fbpx
קטגוריות: מידע בנושא עבירות מס הכנסה

חוק העבירות המנהליות מאפשר להטיל על עבריין קנס מינהלי במקום להעמידו לדין. בין היתר, החוק חל על עבירות מס טכניות כגון אי הגשת דו"ח שנתי של מס הכנסה במועד, אי הגשת דו"חות אישיים למס הכנסה במועד, אי העברת ניכויים במועד ואי הגשת דו"ח תקופתי למע"מ במועד.

עו"ד קרן זרקו זמיר מסבירה ל"כלכליסט" אודות עבירות מס טכניות והימנעות מהן

מתי יוטל קנס מינהלי ומתי יוגש כתב אישום?

כאשר נישום ביצע עבירת מס טכנית, ניתן להטיל בגינה קנס מינהלי במקום להעמידו לדין, בעוד שדווקא הגשת כתב אישום פלילי בעבירות מסוג זה הינה הליך חריג לכלל. אולם עצם הקביעה כי מדובר בעבירה מינהלית, לא גורעת מסמכותו של תובע להגיש כתב אישום כאשר הוא סבור שנסיבות המקרה מצדיקות זאת. במקרה כזה, עליו לפרט את הטעמים שבגינם הוא רוצה להגיש את כתב האישום, ובלבד שטרם נמסרה הודעה על הטלת קנס.

שיקול דעתו של תובע בדבר בחירתו בדרך של הגשת כתב אישום במקום בהטלת קנס מינהלי, מושתת על מספר קריטריונים כגון היקף העבירות, כמות הדו"חות שלא הוגשו, היקף הסכומים שלא שולמו, גובה המחזורים שלא דווחו, ועברו הפלילי של הנישום בתחום המיסוי. השיקול המרכזי שיעמוד לנגד עיני התובע יהיה האם המחדלים הוסרו או לא, כלומר – האם הדו"חות הוגשו או שולמו בסופו של יום.

במקרה בו החליט התובע על הגשת כתב אישום בגין עבירות טכניות, ניתן להגיש בקשה להמרת כתב האישום בקנס מינהלי גם לאחר הגשת כתב האישום, וזאת רק לאחר שהמחדלים נשוא כתב האישום הוסרו במלואם. יודגש כי במידה שלנאשם יש חובות לרשות המסים ו/או דו"חות נוספים שטרם הוגשו לרשות המסים, בקשת המרת כתב האישום בקנס מינהלי תידחה.

בבג"צ אליהו אפרתי נ' כרמלה אוסטפלד, נקבעה ההלכה כי דרך המלך היא הטלת קנס מינהלי, ואילו כתב אישום בגין עבירה מינהלית הוא חריג לכלל. במילים פשוטות, על ידי חוק העבירות המינהליות ניתן להטיל קנס מינהלי כחלופה להגשת כתב אישום פלילי, ועל ידי תשלום הקנס העבירה תכופר. עם זאת, בעבירות פשע (שעונשן שלוש שנות מאסר ומעלה) לא ניתן יהיה להטיל קנס מינהלי.

קנס מינהלי: לא תקף בעבירות מס מהותיות

עבירות מס מהותיות הינן עבירות שבהן ישנה כוונה, מודעות או זדון להתחמק מתשלום מס, ולא ניתן יהיה לבקש להמיר את העבירה בתשלום קנס מינהלי. הדרך הראויה במקרים מסוג זה היא לבקש להמיר את כתב האישום בכופר כסף.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה לעבירות מס, המעניק יעוץ משפטי וייצוג בעבירות מס הכנסה ועבירות מע"מ, הכולל ייעוץ וייצוג בשלבים הראשונים של חקירות ומעצרים, וכן ייצוג בניהול תיקים ובערעורים בבית המשפט בהליכי קנס מינהלי, כופר וגילוי מרצון.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר