fbpx

חקיקה חדשה המגבילה את השימוש במזומן, במטרה להצר את צעדיהם של מעלימי מס וגורמי פשיעה וטרור. בתחילת 2019 יוצא השלב הראשון, צפוי כי בהמשך, לאחר תקופת הסתגלות במשק, משרד האוצר יפעל להגביל את השימוש במזומן אף עוד יותר. ניתן לקרוא כאן בהרחבה אודות השינויים הנוספים לחוק אשר נכנסו לתוקפם ב-1 באוגוסט 2022.

בינואר 2019 יוגבל השימוש בכסף מזומן! עו"ד זרקו זמיר מדברת על החוק, סוגרים חשבון, (הוט 3) 25/12/18

 

במטרה להילחם בהון השחור ולמזער את האפשרויות להעלמת מס, חוקקה הכנסת את החוק לצמצום השימוש במזומן התשע"ח 2018, שתוקפו החל מה-1 בינואר 2019. במסגרת החוק, האפשרויות לביצוע עסקאות במזומן מוגבלות לפי סוג העסקה והצדדים השותפים לה.

ריכזנו עבורכם את עיקרי החוק:

ראשית, החוק מבדיל בין "עוסק" ל"אדם שאינו עוסק". עוסק הוא אדם או גוף, המבצע עסקת מכירה או מתן שירות במסגרת עסקיו. כך, שגם אם אדם הוא בעל עסק, אך העסקה, כדוגמת מכירת רכב, איננה במסגרת עיסוקו, הוא נחשב לאדם שאינו עוסק.

העסקאות המוגבלות:

  • ניתן לשלם/לקבל עד 11,000 שקל במזומן, כאשר אחד מהצדדים לעסקה (הקונה או המוכר) הינו עוסק
  • מעל 11,000 שקל, כאשר אחד מהצדדים לעסקה הינו עוסק, ניתן לקבל/לשלם עד 10% מסכום העסקה במזומן או 11,000 שקל, הנמוך מבניהם. (סעיף זה מייצר מצב פחות הגיוני, לפיו ניתן לבצע עסקה במזומן בסכום מסוים עד 11,000 שקל, אך אסור לקבל סכום זה כחלק מעסקה).
  • ניתן לקבל/לשלם עד 50,000 שקל במזומן, כאשר שני הצדדים לעסקה אינם עוסקים (משמע, שני אנשים פרטיים). גם כאן אם סכום העסקה עולה על 50,000 שקל, ניתן לקבל רק עד 10% ממנה במזומן.
  • ניתן לקבל/לשלם עד 55,000 שקל במזומן, כאשר אחד מהצדדים לעסקה הינו תייר (הגדרת מזומן כוללת מטבע זר. הסכום הוא חישוב של פי 5 מהקבוע ב"פרט (1)", שכיום עומד על 11,000 ויכול להשתנות לפי הוראת שר האוצר).
  • מתנות: לא ניתן לתת ו/או לקבל סכום גבוה מ-50,000 שקל במזומן.
  • בני משפחה: ההוראות לעיל אינן חלות על קרובי משפחה, למעט תשלום שכר עבודה ("קרובי משפחה" – הורים, בני זוג, ילדים, אחים, נכדים ובני זוג של כל אחד מאלו ו'אדם אחר הסמוך על שולחנו')

*הסכומים כוללים מע"מ

שימוש בהמחאות:

החוק מגביל גם את השימוש בשיקים והיסבם, באופן זה:

  • עוסק לא יכול לתת או לקבל תשלום בשיק, במסגרת עיסוקו ואף לא כתרומה או כהלוואה, מבלי ששם מקבל השיק נקוב (רשום). (אין לתת/לקבל "צ'ק פתוח")
  • אדם שאינו עוסק לא יכול לקבל שיק ע"ס יותר מ-5,000 שקל מבלי ששמו נקוב בשיק.
  • על כל שיק מוסב חובה שיופיע שם המסב ותעודת הזהות שלו.
  • לבנק אסור לפרוע שיק מבלי ששם הנפרע נקוב בו או שיק מוסב שעולה על 10,000 שקל אם השיק הוסב יותר מעם אחת או אם לא נקובים בו שמות המס והמוסב ומספר ת.ז של המסב.

חשוב לדעת שביצוע עסקאות במזומן מעל הסכומים הנקובים בחוק לצמצום השימוש במזומן מהווה עבירה פלילית לכל דבר ועניין והעונש על כך נע בין עיצומים כספיים, דרך קנס של עד פי 20 מהסכום שקבוע בסעיף 61(א')(4) לחוק העונשין – משמע קנס בגובה של עד 226,000 שקל. לעיתים עבירה מסוג זה יכולה להיחשב למעשה מרמה, אז הדין הוא עד לשלוש שנות מאסר בפועל. לצורך חוק זה, עסקה רכישת מוצר, שירות, שכר עבודה, תרומה והלוואה (למעט מגופים פיננסים מפוקחים).

יש לשים דגש שהכתוב לעיל אינו בלשון החוק ואינו מהווה את כלל סעיפי החוק, אלא רק את הרלוונטיים לרוב האוכלוסייה ויש לקחת בחשבון שישנם חריגים נוספים. בכל מקרה של ספק, מומלץ מאוד להתייעץ עם בעל מקצוע הבקיא בחוק.

ניתן לקרוא כאן בהרחבה אודות השינויים הנוספים לחוק הצפויים באוגוסט 2022.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד עורכי דין מוביל בתחום המסים, ומתמחה בעבירות מס הכנסה ומע"מ, הלבנת הון ועבירות כלכליות/צווארון לבן.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר