fbpx
קטגוריות: התמודדות עם חקירה והליך פלילי

אדם שנאשם בעבירה פלילית ויצא זכאי, בדרך כלל סובל מנזקים כלכליים, מפגיעה בשמו הטוב וכמובן מעוגמת נפש – עד לפסיקת בית המשפט. מתי יוכל אותו אדם לקבל פיצויים על ההעמדה לדין, ובאיזה סכום?

 

הגשת כתב אישום נגד אדם משפיעה עליו בדרכים רבות: נזק כלכלי בעקבות הוצאות משפטיות ואובדן ימי עבודה, פגיעה בשמו הטוב, עוגמת נפש ופגיעה בזכות הבסיסית שלו לחירות ולכבוד. כשהנאשם מוצא את עצמו גם במעצר , הבעיות הללו רק הולכות ומחמירות. עם זאת, כאשר הנאשם נמצא זכאי, החוק מאפשר לו לדרוש דמי פיצויים לפי סעיף 80 לחוק העונשין, במטרה להחזיר לו את הכסף על ההפסדים הכספיים, אך גם לפצות על נזקים אחרים, שאינם כלכליים.

מהם השיקולים שמנחים את בית המשפט בפסיקת פיצויים לנאשם שנמצא זכאי?

  • זיכוי במשפט. מצב בו כתב אישום בוטל לאחר שהתביעה חזרה בה מהאישום, לפני תשובת הנאשם לאישום, אינו נחשב זיכוי.
  • לא היה יסוד אמיתי להגשת כתב אישום, או שקיימות נסיבות אחרות המצדיקות פיצוי. נדרשת קיומה של רשלנות מסוימת מצד התביעה, כאשר החליטה להגיש כתב אישום נגד הנאשם, או נסיבות אחרות שבית המשפט מוצא לנכון כמצדיקות מתן פיצויים.
  • האופן שבו התנהלו רשויות החקירה והתביעה במהלך המשפט, כלפי הנאשם.
  • האופן שבו התנהל הנאשם במהלך המשפט. האם שיתף פעולה בחקירותיו או בחר לשתוק, האם ניסה לשבש את הליכי החקירה, מסר מידע מופרך או לא מסר מידע כלל, וכדומה.
  • גודל הנזק או העוול שנעשה לנאשם בתקופת המשפט. עד כמה הנאשם ובני משפחתו נפגעו כתוצאה מההליך המשפטי, כולל פגיעה בשמו הטוב, בעסקיו, בבריאות הגוף והנפש.
  • תקופת המאסר והמעצר של הנאשם. שיקול משמעותי בקבלת ההחלטה לפצות את הנאשם.
  • אופי הזיכוי. אם הנאשם זוכה באופן מוחלט, פיצויים הם צעד הגיוני ונדרש ביותר. כאשר הזיכוי הוא מחמת הספק, בית המשפט ישקול בכל זאת מתן פיצויים, אפילו חלקיים.
  • נסיבות אישיות מיוחדות. מצב כלכלי קשה, מצוקה נפשית או נסיבות חיים מורכבות – יילקחו גם הם בחשבון במערכת השיקולים של בית המשפט בקביעת פיצויים.
  • שיקולי מדיניות כלליים של בית המשפט.

בסופו של דבר, ההחלטה הסופית אם לפצות נאשם שזוכה ובאיזה סכום, היא של בית המשפט ולפי שיקול דעתו, בהתאם למקרה הספציפי ולנסיבות המיוחדות לו. יש לזכור כי הסכומים שמקבל הנאשם כפיצויים הם סמליים וצנועים, ולא יכולים לפצות באמת על הנזקים והייסורים שעובר אדם חף מפשע שנשלח למאסר או למעצר, שלא באשמתו.

כיצד נקבע סכום הפיצויים?

פיצויים על הוצאות הגנה במשפט: בית המשפט יכול לפסוק פיצויים לכיסוי ההוצאות המשפטיות של הנאשם, אך במידה שעורך הדין שייצג את הנאשם ניתן לו מטעם הסניגוריה הציבורית – לא יהיו פיצויים על הוצאות הגנה.

פיצוי עבור תקופת המעצר או המאסר: על כל יום בו שהה הנאשם במאסר או במעצר, יקבל פיצוי בסכום של 300 שקלים.

פיצויים של כ-80,000 שקלים לנאשם שזוכה מאשמת סחר בסמים

דוגמה לפסיקה בעניין מתן פיצויים לנאשם שזוכה, התרחשה בתיק פלילי בו אדם נאשם בסחר בסמים אך זוכה על ידי בית המשפט. הוא הגיש בקשה לפיצויים, והשופט פירט את השיקולים השונים בהחלטתו: הזיכוי מאשמה היה מוחלט, ולמרות שלנאשם היה עבר פלילי – כבר שילם את חובו ויש לו זכות לפתוח דף חדש בחייו. בנוסף, בית המשפט התחשב בנסיבות האישיות של הנאשם, אשר בנו הקטן נולד פג ונמצא במצב בריאותי קשה.

בשל כל אלה, החליט בית המשפט להעניק לו פיצויים בסך של 79,372 שקלים, עבור שכר הטרחה ששולם לעורך הדין שייצג אותו במשפט, וכן תשלום עבור הימים בהם שהה במעצר.

משרד עו"ד זרקו זמיר מתמחה בייצוג וליווי נחקרים, חשודים ונאשמים בחקירות ובהליכים פליליים בתיקי מס הכנסה, מע"מ, הלבנת הון וצווארון לבן. המשרד מטפל כל שלבי ההליך מול בית המשפט או רשות המסים, ביניהם הגשת בקשות לפיצוי כספי לאחר זיכוי.

 

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר