fbpx
קטגוריות: מידע בנושא עבירות מכס

סמארטפון חדש בחו"ל אולי עולה פחות מאשר בישראל, אבל ניסיון להכניס לארץ מוצרים החייבים בתשלום מס הוא עבירה פלילית לכל דבר – ועלול לעלות ביוקר אם נתפסים עם המכשיר המוברח.

כל מה שצריך לדעת על חוקי המכס לפני שטסים לחו"ל. עו"ד זרקו זמיר בתוכנית סוגרים חשבון (הוט 3), 15/4/19

זה לא סוד שמחירם של סמארטפונים חדשים בחו"ל, נמוך משמעותית ממחירם בישראל. אבל למרות שרכישה של אייפון בארצות הברית, למשל, יכולה לחסוך כמה מאות שקלים, לא כולם לוקחים בחשבון את העובדה שעל רכישות מסוג זה שבוצעו בחו"ל חובה לשלם מכס בעת ההגעה לישראל. מי שנתפס מבלי להצהיר על האייפון החדש שהסתיר בכיס האחורי – עלול לשלם מחיר הרבה יותר כבד ממה שהצליח לחסוך.

כל מוצר שנרכש בחו"ל בשווי של יותר מ-200 דולר, חייב בדיווח במסלול האדום במכס בזמן החזרה לישראל. מעבר במסלול הירוק עם מוצר יקר כמו סמארטפון מבלי לדווח עליו כנדרש, מהווה עבירה פלילית לכל דבר. מי שייתפס כשהוא מנסה להבריח את הטלפון ללא דיווח – מכשירו יוחרם, וכדי לקבלו בחזרה ייאלץ לשלם את המס הנדרש בתוספת קנס מנהלי גבוה.

שילם מחיר יקר על קניית אייפון בזול

תשלום קנס מנהלי או כופר בעבירות מכס נועד להחליף את ההליך הפלילי המוטל על מבצע העבירה, כאשר סכום הקנס זהה לסכום המס המוטל על המוצר. באחד המקרים שהתרחשו לאחרונה בנתב"ג, אדם חזר מחופשה בחו"ל כאשר ברשותו מכשיר אייפון 6 חדש, וניסה לעבור איתו במסלול הירוק – מבלי לדווח.

לרוע מזלו הוא נתפס, ונאלץ לשלם מסים בגובה 1,100 ₪ על המכשיר עצמו, וקנס בגובה של 1,100 ₪ נוספים. בסופו של דבר, הטלפון שעליו שילם רק 3,000 ₪ בחו"ל – הגיע למחיר של 5,200 ₪, בנוסף לאי הנעימות הרבה הכרוכה בהסתבכות עם רשות המסים.

ומה לגבי רכישת מוצרים באינטרנט?

תשלום מכס לא חל רק על סמארטפונים או מוצרים אחרים שנופשים בחו"ל מביאים איתם לישראל, אלא גם במקרה של רכישה שבוצעה באינטרנט, שהפכה לנפוצה מאוד בשנים האחרונות. כיום אפשר ליהנות מפטור ממס יבוא על רכישת מוצרים מאתרים שונים בחו"ל בשווי של עד 75 דולר. מעבר לסכום זה – חובה לשלם את המס במלואו.

במקרה של דברי דואר, יש מי שמנסה לעקוף את החוק ולהצהיר על גבי החבילה כי היא מכילה מוצרים בשווי נמוך יותר מתכולתה האמיתית וכך להתחמק מתשלום, אך זהו תרגיל שלא תמיד מצליח: המכס מבצע ביקורת ופותח חבילות באקראי, ובמקרים בהם מתגלה פער בין ההצהרה שעל האריזה לבין התכולה האמיתית – החבילה מוחרמת מיד.

חבילה מחו"ל הוחרמה במכס? תתכוננו לקנס

כדי לקבל את המוצרים שהוחרמו על ידי המכס, יש לפנות לרשות המסים ולבקש לשלם את המס הנדרש על המוצר בתוספת קנס מנהלי או תשלום כופר – במקרים חריגים של הזמנה בסכום גבוה מאוד. ועדת התפיסות של רשות המסים תדון בבקשה ותחליט אם להחזיר את החבילה, מה יהיה גובה המס והקנס שישולם, או אם בכלל להחרים את החבילה לצמיתות, במקרה של הברחת מוצר לא חוקי לישראל (כמו סמים למשל) או מוצרים הדורשים רשיונות יבוא או תקנים (תרופות, סיגריות ועוד).

לפני רכישה בחו"ל באופן אישי או דרך האינטרנט, רצוי תמיד לבדוק מראש מה שווי המוצר והאם הוא חייב במס, ולחסוך אי נעימות והסתבכות בעבירה פלילית. בכל מקרה של תפיסה על ידי המכס, הניסיון לחסוך כסף עלול להפוך לחוויה לא זולה ולא רצויה בכלל.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד עורכי דין מומחה לתחום המסים, ומייצג חשודים ונאשמים בתיקי העלמות מס, מכס, הלבנת הון וצווארון לבן.

 

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר