fbpx
קטגוריות: מידע בנושא עבירות מס הכנסה

רשות המסים הישראלית הגבירה את מאבקה בהעלמת המסים, במקביל למאמץ כלל עולמי להצר את צעדיהם של אלה שמנסים לתכנן מס או להבריח את כספם ממדינה למדינה. מרגישים לכודים? אל דאגה: הליך גילוי מרצון יכול לפתור לכם את הבעיה.

עו"ד זרקו זמיר על האמנה הבינלאומית לחילופי מידע פיננסי. תוכנית סוגרים חשבון (הוט 3), 26/2/19

השנה העברית החולפת תיזכר בחלחלה אצל לא מעט מהעוסקים בתחום המסים. שורה של צעדים שעליהם הכריז ראש רשות המסים, משה אשר, דחקה לפינה את מעלימי המס. צעדים אלה כללו הן הוראות חקיקה, שהחמירו את ההתייחסות הפלילית למעלימי המס; והן מעשים בשטח, כמו פשיטות רבות על חברות ומשרדים, וחקירות מתוקשרות בנושא הון שחור. כך למשל, מצאו עצמן בחדר החקירות יזמת הנדל"ן ענבל אור, וגם הדוגמנית בר רפאלי.

ההחמרה של הרשות בכל הנוגע להעלמות מס לא נולדה בחלל ריק, אלא היא תולדה של החרפת המאבק הכלל-עולמי בהעלמות מס ובהסטת כספים ממדינה למדינה, כדי להימנע מתשלומי מס. דוגמה עדכנית במיוחד היא החלטתה של הנציבות האירופית לגבי חברת אפל האמריקאית, שפעלה באירלנד מאז שנות ה-80' כדי להפחית ככל האפשר את תשלומי המס שלה. באוגוסט השנה קבעה הנציבות כי מקלט המס שקיבלה אפל לא היה חוקי, וכי עליה לשלם מס מפלצתי בגובה 13 מיליארד דולר.

חילופי מידע בין ישראל לארה"ב

אפל ואירלנד אמנם הודיעו כי בכוונתן לערער על קביעת הנציבות האירופית, אך עדיין מדובר במסר חד וברור: הרשויות האירופיות מכריזות מלחמה על תכנון המס, ובכוונתן לוודא שאיש, ובוודאי חברות ענק, לא יקבלו יחס מועדף בנושא. גם בארה"ב מחריפים את המאבק, וכחלק מכך, חוקק הקונגרס האמריקאי לפני מספר שנים את ה-FATCA – הוראות שנועדו למנוע מאזרחים אמריקאים את האפשרות לחמוק מתשלום מס.

כדי לעקוב אחרי הכסף, הוראות ה-FATCA דורשות מבנקים הפועלים מחוץ לארה"ב לדווח על כספים של אזרחים אמריקאים הנמצאים אצלם, גם אם אלה לא חשודים בעבירה. באחרונה חתמה גם ישראל על אמנת FATCA עם ארה"ב – וכתוצאה מכך, הבנקים הישראליים אמורים להתחיל להעביר מידע לארה"ב. על פי אתר רשות המיסים הישראלית, ההסכם הוא הדדי, כך שגם הבנקים האמריקאים יעבירו לישראל במקביל, את המידע שברשותם על לקוחות ישראליים המסיטים אליהם כספים מישראל.

ידוענים על ספסל הנאשמים

להסכמים הבינלאומיים נוספו שינויי חקיקה בישראל. כך למשל, נקבע לקראת סוף השנה כי מעתה, העלמת מס תיחשב כעבירת מקור להלבנת הון. פירוש חקיקה זו הוא החמרת היחס לעברייני מס, שייחשבו כעת גם כמי שעברו על חוק איסור הלבנת הון, ובהתאם יעמדו בפני סנקציות קשות – ובהן החרמת רכושם עוד טרם הסתיים המשפט הפלילי בעניינם וענישה חמורה יותר.

גם מאמצי האכיפה הוכפלו ושולשו: זה כמה שנים שידוענים מככבים גם במדורי הפלילים בחשד להעלמת מס. בר רפאלי, כאמור, נחקרה בעניין; כנגד ענבל אור נפתחה חקירה פלילית; ואילו הזמרים משה פרץ וקובי פרץ הורשעו השנה בעבירות מס חמורות. על קובי פרץ אף נגזר מאסר בן שנתיים. רשות המסים גם טורחת לפרסם בהבלטה פשיטות שלה על משרדיהם של נחקרים, ולהתגאות בסכום שהיא מכניסה לקופת המדינה כתוצאה מהמאבק בעברייני המס.

לא לעצמאיים בלבד

זה מספר שנים שרשות המיסים מוכיחה שוב ושוב כי כל הקהלים כשרים. מגמת ההחמרה לא דילגה גם השנה על קהלי השכירים, על בעלי הדירות המושכרות, או על קהלים אחרים שנדמה כי אינם עומדים בהגדרה הקלאסית של 'עברייני מס'. עשרות אלפי שכירים זכו למכתבים מרשות המיסים, הדורשת מהם להודיע לה על הכנסותיהם הנוספות על גבי טופס 5329, ורבים מן המאחרים להגיב כבר זומנו לחדרי החקירות או שנפתח הליך פלילי בעניינם. יחידות אחרות של הרשות מבצעות הצלבות בין דיווחי ההכנסות שברשותם לבין רישומי דירות בטאבו, ומזמנות לחקירות אזרחים ישראליים, שכירים או עצמאיים, החשודים בכך שאינם מדווחים על הכנסות מהשכרת דירות.

הגזר של רשות המסים

ברור, אם כן, שישראלים שעוסקים בהעלמת מס בדרכים שונות – באי דיווח כנדרש, בהעברת כספים למדינות אחרות במטרה להימנע מתשלומי מיסים ועוד – נמצאים כיום במצב קשה יותר מאשר לפני שנה. אפשרויות המילוט של הכסף למדינות אחרות מצטמצמות והולכות, כמו גם הסיכוי שרשות המסים תפספס את העבריין ותניח לו להמשיך במעשיו. אבל יש דרך לצמצם את הנזק, וגם היא נמצאת בידי רשות המסים, שהאריכה השנה את המבצע המיוחד המאפשר גילוי מרצון לנאשמים פוטנציאליים.

מדובר למעשה בהוראת שעה שתוקפה שב והוארך כמה פעמים, המספקת למעלימי מס הזדמנות להתוודות על מעשיהם ולשלם את חובם בשני מסלולים אפשריים, תוך הימנעות מפתיחת הליך פלילי נגדם. המסלול הראשון, גילוי מרצון אנונימי, מאפשר לכל אדם להעביר את המידע על ההכנסות הלא מדווחות אל רשות המסים, מבלי להסגיר את שמו; לאחר קבלת השומה, הוא יכול לבחור לשלם אותה, או להפסיק את ההליך, מבלי שהוא נחשף.
המסלול השני הוא גילוי מרצון מקוצר, המאפשר לגלות על העבירות, לשלם את המס ולזכות בחסינות פלילית והכל תוך פרק זמן קצר של מספר שבועות.

שתי האפשרויות תקפות כרגע רק עד סוף שנת 2016, ובהחלט מהוות חלון הזדמנויות לעברייני מס המבקשים להסדיר את חובם מול הרשות, מבלי לשאת בעונש.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה בייצוג נאשמים בעבירות מס, בעל התמחות ייחודית בהגשת בקשות לגילוי מרצון וליווי הליכים משפטיים מול רשות המסים.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר