fbpx
קטגוריות: מידע בנושא הליך גילוי מרצון

*בטרם תקראו מאמר זה, חשוב שתדעו כי נוהל גילוי מרצון, כפי שהיה בהוראות השעה המיוחדות, הסתיים ביום 31/12/2019. על פי פרסומים של רשות המסים נוהל גילוי מרצון עתיד לחזור והנכם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו לצורך בירור העניין . לעדכונים לחצו כאן. 

עם זאת, גם כאשר נוהל גילוי מרצון אינו בתוקף, עומדת בפניכם אפשרות להימנע מהליך פלילי בגין עבירות מס עליהן ניתן לקרוא במאמר כאן.

חוסר ההיגיון בסיום הליך גילוי מרצון 2019. עו"ד זרקו זמיר בתוכנית סוגרים חשבון (הוט 3), 24/12/19

אזרחי מדינת ישראל נדרשים לדווח על כל הכנסותיהם בצורה מדויקת לרשות המסים, כאשר נישומים שאינם מדווחים אודות הכנסותיהם או שמדווחים דיווחים כוזבים – עוברים עבירות מס.

במקרים כאלה, רשות המסים עלולה לנקוט בהליכים פליליים כנגד אותם הנישומים ואף להגיש נגדם כתב אישום, שעשוי להוביל להרשעה ואף לעונש מאסר בפועל.

למרות דברים אלה, בשנת 2005 פרסמה רשות המסים את "נוהל גילוי מרצון", במטרה לעודד נישומים שעברו עבירות מס לדווח דיווחי אמת ולתקן את הנעשה – ובכך להימנע מהליך פלילי והגשת כתב אישום.

מהו נוהל גילוי מרצון?

נוהל גילוי מרצון נועד לאפשר לנישומים לפנות מיוזמתם אל רשות המסים בפנייה כנה, מבלי שנפתחה חקירה כנגדם, ולמסור דיווחים מתוקנים ואמיתיים במקום הדיווחים הכוזבים שדיווחו בעבר. בתמורה, רשות המסים מבטיחה שלא לנקוט בהליך פלילי כנגד הנישום, ובכלל זה להימנע מהגשת כתב אישום נגדו.

באילו עבירות מס ניתן לעשות בו שימוש?

הליך הגילוי מרצון חל לגבי עבירות מס שנעברו בארץ או בחו"ל. מדובר בעבירות מס מהותיות כגון השתמטות ממס, העלמת הכנסות, ניהול ספרים כוזבים וכדומה. הליך הגילוי מרצון אינו חל לגבי עבירות מס טכניות כגון אי העברת ניכויים או אי הגשת דו"חות.

מתי כדאי לבצע גילוי מרצון?

נישומים בוחרים בהליך של גילוי מרצון לאחר שהם מבינים כי עדיף להם להקדים את רשות המסים – שעתידה לקבל מידע על עבירות מסים שבוצעו על ידיהם ולהגיש נגדם כתב אישום. כך, למשל, במקרה של בעל המאוים על ידי אשתו בהליך הגירושים כי היא תפנה לרשות המסים ותלשין על העלמות מס שביצע, או מעביד שפיטר עובד שלו, המאיים לפנות לרשות המסים להלשין עליו כי הוא מעלים מסים, עדיף לבחור בגילוי מרצון ולא להמתין לפתיחת חקירה ברשות המסים והגשת כתב אישום.

בקשה לגילוי מרצון צריכה לעמוד במספר קריטריונים:

פנייה כנה שנעשתה ביוזמת הנישום, ולא בעקבות פתיחת חקירה או בדיקה של רשות המסים או רשות אחרת (כגון משטרת ישראל, הכנ"ר, בית המשפט, רשות ניירות ערך, הרשות לאיסור הלבנת הון והרשות להגבלים עסקיים).
אין בידי רשות המסים או רשות אחרת מידע קודם הקשור לגילוי מרצון, לרבות חקירה ומידע בתיקי חברות קשורות או שותף של הנישום. לעניין זה, מידע שפורסם באמצעי התקשורת ייחשב למידע המצוי בידי רשות המסים. בנוסף, נדרש כי מידע זה לא יופיע בכתב תביעה, כתב הגנה, כתב אישום בהליך אזרחי או הליך פלילי בבית משפט או בית דין בישראל.

רשות המסים לא החלה בבדיקה אזרחית של התיקים הקשורים לנישום או לגורמים קשורים שיש להם נגיעה לגילוי מרצון.
הנישום הגיש הצהרת אמת, תיקן את הדיווח הכוזב ושילם את מלוא המס הנדרש על פי הדיווח המתוקן.

למה מומלץ להגיש בקשה לגילוי מרצון באמצעות עו"ד מומחה לעבירות מס?

מאחר שהליך הגילוי מרצון הינו הליך רגיש ומורכב, יש לבצע אותו בצורה מקצועית ביותר. מטבע הדברים, קיים יתרון גדול לגילוי מרצון הנעשה באמצעות עו"ד מומחה למסים, כאשר עו"ד בתחום המסים המנוסה במיסוי אזרחי ופלילי – יכול להוות יתרון משמעותי.

בניגוד ליועץ מס ורואה חשבון, לעורך דין יש יתרון מהותי ככל שהדברים נוגעים למידע רגיש ומסמכים שמועברים על ידי הנישום למייצג במסגרת הליך גילוי מרצון – החיסיון. חיסיון עו"ד-לקוח הינו חיסיון מוחלט שחל על ידיעות, אמרות, מסמכים וכדומה, שהוחלפו בין עו"ד ללקוחו במסגרת טיפול משפטי, ודברים אלה נשארים בין הלקוח לעו"ד המייצג אותו.

חיסיון מוחלט זה בדבר אי גילוי מידע ודברים שגילה או העביר הלקוח לעורך הדין במסגרת הליך גילוי מרצון, לא קיים עבור אנשי מקצוע אחרים (לרבות רואי חשבון ויועצי מס) ותקף לעורכי דין בלבד. לכן, מומלץ לנהל את הליך הגילוי מרצון אך רק באמצעות עורך דין מומחה לעבירות מס.

האם גילוי מרצון יכול להישאר אנונימי?

בקשות להליך גילוי מרצון יכולות להיות אנונימיות. כאשר הבקשה מוגשת על ידי רואה חשבון או יועץ מס, הרי שבמקרה בו רשות המסים לא תאשר את הבקשה האנונימית מסיבה כזו או אחרת – היא תרצה לקבל מידע נוסף לגבי הבקשה ולפיכך עלולה לבקש לחקור את אותו רואה חשבון או יועץ המס. במקרה כזה חשוב לדעת: לרואה החשבון וליועץ המס אין חיסיון, והם יאלצו לפרט מול רשות המסים את פרטי הנישום אשר הגיש את הבקשה לגילוי מרצון.

לפיכך, על מנת לשמור על האנונימיות של הליך גילוי מרצון, מומלץ לבצעו רק באמצעות עורך דין הבקיא בעבירות מסים.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד עו"ד מומחה לעבירות מסים, בעל ניסיון רב בהגשת בקשות לגילוי מרצון. אם ברצונך להגיש בקשה לגילוי מרצון, למנוע הגשת כתב אישום ונקיטת הליכים פליליים בעקבות הגשת דיווח כוזב ו/או אי דיווח– צור קשר ונשמח לסייע לך.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר