fbpx
קטגוריות: מידע בנושא הליך גילוי מרצון

*בטרם תקראו מאמר זה, חשוב שתדעו כי נוהל גילוי מרצון, כפי שהיה בהוראות השעה המיוחדות, הסתיים ביום 31/12/2019. על פי פרסומים של רשות המסים נוהל גילוי מרצון עתיד לחזור והנכם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו לצורך בירור העניין . לעדכונים לחצו כאן. 

עם זאת, גם כאשר נוהל גילוי מרצון אינו בתוקף, עומדת בפניכם אפשרות להימנע מהליך פלילי בגין עבירות מס עליהן ניתן לקרוא במאמר כאן.

חוסר ההיגיון בסיום הליך גילוי מרצון 2019. עו"ד זרקו זמיר בתוכנית סוגרים חשבון (הוט 3), 24/12/19

בעל חשבון בנק בחו"ל? הזדמנות אחרונה לדווח למדינה ולהתחמק מהליך פלילי.

רגע לפני שבנקים בכל העולם יתחילו לדווח לרשות המסים בישראל על חשבונות בחו"ל של תושבי המדינה, רשות המסים מאפשרת לבעלי הון להצהיר עליהם באמצעות הליך משופר ואנונימי של גילוי מרצון, במסגרתו כל בעל חשבון זר בחו"ל יוכל לדווח על חשבון הבנק בחו"ל וההכנסות שנבעו ממנו ולמנוע פתיחה בהליכים פליליים נגדו.

13322990 m

בעקבות המשבר הכלכלי: מדינות מתחייבות לדווח זו לזו על הון של אזרחים

בעבר נושא החשבונות בחו"ל היה טאבו, כאשר הסיכוי שרשות המסים תקבל מידע עליהם היה אפסי – אבל לאחרונה המצב משתנה. בעקבות המשבר הכלכלי העולמי וההבנה כי העשירים ביותר לא משתתפים בנטל המס, מדינות העולם הבינו עד כמה חשוב לשתף מידע, וכיום בנקים נדרשים לבחון את מקורות הכסף של הלקוחות שלהם.

השינוי החל בחקיקת חוק התאמת המיסוי הזר בארה"ב, ה־FATCA, המחייב כל מוסד פיננסי במדינות השונות לדווח לרשות המסים האמריקאית על חשבונות של אזרחי ארה"ב המתנהלים אצלו. לאור העובדה שמוסד שמסרב לשתף פעולה מסתכן בסנקציות נגדו, הצליחה ארה"ב להכניע אפילו את הבנקים השוויצריים הידועים כדיסקרטיים במיוחד. כעת, רוב הבנקים בעולם החלו לדרוש מאזרחי ארה"ב המחזיקים בחשבונות אצלם להסדיר את נושא מיסוי ההון ולהציג על כך אישור מרשויות המס.

בעקבות מהלכים אלו, גם ה-OECD החל בקידום אמנת שיתוף מידע בין רשויות המס, ומחייבת את עשרות המדינות החתומות עליה לדווח זו לזו על ההון בו מחזיקים אזרחיהן.

חובת דיווח על הון – בקרוב גם בישראל

אמנם ישראל עדיין לא נמנית על המדינות שחתמו על האמנה (מכיוון שפקודת מס הכנסה מונעת זאת ממנה), אך רשות המסים ומשרד המשפטים מקדמים בימים אלה תיקון לחוק, שכבר עבר בקריאה ראשונה בכנסת ויאפשר לישראל לעשות זאת, יחד עם החלטת ממשלה שנוסחה על ידי משרד האוצר ורשות המסים, שצפויה להתקבל בקרוב. בנוסף, תקנות חדשות שיזמה נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, מגבילות משמעותית את החיסיון בין בנקים ללקוחותיהם, ומאפשרות לרשות המסים לאתר מעלימי מס ביתר קלות. במקביל, רשות המסים הישראלית כבר פנתה לארה"ב בבקשה להעביר מידע על חשבונות של ישראלים בתחומיה. הבקשה טרם התקבלה אך ההערכה היא שתאושר.

אילו הכנסות חייבות בדיווח?

החל משנת 2003, שונתה שיטת המיסוי בישראל משיטה טריטוריאלית (בה המס חל על הכנסות נישום מישראל בלבד) לשיטת מיסוי פרסונלית (כזו שבה כל הכנסותיו של תושב ישראל חייבות במס, ללא קשר למקום בעולם בו הופקו). לאחר השינוי, כל הכנסה, רכוש או הון של תושב ישראל – מכל מקום בעולם – חייבת בדיווח לרשות המסים בישראל

יש לך הון בחו"ל? רשות המסים כבר בעקבותיך

סמנכ"ל חקירות ברשות המסים, אבי ארדיטי, אמר לאחרונה בכנס לשכת רוה"ח: "יש בידי היום רשימות של ישראלים שמחזיקים חשבונות בנק בחו"ל בעשרות מיליארדי שקלים, והם צפויים לקבל פנייה מרשות המסים. אנחנו נמצאים בעידן אחר, שבו מידע זורם גם מחו"ל לישראל ואנחנו יודעים להפעיל גם מקורות בארץ שיודעים לספק לנו חומר, וזה דבר שעברייני המס צריכים להבין אותו".

לישראלים רבים נכסים רבים בחו"ל שאינם מדווחים, לרבות חשבונות בנק. רשות המסים רוצה לעודד חשיפת הכנסות שמקורן בחו"ל, ולכן פירסמה לפני כשנתיים וחצי הוראת שעה לגבי הליך הגילוי מרצון, המתייחסת לנכסים המצויים בחו"ל. הוראת שעה זו היתה תקפה כשנה, וכיום אינה בתוקף.

מהו הליך גילוי מרצון?

הליך גילוי מרצון קיים במדינת ישראל משנת 2005. הליך זה מאפשר לאדם או חברה לדווח מיוזמתם לרשויות על עבירות מס שביצעו, כמו אי דיווח, ניהול ספרים כוזב, העלמת הכנסות או פעולות אחרות שבוצעו במטרה להתחמק מתשלום מסים. ההליך מאפשר למצהיר להימנע מהליכי חקירה ומעמידה בפני דין פלילי, בתנאי שישלם את המס שהועלם במלואו – עם ריבית והצמדה – והוא תקף כל עוד המצהיר עשה זאת מיוזמתו ולא לאחר פנייה או חקירה של הרשות.

הוראת השעה החדשה: הליך גילוי מרצון אנונימי

בהתאם לפרסומים האחרונים בנושא, בכוונת רשות המסים לפרסם הוראת שעה חדשה בעניין גילוי מרצון של נכסי ישראלים בחו"ל. במטרה להגביר את אמון הציבור בתהליך, תאפשר הרשות להגיש בקשות לגילוי מרצון באופן אנונימי. בהמשך, לאחר בחינת החוב, יימסר לרשות השם המלא של המדווח להמשך הליכי בדיקה ודיווח.

שינוי נוסף שמתוכנן הוא יצירת מסלול מהיר לגילוי "כסף קטן": מי שמחזיק עד 2 מיליון ש"ח בחו"ל יוכל להגיש דו"ח מתקן באופן גלוי, יחד עם בקשתו. במקרה זה הרשות תעביר את התיק לפקיד השומה לבדיקת הבקשה, והמס ייגבה ללא תהליך של בחינה מעמיקה וארוכה של הרשות.

הוראת השעה החדשה צפויה להתפרסם בקרוב והיא תהווה הזדמנות אחרונה לבעלי הון בישראל המחזיקים בחשבונות זרים בחו"ל להימנע ממעורבות פלילית בשל העלמת מסים. ברשות המסים מזהירים כי ברגע שיגלו את החשבונות הזרים – לא תהיה לנאשמים הזדמנות חוזרת להימנע מענישה, וקוראים לבעלי ההון לנצל את האפשרות לגילוי מרצון בהקדם.

משרד עו"ד זרקו זמיר מומחה בנושא מיסים, ומטפל בתיקי מס הכנסה, מע"מ, צווארון לבן והלבנת הון.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר