fbpx
קטגוריות: מידע בנושא טופס 5329 ו-5328

במכתב שנשלח בחודש האחרון ליותר מ-100 אלף עובדים שכירים בישראל, דורשת רשות המסים דיווח מלא על מקורות הכנסה בתוך 30 יום, במטרה לאתר העלמות מס. מה מומלץ לעשות במקרה כזה?

עו"ד קרן זרקו זמיר ב"וואלה!" – אם אתם שכירים, רשויות המס מחפשות גם אתכם

במסגרת יוזמה חדשה של רשות המסים לאיתור העלמות מס, נשלחו במהלך החודשים יוני ויולי 2014 יותר מ-100 אלף מכתבים לבעלי הכנסות בישראל שאין להם תיק במס הכנסה ולכן לא מדווחים על הכנסותיהם, בדרישה למלא טופס פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה.

רשות המסים השכילה להבין כי גם הכנסותיהם של העובדים השכירים בישראל צריכות להיות תחת ביקורת הדוקה כדי למנוע העלמות מס ככל הניתן, ולכן המכתבים נשלחו בעיקר לעובדים שכירים שלחלקם יש מקור הכנסה נוספת, כגון הכנסות משכירות על דירות ונכסים שאינן מדווחות למדינה, ולא בעצמאים ובעלי עסקים המגישים דו"חות תקופתיים לרשות המסים באופן קבוע.

מה רשות המיסים תעשה עם המידע שתקבל?

המכתב, הנושא את הכותרת "דו"ח פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה בארץ ובחו"ל", דורש מהנמענים למלא את הטופס וההצהרה, ולהחזירם בתוך 30 יום מרגע קבלת המכתב. המידע שרשות המסים תקבל באמצעות אותם טפסים יוצלב ככל הנראה עם מידע קיים נוסף לגבי כל אחד מבעלי ההכנסות, כגון בעלות על דירות ונכסים הרשומים על שמם בטאבו – אך אינם מדווחים ולא משולם עליהם מס על הכנסות משכירות כקבוע בחוק.

במקרה של חשד להעלמת מסים של ממש בעקבות מילוי הטופס והצלבת המידע, רשות המסים עלולה לדרוש הגשת דו"חות שנתיים מפורטים, ובהמשך לפתוח בחקירה פלילית כנגד נישומים החשודים בהעלמת הכנסות, בהתאם לממצאים.

איך מומלץ למלא את הטופס במקרה של הכנסות שלא דווחו למס הכנסה?

למעלימי הכנסות היו שתי דרכים עיקריות לפעול כדי להימנע מאישום פלילי בעקבות ביצוע עבירות מס: הדרך הראשונה היתה גילוי מרצון, בה ניתן לעשות שימוש לפני שהמידע על העבירות מגיע לידי רשות המסים. גילוי מרצון איפשר לנישום לדווח על עבירות המס שביצע באופן יזום, לשלם את המס הנדרש, ואילו רשות המסים, מצדה, מתחייבת שלא יינקטו נגדו הליכים פליליים. ההליך הסתיים בסוף שנת 2019, ולא ברור אם ישוב במהלך שנת 2020.

הדרך השנייה היא תשלום כופר, שנועדה למצבים בהם רשות המסים כבר פתחה בחקירה או בהליך פלילי כנגד נאשם בעבירות מס. במקרים מסוימים, הליך הכופר מאפשר לנאשם לשלם מעין קנס כחלופה להליך הפלילי ולכתב האישום, בכך לסיים את העניין.

במצב הנוכחי, כשרשות המסים דורשת ממקבלי המכתבים למלא דו"ח פרטים אישיים והצהרה על הכנסות – לא ברור האם היא תתייחס לכך כתחילתו של הליך גילוי מרצון עבור מעלימי הכנסות ותאפשר להם לשלם את המס על ההכנסות שלא דווחו במשך התקופה, או שהמידע שתקבל יהווה למעשה ראשית חקירה, ותחילתו של הליך פלילי נגד מי שימסור לה את המידע שדרשה. אם זו תהיה גישת רשות המסים כלפי מעלימי מס, הרי שבקשה לגילוי מרצון לא תתקבל – אך במצב כזה, הגשת בקשה לכופר עשויה למנוע את האישום הפלילי.

לכן, לבעלי הכנסות שלא דווחו למס הכנסה (מהשכרת דירות או ממקורות אחרים), מומלץ להקדים ולהגיש את הדיווח על ההכנסות במהירות האפשרית, ולהיעזר באיש מקצוע כעו"ד מומחה למסים שינחה האם יש לפעול במסלול של גילוי מרצון, תשלום כופר או בדרך אחרת.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד עו"ד מומחה למסים, ומטפל בתיקי מס הכנסה, מע"מ, צווארון לבן והלבנת הון. מוזמנים ליצור עמנו קשר. 

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר