עבירות מס של שכירים

אחוז השכירים במשק מהווה קרוב ל90% מכלל העובדים – רובם המכריע של העובדים בישראל. התפיסה הרווחת בקרב השכירים בהקשר לרשויות המס היא שמקום העבודה מסדר עבורם את כל הניירת ומתנהל מול הרשויות, ואילו העובד נדרש להתנהל מולן רק לעיתים רחוקות, כשיש צורך בהחזר או כשפונים אליו.

האם גם עובדים שכירים צריכים לדווח לרשות המסים?

רשות המסים יוצאת לעתים ביוזמות שמטרתן לאתר עובדים שכירים שמעלימים מסים, ולא מדווחים על הכנסות נוספות, כמו הכנסות משכר דירה, לדוגמא. במסגרת יוזמות אלו, לשכירים שאין להם תיקים במס הכנסה נשלחים טפסים למילוי פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסותיהם. מידע זה מוצלב כנגד נתונים מגורמים נוספים במטרה לזהות פערים והעלמות מס, ובעקבותיו רשות המסים עלולה להחליט לפתוח בחקירה נגד העובד, ובהמשך – גם בהליך פלילי.

במקרים בהן קיימת הכנסה נוספת שלא דווחה, כמו שכר דירה שהתקבל עבור נכס, חשבונות בחו"ל וכדומה, ישנה עילה להליך פלילי. המשמעות אינה בהכרח עונש מאסר, ויש פתרונות פשוטים יותר כגון הליך גילוי מרצון או הליך לתשלום כופר, וחשוב להתייעץ עם עו"ד מומחה בתחום המסים במקרים אלה.

מהו הליך גילוי מרצון?

הליך גילוי מרצון מאפשר לנישום לדווח על עבירות המס שביצע באופן יזום ולשלם את המס הנדרש ממנו, ואילו רשות המסים מתחייבת שבתמורה – לא יינקטו נגדו הליכים פליליים. הליך זה מתאפשר רק במקרים בהם אין כל חקירה המתנהלת כנגד הנישום.

מהו הליך כופר?

במידה שכבר נפתחה חקירה או הליך פלילי כנגד הנאשם בעבירות מס, במקרים מסוימים ניתן להגיש בקשה להליך כופר, המאפשר לנאשם לשלם מעין קנס כחלופה להליך הפלילי ולכתב האישום. גם במקרים אלה, חשוב להתייעץ עם עו"ד מומחה בתחום המסים.

לבעלי הכנסות שלא דווחו למס הכנסה (מהשכרת דירות או ממקורות אחרים), אנו ממליצים להקדים ולהגיש את הדיווח על ההכנסות במהירות האפשרית, ולהיעזר באיש מקצוע כעו"ד מומחה למסים שינחה האם יש לפעול במסלול של גילוי מרצון, תשלום כופר או בדרך אחרת.

קראו עוד על הדיווחים הנדרשים מעובדים שכירים

אודות המשרד

משרד עו"ד זרקו זמיר מומחה בפתרון סוגיות מורכבות מעולם המסים ופועל בתחום מזה 12 שנים. למשרד ניסיון עשיר ביעוץ וייצוג בתיקי מס על היבטיהם הפליליים והאזרחיים, וכן מיומנויות ייחודיות בטיפול בעבירות כלכליות (צווארון לבן, הלבנת הון ועוד) ובליווי הליכי גילוי מרצון, קנס מנהלי וכופר.

המשרד פועל תוך מזעור סיכונים וזירוז תהליכים, יחד עם שירות אישי ומסור הקשוב ללקוח ומספק לו מעטפת ביטחון והכוונה – החל משלב החשד, המעצר והחקירה, ועד לסיום כלל ההליכים.

ניתן ליצור עמנו קשר בכל עת.

נכתב ע"י