לא תמיד עבירת מס הכנסה או עבירת מע”מ תתגבש לכדי הגשת כתב אישום והרשעה פלילית. במקרים מסוימים ניתן להסב עבירות מס פליליות לעבירות מינהליות, כך שבמקום להעמיד את העבריין לדין וליצור עומס רב על מערכת בתי המשפט, ניתן להמיר את העבירה הפלילית בתשלום קנס מינהלי, שלאחר תשלומו יראו את העבריין ככזה ששילם את חובו וריצה את עונשו.

עו”ד קרן זרקו זמיר מסבירה ל”כלכליסט” אודות עבירות מס טכניות והימנעות מהן

עבירת מס טכנית: המרת ההרשעה בקנס מינהלי

חוק העבירות המינהליות, התשמ”ו-1985, נחקק במטרה להסב מספר סוגי עבירות פליליות לעבירות מינהליות, ובין היתר, חל גם בעבירות מס טכניות כגון אי הגשת דו”חות מס הכנסה במועד, אי הגשת הצהרת הון במועד, אי העברת ניכויים במועד ואי הגשת דו”חות מע”מ תקופתיים במועד. עם זאת, לתביעה תמיד תהיה הזכות להגיש כתב אישום גם בעבירה מינהלית כדוגמת אי הגשת דו”חות במועד, בתנאי שהיא רשמה את הטעמים לכך וביניהם הנסיבות בהן נעברה העבירה, היקף העבירה וכדומה.

אם אכן הוגש כתב אישום בגין עבירת מס טכנית כלשהי, אך בסופו של יום מחדלי כתב האישום הוסרו, ניתן יהיה לפנות אל מסלול הקנס המינהלי שהינו “דרך המלך” במקרים אלה. במסגרת הליך הקנס המינהלי, מוגשת בקשה אל רשויות המס, ולאחר בדיקה של פרמטרים שונים בעניין הנאשם הספציפי, הבקשה עשויה להתקבל. אם אכן אושרה הבקשה לקנס מינהלי והנאשם שילם את הקנס, כתב האישום שהוגש יימחק ולא תהיה הרשעה פלילית.

עבירת מס מהותית: תשלום כופר במקום ניהול הליך פלילי

מגמת הענישה בבית המשפט הינה הטלת עונש מאסר בפועל בצירוף מאסר על תנאי וקנס. אלא שבמקרה של עבירת מס מהותית כגון העלמת מס, אי רישום תקבולים, הגשת דו”חות כוזבים, ניכוי תשומות פיקטיביות או הוצאת חשבוניות פיקטיביות, קיים הליך אפשרי של תשלום כופר כספי במקום ניהול הליך פלילי, לפי שיקולים שונים כגון חומרת העבירה, נסיבות ביצוע העבירה, נסיבות חייו של הנאשם, הסרת המחדלים וכדומה.

הליך גילוי מרצון: אפשרות דיווח על עבירות מס ביוזמת הנישום

בשנת 2005 רשות המסים פרסמה את “נוהל גילוי מרצון” שמטרתו לעודד נישומים, בעלי תפקידים בחברות, מייצגים ועוסקים לפנות אל הרשות, ללא שנפתחה כנגדם חקירה, ולדווח מיוזמתם על מחדלים ועל עבירות מס שביצעו. כל פנייה כזו נבחנת על ידי סמנכ”ל בכיר לחקירות מס, במידה שהיא מאושרת – לא יינקטו הליכים פליליים כנגד הפונים, שיופנו לטיפול במישור האזרחי בכדי לתקן את מחדליהם.

משרד עו”ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה לעבירות מס, המעניק יעוץ משפטי וייצוג לנאשמים בעבירות מס הכנסה ומע”מ, הכולל סיוע מיידי לפונים אל רשויות המס, במטרה למנוע פתיחת הליכי חקירה כנגדם ונקיטה בהליכים במישור הפלילי, וכן יעוץ וייצוג נישומים בהליכי קנס מינהלי, כופר, גילוי מרצון, חקירות ומעצרים.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ’ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג’רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

dooble logo
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה במיילפגישת ייעוץ