fbpx
קטגוריות: מידע בנושא עבירות מכס

עיצום כספי בעקבות עבירת מכס: מתי הוא יבוא במקום הליכים פליליים, ואיך נקבע הסכום לתשלום?

עורכת הדין זרקו זמיר מסבירה לאורלי וגיא מתי מוצרי הדיוטי פרי לא באמת פטורים ממס, ערוץ 10

חוק איסור הלבנת הון קובע כי כל אדם הנכנס לישראל או יוצא ממנה כשעמו סכום כסף העולה על 50,000 שקלים (גם במטבע זר או בהמחאה), וכן אדם המכניס או המוציא כספים העולים על 50,000 שקלים באמצעות הדואר או בכל דרך אחרת – חייב לדווח על כך למכס. זאת, מכיוון שהעברת כספים ממדינה אחת לאחרת היא אחת הדרכים הנפוצות היום להלבנת הון.

מינהל המכס יקבע: האם יוטל עיצום כספי?

כאשר אדם מפר את חובת הדיווח על כספים בסכום האמור, המכס פועל כנגדו בדרכים שונות בהתאם לחוק איסור הלבנת הון, אשר קובע את אופן האכיפה בהתאם לחומרת נסיבות המקרה, תוך הבחנה בין אכיפה פלילית לאכיפה מינהלית. המכס מוסמך להחליט אילו מקרים מתאימים לאכיפה מינהלית ולהביאם בפני הוועדה להטלת עיצום כספי, כאשר פעולת הוועדה לעיצום כספי הינה באחריות המכס, ונציג המכס עומד בראשה.

אכיפה פלילית ואכיפה מינהלית נגד עברייני מכס

אכיפה פלילית – במקרים חמורים בהם בוצעה פעולה ב"רכוש אסור" כפי שמגדיר חוק איסור הלבנת הון, במטרה להסתיר את מקור הרכוש או לשבש את הדיווח, חל סעיף 3 לחוק, הקובע עבירה פלילית ועונש מאסר של עד 10 שנים. כשהעבירה ברכוש האסור בוצעה שלא מתוך מטרה להסתיר את מקור הרכוש או לשבש את הדיווח, חל סעיף 10 לחוק, הקובע סנקציית מאסר של עד ששה חודשים.

אכיפה מינהלית – במקרים מסוימים שאינם נמנים על סעיף 3 לחוק איסור הלבנת הון, אך בוצעה בהם הפרה של חובת הדיווח על כספים בסכום של יותר מ-50,000 שקלים – ועדה להטלת עיצום כספי מוסמכת להטיל על העבריין עיצום כספי כחלופה להגשת כתב אישום פלילי. מדובר בסנקציה מינהלית, מהירה ואפקטיבית, שאין בצדה הרשעה בפלילים, כאשר סכום העיצום הכספי נקבע על ידי הוועדה בהתאם לנסיבות המקרה.

כיצד מתבצעת ההחלטה על הטלת עיצום כספי?

לאחר החלטת המכס להעביר את המקרה לטיפול הוועדה, העבריין שהפר את חובת הדיווח מוזמן לדיון. ההליך הוא מהיר יחסית ומתרחש בתוך 10 ימים מתפיסת סכום הכסף שלא דווח. למפר הדיווח ישנה הזדמנות להציג את טענותיו בפני הוועדה, שבודקת את נסיבות המקרה ומחליטה האם יש עילה להטלת העיצום הכספי. לבסוף, הוועדה מחליטה על גובה העיצום הכספי שיוטל על מפר הדיווח, אשר חייב לשלם את הסכום שנקבע בתוך 30 יום מקבלת דרישת התשלום.

שיקולי הוועדה להטלת עיצום כספי:

– האם מדובר בהאשמה ראשונה של הפרת דיווח?
– האם לחובת העבריין עומדים מקרים דומים נוספים?
– מה גובה הסכום שלא דווח לרשות המסים?
– עד כמה שיתף מפר הדיווח פעולה עם הרשויות בחקירתו?
– לאיזו מטרה יועדו הכספים?
– האם הפרת הדיווח נעשתה בכוונה תחילה או בתום לב?

גובה העיצום הכספי

גובה העיצום הכספי שמטילה הוועדה נע בין מינימום בגובה מחצית מהקנס שנקבע בחוק, ועד פי חמישה מהסכום שעליו לא דווח. יחד עם זאת, לוועדה סמכות לחרוג מסכומים אלה בהתאם לנסיבות המקרה או לנסיבות האישיות של מפר הדיווח.

משרד עו"ד זרקו זמיר מתמחה בתחום המסים – עבירות מס הכנסה, מע"מ, מכס, הלבנת הון וצווארון לבן. המשרד מייצג ומספק יעוץ משפטי וייצוג לחשודים ונאשמים בעבירות מכס. אם הינך חשוד או נאשם בהפרת חובת הדיווח למכס וזקוק לייצוג בפני הוועדה לעיצום כספי או בבית המשפט – צור איתנו קשר בהקדם ונשמח לעמוד לרשותך.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר