרבה עוגמת נפש בעתיד – אל תזלזלו בחומרה של פסילת ספרים.

למאמר מפורט אודות פסילת ספרים, לחצו כאן.

שנית, שימו לב למגבלות השימוש במזומן. בינואר 2019 נכנס לתוקפו החוק לצמצום השימוש במזומן התשע"ח, אשר מגביל את היקף ביצוע העסקאות במזומן, על פי קריטריונים שונים הקשורים לסוג העסקה והצדדים השותפים לה.

לפי עיקרי החוק בכל הקשור לעסקים, כאשר אחד הצדדים הוא עוסק ניתן לשלם/לקבל עד 11,000 ₪ במזומן, וכאשר שני הצדדים הם עוסקים, ניתן לשלם/לקבל עד 50,000 ₪ במזומן. מעבר לסכומים אלו, ניתן יהיה לשלם במזומן רק עד 10% מהעסקה.

לעיון במדריך מקוצר ופשוט אודות חוק השימוש במזומן זה לחצו כאן.

לסיכום ניתן לראות כי בעוד שהגברת האכיפה וגל הביקורת מצד רשות המסים אינה חדשים, התירוצים של הנישומים הולכים ומתחדשים, אך בהגברת מודעות ומהלכים אופרטיביים פשוטים, ניתן היה להימנע מהיזקקות לתירוצים אלו ולעבור את הביקורות בשלום. ואם בכל זאת הסתבכתם? אל תהססו לפנות לאנשי מקצוע מומחים על מנת למזער נזקים, להימנע מפסילת ספרים, מקנסות ועוד.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה למסים, המלווה את לקוחותיו בכל שלבי ההליכים, מביקורת, חקירה, מעצר ועד לייצוג מלא בבתי המשפט ואל מול רשויות המס.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר