fbpx

עבירה חמורה הסתיימה ללא מאסר בפועל או קנסות גבוהים.

עו"ד קרן זרקו זמיר מסבירה ל"כלכליסט" אודות עבירות מס טכניות והימנעות מהן

א', קבלן במקצועו, סיכם עם לקוחה על ביצוע עבודות בנייה שונות שעבורן קיבל סכום של 50 אלף ש"ח בחמישה תשלומים. א' לא הנפיק חשבוניות על קבלת תשלומים אלה, עד שזומן לחקירה ברשות המסים, ולכן נאשם בחמש עבירות של אי רישום תקבול על פי פקודת מס הכנסה – עבירה על כל חשבונית.

בדרך כלל, עבירה מסוג זה נחשבת לעבירה טכנית בלבד, שנעשתה ללא כוונה פלילית ואינה כרוכה בעונש מאסר. אולם בבית המשפט, התביעה טענה כי יש להתייחס למקרה זה כאל עבירה מהותית שנעשתה במטרה להתחמק מתשלום המס, ואף ניסתה להוכיח כי אכן היתה כוונה כזו, כאשר העונש המקובל על ביצוע עבירות מסוג זה הוא מאסר בפועל. 

קראו עוד על ההבדל בין עבירת מס מהותית לטכנית.

חמש העבירות אוחדו לעבירה אחת

הנאשם פנה למשרדנו לייצוג משפטי, במהלכו העלינו בבית המשפט מספר טענות ובקשות – ביניהן הבקשה להתייחס לחמש העבירות כאל עבירה אחת. מכיוון שמדובר באותה העסקה שבוצעה מול אותה לקוחה וספריו של הנאשם לא נפסלו על ידי רשות המסים, עובדה זו מעידה על כך שהרשות עצמה לא רואה את האירוע כחמור במיוחד, נוסף לעובדה שלנאשם אין עבר פלילי ושהוא כבר נקט בצעדים הדרושים כדי לתקן את מעשיו עוד לפני הגשת כתב האישום כנגדו. כמו כן, נטען כי ישנן גם נסיבות אישיות הדורשות התייחסות במקרה זה: מצבו הכלכלי הקשה של הנאשם, חובות רבים, נסיבות חייו ועוד.

בנוסף, משרדנו טען כי העונש שדרשה התביעה הוא עונש חמור שלא תאם את העבירות שיוחסו לנאשם בכתב האישום, בפרט לאור הסכומים הנמוכים יחסית שיוחסו לו ולאור העובדה שהנאשם הסיר את המחדלים.

ללא כוונת זדון להתחמקות ממס – העבירה אינה מהותית

בעקבות טענות אלו, ולאור פסקי דין עדכניים דומים שהצגנו בבית המשפט – בהם המחדלים הוסרו ובית המשפט הסתפק במאסר על תנאי וקנס ללא מאסר בפועל – קבע השופט כי טענות התביעה שמדובר בעבירת מס מהותית הן חסרות בסיס, וכי לא היתה כל כוונת זדון להתחמק מתשלום המס. כמו כן, קיבל השופט את הטענות שהועלו להגנתו של הנאשם, ואף החליט כי יש צורך להתחשב במצבו האישי המיוחד. לכן פסק כי למרות טענות התובעת, ולמרות שמדובר בעבירה שהיא "מכת מדינה" שקשה לאתר ולמנוע, לא נמצאה סיבה במקרה הזה לשנות את הענישה המקובלת.

בזכות הניסיון הרב של משרדנו בתחום המסים והיכרותנו עם הפסיקה העדכנית של בתי המשפט בישראל בנושאים אלה, העונש שנגזר על א' בתיק הסתכם ב-10 חודשי מאסר על תנאי, תשלום קנס בסך 10,000 ש"ח ב-20 תשלומים שווים, ובחתימה על התחייבות להימנע מעבירות מס נוספות בסך 20,000 ₪ – ללא מאסר בפועל או עונשים כבדים אחרים.

משרד עו"ד זרקו זמיר מתמחה בייצוג לקוחות ונאשמים בעבירות מס בפני רשות המסים, כולל הגשת בקשות להמרת הליכים פליליים בהליך כופר וייצוג בבית המשפט.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר