גניבה בידי עובד ציבור מוגדרת בסע' 390 לחוק העונשין ויש לה מעמד מיוחד בקרב עבירות הגניבה, ובהתאם לכך – זוכה גם ענישה חמורה במיוחד הכוללת הטלת קלון.

מאחר ועובד ציבור נושא תפקיד שבו הוא מחויב לאמון הציבור, הרי שגניבה על ידו נחשבת לפגיעה מהותית בטוהר המידות ולכן עבירה זו נחשבת עבירה חמורה במיוחד, אפילו יותר מעבירה של גניבה בידי מורשה או עבירה של גניבה ממעביד.

גניבה בידי עובד ציבור

מהי עבירת גניבה בידי עובד ציבור?

אם עובד ציבור גונב נכס של המדינה או כל דבר שהגיע אליו במסגרת או מכוח עבודתו כעובד ציבור, ודברים אלו עולים על סכום של אלף שקלים, הרי שמדובר בעבירת גניבה בידי עובד ציבור.

 

מיהו עובד ציבור?

החוק מגדיר מיהם עובדי ציבור בסע' 34 כ"ד לחוק העונשין. מדובר בעובדי מדינה (כולל חיילים), בעובדי רשויות מקומיות/חינוכיות, עובדי מועצה דתית, ביטוח לאומי, בנק ישראל, לשכת שירות התעסוקה וכן כל עובד או חבר הנהלה במפעל, מוסד, קרן או גוף שהממשלה שותפה בהנהלתם, ובכלל זה עובדים או חברי הנהלה בקק"ל, ההסתדרות הציונית העולמית וקרן היסוד. בנוסף לכך, כל נושא משרה על פי חיקוק וכן כל דירקטור, עובד או מועסק מטעם המדינה בחברה ממשלתית (כולל חברת בת ממשלתית או חברה מעורבת), נחשבים כעובדי ציבור לפי ההגדרה בחוק.

ענישה

לאור הפגיעה חמורה בטוהר המידות כאמור, קבע המחוקק הישראלי ענישה חמורה על עבירת גניבה בידי עובד ציבור, וזו יכולה להגיע עד ל-10 שנות מאסר בפועל, תוך הטלת קלון על המורשע. בפועל, בתי המשפט הישראליים רואים עבירה זו באופן חמורה כמו המחוקק, כך שגם הענישה בפועל היא חמורה מאוד.

ליווי מקצועי ייחודי

גניבה בידי עובד ציבור היא עבירת צווארון לבן כלכלית ייחודית ולכן גם המומחיות הנדרשת מאנשי המקצוע המלווים אתכם ייחודית אף היא. חשוב מאוד לבחור אנשי מקצוע המשלבים בין הבנה משפטית פלילית, הבנה פיננסית ומומחיות בתחום עבירות צווארון לבן כלכליות, כולל ניסיון עשיר והצלחות מוכחות בשטח.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה לעבירות צווארון לבן ומיסוי פלילי, הבקיא גם בהמרה של הליכים פליליים בדרכים מגוונות כגגון כופר מס, הליכים מנהליים ועוד. הנכם מוזמנים לפנות אלינו בכל עת להתייעצות.

לקוחות ממליצים

עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
הריני מוצא לעצמי זכות וחובה לשבח את עבודתך הנאמנה, המקצועית, והמסורה ולהביע רגשי הערכתי ותודתי לעבודתך המבוצעת במסירות תוך השקעה מיוחדת ומתן יחס אישי ואנושי. יחסי האנוש המעולים שלך ממש ראויים לכל שבח וכך גם השירות. את מוכשרת ביותר, אכפתית, אנושית בצורה בלתי רגילה, ונעימת פנים וסבר. כאזרח, ואדם אשר נזקק לעזרה גדולה בתחום המשפטי ואשר קיבל את כל השירות והיחס הטוב רציתי להביע את תודתי. הינך כוכב עולה בשמי כל המערכת המשפטית במדינה, ולהערכתי מצפה לך עתיד מבטיח ביותר לאור כל הכישורים הנדירים שלך.
מנצהורי אסף
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא