fbpx
קטגוריות: מידע בנושא טופס 5329 ו-5328

מתוך כ-100 אלף בעלי הכנסות שקיבלו מכתב מרשות המסים ונדרשו לדווח על מקורות הכנסה באמצעות טופס 5329 או 5328, יותר מחצי התעלמו לחלוטין ורק 12 אלף איש פתחו תיק במס הכנסה. מה צפוי לקרות למי שלא הגיב לדרישת הדיווח?

עו"ד קרן זרקו זמיר מסבירה ל"כלכליסט" למה השכירים על הכוונת של רשות המיסים

האם לבעלי ההכנסות בישראל יש מה להסתיר? על פי הפרסום האחרון באתר TheMarker, מתוך 100 אלף אזרחים שבקיץ 2014 נשלח אליהם מכתב מרשות המסים בדרישה להצהיר על מקורות הכנסה, רק כמחצית מהם הגיבו למכתב. מתוכם, כ-12 אלף איש פתחו תיק במס הכנסה, ואילו המחצית השנייה התעלמה לחלוטין מהפנייה – למרות הצהרת רשות המסים כי אי-מענה עלול להביא לנקיטת הליכים פליליים.

בשנה שעברה יצאה רשות המסים ביוזמה חדשה שנועדה לאתר העלמות מס בישראל כתוצאה ממקורות הכנסה נוספים (כגון הכנסות משכירות), ושלחה יותר מ-100 אלף מכתבים אל בעלי הכנסות בישראל, שאינם מדווחים על הכנסותיהם ואין להם תיק במס הכנסה – רובם עובדים שכירים. נמעני המכתב נדרשו למלא את טופס מס' 5329 או 5328 – טופס פרטים אישיים והצהרה על מקורות ההכנסה שלהם, ולהחזירם לידי רשות המסים בתוך 30 יום.

הפנייה נעשתה מתוך הבנה כי גם עובדים שכירים בישראל עלולים להעלים מס, ולכן יש לפקח על הכנסות ממקורות נוספים שאינן מדווחות למדינה, מלבד המשכורת המתקבלת ממקום העבודה. בעקבות שליחת המכתב, כאמור, יותר מ-12 אלף מהנמענים החליטו לפתוח תיק במס הכנסה ולדווח על הכנסות אלו.

התעלמתם מהמכתב הראשון? המכתב השני בדרך

למרות שמועד המענה למכתב כבר חלף, רשות המסים החליטה לשלוח מכתב נוסף לכל אלה שלא השיבו, ובו תזכורת והבהרה כי התעלמות נוספת עלולה לגרום לנקיטת הליכים נגדם. האם משמעות הדבר היא שיותר מ-50,000 איש עומדים למצוא את עצמם נאשמים בעבירות מס? לא בהכרח. אמנם הרשות טוענת כי הליכים פליליים יינקטו רק במקרים חריגים, אך אינה מפרטת מהם אותם מקרים, ולכן, לכל מי שיש הכנסות שלא דיווח עליהם – מומלץ לשתף פעולה עם הדרישה לדיווח על מקורות ההכנסה.

חשוב לדעת כי שיתוף פעולה עם רשות המסים יכול רק להועיל למדווח. במקרה של אי-דיווח על הכנסות, כמו בכל מחדל אחר הקשור לתחום המסים, רצוי להסיר את המחדל בהקדם האפשרי, אם בעקבות הפנייה מרשות המסים ואם מתוך יוזמה אישית. קיבלת מכתב מרשות המסים ונדרשת לדווח על מקורות הכנסה? כדי להימנע מהליך פלילי יש להגיש דיווח מיידי, ובמידת הצורך – גם לפתוח תיק במס הכנסה ולשלם את המס הדרוש על כל הכנסה נוספת.

האם תשלום המס הנדרש ימנע הגשת כתב אישום?

רשות המסים רואה חשיבות רבה בהסרת המחדל על ידי נישומים, כך ששיתוף פעולה, דיווח ותשלום המס הנדרש בהחלט יעמדו לזכותו של הנישום. התעלמות מבקשת רשות המסים וחוסר שיתוף פעולה לא יגרמו לעניין להיעלם, להיפך. הם יהפכו אותו לקשה ומורכב יותר, ובמקרים מסוימים – גם להגשת כתב אישום ולהטלת עונש חמור הרבה יותר מזה שהיה ניתן במקרה של הסרת המחדל מלכתחילה.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד עו"ד מומחה בתחום המסים, המייצג נישומים בתיקי מס הכנסה ומע"מ ומטפל בהליכים שונים מול רשות המסים, ביניהם הגשת בקשות לגילוי מרצון, טיפול בהליכי כופר ועוד.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר