בעבירות 'גניבה ממעביד', העובד מפר את נאמנותו ופוגע ביחסי האמון בינו לבין מי שמעסיק אותו, ולכן רואה המחוקק בעבירה זו עבירה חמורה במיוחד.

עבירת הגניבה היא עבירת רכוש, אך במקרים מסוימים קובע החוק נסיבות מחמירות מיוחדות לגניבה, כאלו המצדיקות ענישה חמורה במיוחד. עבירות כדוגמת אלו הן עבירות 'גניבה בידי מורשה' עליה תוכלו לקרוא בהרחבה במאמר נפרד כאן, וכן עבירת 'גניבה ממעביד' המתוארת במאמר זה. עבירות של גניבה ממעביד (המכונות גם 'עבירות גניבה בידי עובד') הן כאמור עבירות ייחודיות הנבדלות מעבירות גניבה רגילות.  סע' 391 לחוק העונשין קובע כי "עובד הגונב דבר שהוא נכס מעבידו, או שהגיע לידי העובד בשביל מעבידו, וערכו  עולה  על אלף שקלים חדשים, דינו – מאסר שבע שנים”.

עבירה מהותית שאינה רק עבירת רכוש

אף שנראה כי הענישה שנקבעה בצד עבירת 'גניבה ממעביד' אינה הגיונית או מידתית, מסתבר כי גם הענישה בפועל היא חמורה מאוד במקרים רבים. ההסבר לכך הוא שבתי המשפט רואים בעובד העובר עבירה זו, כמי שהפר ערכים וכללי יסוד מוסריים נוספים.

חשוב להבין כי בין עובדים למעבידים צריכה להתקיים מערכת יחסים עדינה של אמון ונאמנות, והעובד אף משמש כשליחו של המעביד. ערכים אלו הם קריטיים לתפקוד תקין במקום העבודה, ולאור קיומם המעביד עשוי לאפשר לעובד גישה חופשית לנכסיו, לסיסמאות, דוחות, חשבונות ולנתונים שונים נוספים אודותיו ואודות העסק. העובד אפוא נמצא בעמדת כוח מול המעביד, ובעבירת גניבה ממעביד, הוא בעצם מנצל עמדה זו ופוגע פגיעה חמורה באמון אותו הוא חב למעבידו, והוא אף יכול להסתיר את מעשיו בקלות ולאורך שנים רבות .

מאסר בפועל – מהלכה למעשה

מעבר לענישה חמורה הנובעת ממעשה העובד באופן ישיר, מציינים בתי המשפט שוב ושוב כי מדובר בעבירה שיש לגזור עליה ענישה שתהא גם מרתיעה 'למען יראו וייראו'. כך גם בפועל – הענישה בעבירות אלו חמורה, וכוללת לעתים קרובות מאסר בפועל, שקשה מאוד להימנע ממנו, גם כאשר קיימות נסיבות מיוחדות.

חשוב להבין כי מעבר לאישום בעבירת 'גניבה ממעביד', פעמים רבות מופתעים הנאשמים לגלות שלכתב האישום שלהם התווספו גם עבירות מס.  מדובר לרוב בסעיפי אישום שעניינם "העלמת הכנסות' –  עבירת מס חמורה היכולה להגיע עד לשבע שנות מאסר. ההסבר לכך הינו הנחיית היועץ המשפטי לממשלה ומדיניות הפרקליטות בשנים האחרונות, לפיהם מי שנאשמים בעבירות כלכליות בהיקפים גבוהים (אשר הניבו הכנסות של מאות אלפי שקלים),  יועמדו לדין גם על עבירות מס בגין הכנסות אלו.

גם הכנסות מגניבה חייבות בתשלום מס

חוקי המס בישראל אינם מבחינים בין הכנסות חוקיות ולא חוקיות, וגם במקרים בהם כספי הגניבה מוחזרים למעביד, לא ניתן יהיה לקזז 'הפסדים' אלו מול 'ההכנסות' מהגניבה'. מה ההיגיון לשלם מס על כספים שהושבו? ב'הלכת הירשזון', קבעו שופטי בית המשפט העליון כי חוקי המס בישראל אינם מאפשר 'קיזוז אחורה' של הפסד, כי אם רק קיזוז אל מול הכנסות עתידות.  היות וגניבה מתבצעת לפני שהחזרת הכספים מתבצעת, היא חייבת אפוא תמיד במס מלא. דברים אלו מבהירים את חשיבות ההיצמדות לאיש מקצוע הבקיא גם בדיני מיסים וגם בדין הפלילי.

שלילת פיצויי פיטורין במקרים של גניבה ממעביד

על פי החוק בישראל, עובד אשר פוטר על ידי המעביד זכאי לפיצויי פיטורין (חוק פיצויי פיטורים, התשכ"ג-1963). ובכל זאת, במקרים מסוימים מאפשר החוק לשלול את זכותו של העובד לפיצויי פיטורין, גם במקרים בהם הוא פוטר על ידי המעסיק.

עם זאת, חשוב לדעת כי שלילת פיצויי הפיטורין אינה יכולה להיות אוטומטית על ידי המעסיק, גם במקרים שיש חשד לגניבה ממעביד. סע' 17 לחוק מסמיך את בית הדין האזורי לעבודה לקבוע האם ניתן להפחית או לשלול את פיצויי הפיטורין של העובד בנסיבות שונות, והפסיקה מראה בפועל כי גניבה ממעביד אינה מובילה אוטומטית לשלילת פיצויים או הפחתתם.

הפסיקה מציינת כי עצם הפיטורין הם עונש בפני עצמו, וכי יש לקחת בחשבון את מכלול נסיבות ההעסקה לפני ההחלטה אם להפחית או לשלול פיצויים ובכלל זה: חומרת הנזק שנגרם למעביד; ההרתעה הנדרשת מול עובדים אחרים; תקופת ההעסקה; טיב היחסים בין הצדדים לאורך הזמן ;סוגיות אמון ואמינות לאורך תקופת ההעסקה; תרומת העובד לארגון/ מפעל ועוד.

חשיבות הליווי על ידי עו"ד מומחה ומיומן

על אף הענישה החמורה הנהוגה בתחום, הרי שכמו בכל הליך משפטי פלילי – כמעט תמיד יש מה לעשות על מנת למזער, לכל הפחות, את הנזקים. למשל, היות ומדובר בעבירות כלכליות פליליות, הן מחייבות התנהלות ללא רבב מצד הגופים השונים המעורבים בכל שלב ושלב – משטרה, פרקליטות, רשויות המס ועוד. לכן, לעתים די להראות פגמים בהליך על מנת להפחית את סעיפי האישום, להקטין את היקפי העבירה, ולעתים אף לבטל את כתב האישום כולו. מעבר לזאת, היות ועבירת גניבה ממעביד היא עבירה בנסיבות מחמירות, על הפרקליטות להציג שורה ארוכה של הוכחות לקיומן של נסיבות אלו. גם כאן, עו"ד מומחה בתחום עבירות הצווארון הלבן עשוי למצוא דרכים יצירתיות לנטרל את משקל הנסיבות או לעורר ספק לגביהן. לבסוף, עו"ד המומחה גם לעבירות כלכליות וגם לדיני מסים יוכל לפעול ביצירתיות לצמצום היקפי העבירה ו/או לצמצום שומת המס למינימום, ואולי אף יעלה בידו לבטל אישומים בעבירות מס, או המרתם לסעיפי אישום 'קלים' יותר.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה לייצוג בעבירות גניבה ממעביד, המייצג בתיקי מיסים, עבירות כלכליות ועבירות צווארון לבן, המלווה את לקוחותיו החל משלבי חשד וחקירה ועד לייצוג עד תום כל ההליכים. למשרד התמחות ייחודית ומוצלחת בהגשת בקשות כופר מס, בליווי הליכי גילוי מרצון ובאיתור דרכים יצירתיות למזעור ענישה ולהפחתת הסיכוי להליכים פליליים ניתן לפנות אלינו להתייעצות בכל עת.

לקוחות ממליצים

בשנת 2018 נכנסתי להליך של חדלות פירעון. במקביל הוגש נגדי כתב אישום בגין אי הגשת דוחות מס הכנסה באחת החברות. למרות שאין אומרים שבחו של אדם בפניו, אני מתעקש להוקיר תודה ולשבח את עורכת הדין זרקו זמיר עמוקות. זכיתי לייצוג מקצועי מאוד, יחס ואינטליגנציה רגשית תוך הבנה מעמיקה יוצאת מן הכלל של מצבי תוך ראיה צופה פני עתיד עבורי, והדבר לא יסולא בפז. הייצוג בוצע בניהול ואחריות יוצאים מין הכלל , ייאמר כי קרן תמיד היתה בדריכות והתמדה וגם בסיטואציות שאני איבדתי את סבלנותי היא ידעה להגיב ולהתייחס בצורה טובה ומכובדת. לסיכום אומר כי אני ממליץ בחום רב. ששי פז
ששי פז
הי קרן, בהחלט ממליצים עלייך! המלצה מכל הלב החלטתי לפנות לעו"ד קרן זרקו זמיר לטיפול בענייני כספים. קרן קיימה אתי שיחה ראשונה בה הסבירה את כל מהלך הטיפול בנושא כולל העלויות הכספיות הכרוכות בו. זכיתי לקבל הסברים מלאים על הנושא מבחינה משפטית וגם בכל הנוגע להיבטים הכספיים של הטיפול בנושא. בעקבות הטיפול המסור של קרן הכולל יחס ענייני, מאד רציני ומקצועי בנושא המשפט, החוק והכסף ברצוני להמליץ בכל פה ובלב שלם על פנייה לטיפול ע"י עו"ד קרן זרקו זמיר. בעניינים משפטיים וכספיים שהם לרוב לא נעימים, עו"ד קרן בהחלט יודעת לטפל בכזו נעימות ומאור פנים שבהחלט מקלים על הלקוח ועוזרים לו לצלוח את הנושא. תודה על הכל
רבקה
שמי בדיחי יהודה מפתח תקווה והנני מנהל חשבונות בעל משרד עצמאי. במסגרת עבודתי בהגשת דוחות ללקוחותיי העצמאים נקלעתי לחקירה במס הכנסה בגין עבירת רשלנות של השמטת נתוני הכנסות של לקוח בתום לב. נחקרתי במשרדי מס הכנסה בחולון ועברתי חוויה לא נעימה בלשון המעטה. בנקודה זו הייתי חייב איש מקצוע מנוסה והמליצו לי על עו"ד קרן זרקו זמיר ממשרד עו״ד המתמחה בדיני מסים ועבירות צווארון לבן בפתח תקוה שעשתה עלי רושם חיובי ביותר הן מבחינה מקצועית, הן באמפתיה שרחשה לי והן בדאגה האישית לאדם שבי. לאחר שניתחה בפניי את המצב לאשורו קיבלתי את המלצתה להגשת בקשת כופר מרשות המיסים ולהימנע מהליך משפטי עם כל הכרוך בכך הן מבחינה כספית והן נפשית. לשמחתי הרבה בקשת הכופר שהגישה עו"ד זרקו זמיר התקבלה והכופר שהושת עלי הינו סכום מינימלי ביותר. בזאת אני מביע את תודתי העמוקה לקרן היקרה וממליץ בחום לפנות למשרדה. בברכה בדיחי יהודה
יהודה בדיחי
הגעתי למשרדה של עורכת הדין קרן זרקו זמיר עם שק של בעיות.... מאותה השניה בא נכנסתי למשרדה בפתח תקווה הרגשתי שאת כל הבעיות שלי העברתי לקרן. תמיד הייתה עונה לי לטלפון ,והיו הרבה שיחות.... מסבירה בנחת במקצועיות רבה. אין ספור של שיחות שהיא ניהלה מול החוקרים או מנהלים כאשר הייתי תחת חקירה. היו המון פעמים שהייתי בחקירה ופתאום נזכרתי בעצות שקרן אמרה לי שמאוד עזרו לי בחקירות. אני מאוד מקווה שלא תגיעו למצב שבו אני הייתי ,אבל אם כבר הגעתם לחקירה ברשות המיסים יש רק טלפון אחד שיכול לעזור לכם וזה הנייד של עורכת דין קרן זרקו זמיר.
רחמים יועץ מס בדימוס
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
הריני מוצא לעצמי זכות וחובה לשבח את עבודתך הנאמנה, המקצועית, והמסורה ולהביע רגשי הערכתי ותודתי לעבודתך המבוצעת במסירות תוך השקעה מיוחדת ומתן יחס אישי ואנושי. יחסי האנוש המעולים שלך ממש ראויים לכל שבח וכך גם השירות. את מוכשרת ביותר, אכפתית, אנושית בצורה בלתי רגילה, ונעימת פנים וסבר. כאזרח, ואדם אשר נזקק לעזרה גדולה בתחום המשפטי ואשר קיבל את כל השירות והיחס הטוב רציתי להביע את תודתי. הינך כוכב עולה בשמי כל המערכת המשפטית במדינה, ולהערכתי מצפה לך עתיד מבטיח ביותר לאור כל הכישורים הנדירים שלך.
מנצהורי אסף
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
רוצה להמליץ בחום על עו"ד קרן זרקו זמיר. חייב לציין שטיפלה באופן רגיש , מקצועי , יסודי בבעיה משפטית שנקלעתי אליה. קרן טיפלה בכל העניינים המשפטיים המורכבים ללא דופי , ועשתה ככל שביכולתה לסייע עם פס"ד הוגן ככל שניתן. אם חלילה אדרש בעתיד לסיוע משפטי בתחום ההתמחות של קרן , ללא ספק היא האופציה היחידה מבחינתי - ממלחץ בחום !!
זיזוב דנאל