fbpx
קטגוריות: מידע בנושא עבירות מס הכנסה

רשות המסים יצאה במהלך לאיתור בעלי דירות שאינם מדווחים על הכנסות משכר דירה שקיבלו, מזמנת חשודים לחקירות ופותחת נגדם בהליכים פליליים בשל העלמות מס. מה נחשב לעבירה ואיך אפשר להימנע מפלילים לפני שהרשות מגיעה אליכם?

במס הכנסה מתמקדים כעת בבעלי דירות אשר לא מדווחים על הכנסותיהם משכר דירה, סוגרים חשבון, 23/10/19

אם אתם משכירים דירה אחת או יותר ולא מדווחים עליה כעל הכנסה – רשות המסים מחפשת אתכם בחשד להעלמות מס. בעקבות פעילות אינטנסיבית לאיתור משכירי דירות שאינם מדווחים על הכנסותיהם משכר דירה, לאחרונה נעצרו אזרחים רבים מכל רחבי הארץ החשודים בהעלמת הכנסות של מיליוני שקלים, ונחקרו על ידי חוקרי מס הכנסה.

בין העצורים: ראש ישיבה וזוג שמשכיר חמש דירות יוקרה

במהלך קיץ 2014 נשלחו למעלה מ- 100,000 מכתבים מרשות המסים לאזרחים העובדים כשכירים, שאינם מנהלים תיק במס הכנסה, ובהם נדרשו לדווח על כל מקור הכנסה נוסף שיש להם מלבד משכורתם הרגילה, באמצעות טופס 5329. מי שבחר להתעלם מהמכתב וגם מהתזכורת שנשלחה בעקבותיו – מצא את עצמו מזומן לחקירה כחשוד בעבירת העלמת מס.

אותם חשודים שנעצרו לחקירה, רובם עובדים שכירים בני מעמד הביניים ומעלה, כוללים בין היתר מהנדס אלקטרוניקה ממעלות, ראש ישיבה ממודיעין עילית וגם זוג מבוסס מאוד מאזור השרון, שמשכיר לא פחות מחמש דירות יוקרה שלא דיווח על כך במשך שנים רבות.

עם זאת, השכרת דירות אינה נחלתם הבלעדית של בעלי אמצעים: ישראלים רבים רכשו דירות להשקעה בעבר וגם היום, בשל תשואה גבוהה יחסית לאפיקי השקעה אחרים. חלקם עשה זאת לפני שנים רבות, כשמחירי הדיור עוד היו נמוכים יותר, וכעת שכר הדירה מהווה עבורם הכנסה משמעותית נוספת.

הפטור ממס הכנסה על דמי שכירות: עד כ-5,000 ₪ בחודש

החשד להעלמת מס מהשכרת דירות גובר בדרך כלל כשמדובר בבעלים של שתי דירות ויותר: על פי החוק, קיים פטור תשלום מס על הכנסות שהתקבלו משכר דירה, רק עד סכום של כ-5,000 ₪ דמי שכירות (סכום המתעדכן בחוק משנה לשנה). לכן, סביר שמי שבבעלותו שתי דירות להשכרה – עובר את הסכום הזה ונדרש לשלם מסים.

הרשות פועלת בהתמדה כדי להגדיל את מקורות המידע שלה ולבדוק היכן קיים חשד להעלמות מס. כיום היא בודקת גם את רישומי הטאבו שמועברים אליה, בהם מופיעים שמותיהם של בעלי הדירות. מידע זה מוצלב עם המידע שיש ברשותה לגבי מי שהצהיר על הכנסות משכר דירה, ומי שאינו מצהיר למרות שרשום כבעל נכסים בטאבו – בהחלט צריך להתחיל לדאוג.

בכירים ברשות המסים טוענים כי עשרות אלפי אזרחים נוספים בישראל משכירים דירות ואינם זכאים לפטור, מכיוון ששכר הדירה שהם מקבלים עולה על 5,000 ₪ בחודש, אך הם עדיין לא מדווחים על ההכנסה הנוספת ולא משלמים שום מס. גם אם בעלי הדירות רואים בכך עניין שולי או לא חשוב, העלמת מס היא עבירה פלילית, שהעונש עליה חמור ביותר: קנסות כספיים גדולים במקרה הטוב, מאסר בפועל במקרה הגרוע.

העלמתם הכנסות משכירות? עדיין יש דרך להימנע מהליך פלילי

אז מה עושים כדי להימנע מעונשים כבדים? כדי להסיר את האיום, הדבר הטוב ביותר שאפשר לעשות הוא פשוט לשתף פעולה עם רשות המסים. אם כבר זומנתם לחקירה, ניתן לפנות להמרת ההליכים נגדכם בבקשה לתשלום כופר – תשלום של מעין קנס המוטל על החשוד ומשחרר אותו מאחריות פלילית.

אם רשות המסים עדיין לא הגיעה אליכם, זה כנראה יקרה בקרוב מאוד. במצב כזה מומלץ לבצע הליך של גילוי מרצון, לדווח מיוזמתכם לרשות המסים על ההכנסות שהועלמו, ולשלם את המס הנדרש במלואו. בתמורה לדיווח ולשיתוף הפעולה מצדכם, רשות המסים לא תפתח נגדכם בהליך פלילי. עם זאת, זהו הליך אשר ניתן לביצוע רק במקרה שבו רשות המסים טרם גילתה את דבר העלמת המס, ולכן כדאי לנצל את ההזדמנות לגילוי מרצון באופן מיידי.

ראוי לציין כי הליך גילוי מרצון הסתיים בסוף שנת 2019 ולא ברור האם ישוב. לעדכונים לחצו כאן. בכל מקרה ניתן להגיש בקשות לגילוי בהליכים חלופיים עליהם ניתן לקרוא במאמר כאן.

בכל מקרה של העלמת הכנסות מהשכרת דירות, או כל הכנסה אחרת שלא דווחה כחוק, חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין מומחה למסים, שיוכל ללוות אתכם ולהמליץ על דרך הפעולה הטובה והמתאימה ביותר עבורכם.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה לעבירות מס הכנסה, מע"מ, מכס, הלבנת הון וצווארון לבן ומספק ייצוג ויעוץ בחקירות כלכליות, הליכי כופר, גילוי מרצון ועוד.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר